LED indikace a světla Banner i s IO-Link

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I v době průmyslové automatizace a komunikace je stále velmi důležitá snadno viditelná světelná signalizace, která na první pohled dobře informuje i méně školenou obsluhu o stavech zařízení či linky, nebo přímo obsluhu navádí, co má dělat.

Není výjimkou použití až 5 a více barevných indikací stavů strojů nebo linky.

Vícebarevné LED indikátory Banner

V oblasti průmyslové světelné signalizace patří americká společnost Banner Engineering dlouhodobě mezi špičku. Nejen z pohledu kvality, ale i velkého množství nejrůznějších obvyklých i neobvyklých variant a provedení.
Základ nabídky tvoří řady signalizačních vícebarevných LED majáků TL30, TL50 a modulární provedení TL70 v průměrech od 30 do 70 mm. Majáky se připojují standardním konektorem M12 s možností kombinovat až 7 barevných segmentů, případně doplněných o akustickou signalizaci. Velmi flexibilní je vícebarevný nebo přímo RGB modul, který umožňuje nastavení jedné ze 14ti barev, jejich animaci a intenzitu pomocí integrovaného DIP přepínače.

indikace svetla 5
V nabídce najdete i různé tvary indikátorů, jako například vícebarevná kopulovitá provedení K30/K50, ploché kvádrové jednobarevné i vícebarevné segmentové indikátory K80, malá panelová provedení S18/S22 do standardizovaných otvorů pro tlačítka. Indikátory mohou být vybaveny mechanickým tlačítkem, optickým senzorem nebo kapacitní dotykovou plochou. Tato provedení se používají hlavně pro aplikace typu Pick-to-Light, kde akční člen zajišťuje spuštění nebo potvrzení procesu. Indikátory jsou standardně dodávány ve vysokém stupni krytí až IP67/IP69K.

indikace svetla 4
Společnost Banner nabízí také široké portfólio průmyslového LED osvětlení. Dostupná jsou bodová, lineární a plošná světla s vysokou svítivostí a dlouhou životností. Speciální řadu tvoří vícebarevná světla typu EZ-STATUS se třemi až pěti barvami v jednom pouzdře. Lineární barevné osvětlení efektivně a zřetelně indikuje stav stroje osvětlením manipulačního prostoru bez potřeby sledovat indikační maják. Lze je využít také pro osvětlení nebezpečného prostoru nebo jako semafory.

indikace svetla 2

IO-Link majáky

Moderní technologie v podobě vzdáleného ovládání počítačového nastavení a digitální komunikace již pronikly i do oblasti efektivní světelné indikace. V tomto směru není výjimkou ani společnost Banner, která nabízí ucelené portfólio vícebarevných indikátorů s IO-Link rozhraním. V majácích řady TL jsou dostupná až 10ti segmentová provedení. IO-Link rozhraní může být v základní variantě použito pro nastavení barvy a animace segmentu a následný provoz majáku je pak založený na binární bázi. Dostupná jsou také plně řiditelná provedení s procesními daty. Takový maják nemusí být použit pro pouhé ovládání jednotlivých segmentů, ale lze ho řídit jako celek. Typickými aplikacemi je odpočítávání času cyklu, plnění procesu, indikace hladiny nebo vzdálenosti. IO-Link rozhraní zajišťuje maximální variabilitu ve světelných efektech od rotace, prolínání, změnu intenzity barev tzv. běžícího světla apod. Současně lze zpětně monitorovat i stav funkce majáku či diagnostikovat jeho případnou poruchu.
Výhoda digitálního ovládání přes IO-Link spočívá i ve výrazném ušetření množství kabeláže a tím nejen finančních nákladů za materiál, ale také časových nákladů na montáž. Zatímco v případě ovládání 6 segmentů majáku je nutné zapojit 7 řídicích vodičů, v případě IO-Link rozhraní stačí zapojit pouze 3 vodiče a to nezávisle na počtu ovládaných barev. Současně se ušetří i za moduly spínaných výstupů PLC, či I/O jednotky.

indikace svetla 1

Programovatelné indikátory řady „Pro“

Indikátory řady „Pro“ jsou dostupné ve dvou provedeních. Prvním je plné řízení a programování pomocí IO-Link rozhraní. Druhé provedení umožňuje nakonfigurovat chování indikátorů na základě binárních vstupů pomocí softwarového nástroje „Banner PRO Editor“. Kompatibilními jsou indikátory a tlačítka řad S22 Pro, K30/K50 Pro.

indikace svetla 3
V tomto intuitivním programovacím prostředí lze nastavit barvu a intenzitu osvětlení, animaci a v případě tlačítka také logiku výstupu. Animačními funkcemi mohou být prolínání a rotace barev nebo změna intenzity. Nastavení se provádí pomocí převodníku USB/M12. V provozu se režimy aktivují jen řídicími 24VDC signály jako u standardního provedení. Tímto způsobem lze jednoduše realizovat i různé speciální varovné funkce, včetně např. režimu rotujícího světla, bez nutnosti použití IO-Link rozhraní. Verzí „Pro“ tak lze snadno nahradit i staré typy indikátorů bez nutnosti měnit stávající elektrické zapojení strojů a výrobních linek. Díky univerzálnosti těchto indikátorů lze podstatně snížit množství skladových typů na jeden jediný. Na přání zákazníka lze indikátor naprogramovat přímo ve výrobě.

indikace svetla 6

Společnost Turck, s.r.o. nabízí v rámci svých bezplatných služeb, zpracování návrhu řešení pro danou aplikaci, předložení cenové nabídky a odzkoušení funkčního principu u zákazníka.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku