Inteligentní snímač barev mnoha talentů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kompaktní snímač barev Sensopart je mimořádně univerzální snímač, který je ideálně vhodný pro snadné využití v různorodých aplikacích, kde je požadována detekce a třídění barev.

Díky širokému rozsahu funkcí a působivé úrovni uživatelského komfortu je snímač barev FT 55-CM v jeho výkonnostní třídě nepřekonatelný. Rozsáhlý provozní dosah a flexibilní funkce detekce barev - snímač dokáže rozlišit až dvanáct barev – umožňuje uplatnění v široké škále aplikací. Velký integrovaný displej, možnost vzdálené konfigurace prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní SensoVisual spolu s digitální komunikací IO-Link nastavuje nové standardy pro jednoduché ovládání a propojovací možnosti. Tato jedinečná kombinace uvedených vlastností předurčuje nový snímač barev SensoPart k ideálnímu využití v náročných úlohách detekce a třídění barev ve všech průmyslových odvětvích, například při kontrole a rozlišování různých barev automobilových pojistek nebo identifikaci a kontrole správného osazení víček lahví nebo barevných štítků v obalovém a nápojovém průmyslu.

inteligentni snimac 1

Snímač FT 55-CM je k dispozici ve třech verzích pro různé pracovní dosahy (12-32 mm, 18-22 mm nebo 30-150 mm). První dvě verze (FT 55-CM1 a FT 55-CM3) jsou speciálně navrženy pro funkci v krátkém pracovním dosahu: díky účinnému potlačení oslnění verze CM1 s integrovaným polarizačním filtrem umožňuje spolehlivou detekci barev i v prostředí s výskytem reflexních povrchů; Verze CM3 s úzkým světelným bodem (1 x 4 mm) a dvojnásobnou spínací frekvencí (6 kHz) je dokonale vybavena pro detekci malých objektů nebo pro využití ve vysokorychlostních aplikacích. Může být použita např. jako kontrastní snímač v barevně náročných aplikacích při detekci registračních značek v tiskovém průmyslu. Verze FT 55 CM-4 s enormně dlouhým pracovním dosahem nabízí maximální rozsah skenování od 30 do 150 mm s vysokou hloubkou ostrosti. Široký provozní rozsah snímače v kombinaci se schopností detekovat barvy bez ohledu na vzdálenost umožňuje jeho všestranné využití v nejrůznějších aplikacích.

Možnosti nastavení barev jsou také flexibilní. Snímač disponuje dvěma provozními režimy – barevným režimem (Color Mode – detekce a vyhodnocení barev) a režimem Best fit (třídění a přiřazování barev).
V prvním režimu je možné snímač „naučit“ jednotlivé barvy nebo barevné rozsahy, případně u objektů se značným kolísáním jasu nebo hodnoty barvy lze rozsahy barev zaznamenat pomocí postupného učení (skenování). Tento postup je vhodný např. u objemných nerovinných objektů nebo u objektů, vyznačujících se barevnými přechody.

Barevné tolerance je možné zvolit s jemným odstupňováním v devíti úrovních nebo individuálně nastavit prostřednictvím digitální komunikace IO Link.

Při detekci několika barev lze využít spojení spínacích výstupů s logickými operátory nebo nastavit režim, kdy může být jistě detekována určitá barva a druhá rozhodně vyloučena. V režimu Best Fit není vyžadováno nastavení tolerancí, protože snímač vždy automaticky vybere a na výstupu signalizuje nejlepší shodu s naučenou barvou. Tento režim umožňuje spolehlivou detekci i při silně kolísavých hodnotách barvy. Kromě toho lze také snímač FT 55-CM v obou režimech provozovat se spouštěcí funkcí (trigger function), umožňující reprodukovatelnou detekci nejjemnějších barevných rozdílů i v náročných podmínkách okolního prostředí. Pouze několik snímačů barev na trhu disponuje takovou spouštěcí funkcí.

inteligentni snimac 2

Během detekce určité barvy může snímač FT 55-CM také volitelně zohlednit jas barvy. Díky současnému měření vzdálenosti je spolehlivě určen a vyhodnocen také jas bez ohledu na vzdálenost od objektu. To pak umožňuje přesné rozlišení mezi změnou jasu barvy nebo přítomností dvou různých barev. Přesná detekce barvy je tedy zaručena i při proměnlivé vzdálenosti detekovaného objektu; tato funkce je také užitečná pro detekci „nebarev“, jako jsou černá, bílá a šedá.

Snímačová technologie generace 4.0 s rozšířenými možnostmi nastavení a ovládání

Snímač barev FT 55-CM, zcela nový vývojový člen snímačové technologie generace 4.0 značky SensoPart, byl již od počátku vývoje koncipován tak, aby splňoval požadavky digitalizovaných průmyslových odvětví. Je vybaven rozhraním IO-Link pro vzdálenou konfiguraci, výstup dat a monitorování. Spínací charakteristiky snímače mohou být flexibilně přizpůsobeny tak, aby vyhovovaly konkrétní aplikaci. Verze s 5pinovým konektorem nabízí tři volně konfigurovatelné spínací výstupy, které mohou být pomocí binárního kódování přiřazeny až k sedmi barvám; 8pinová verze má dokonce pět výstupů až pro dvanáct barev. Díky inteligentním funkcím, nainstalovaným ve výrobním závodě, může také uživatel individuálně konfigurovat každý spínací výstup - bez nutnosti dodatečné programovací práce v PLC. Je možné například zvolit konfiguraci spínání na světlo/na tmu (NO / NC) pro každý spínací výstup (tj. zda bude sepnutý při anebo bez přítomnosti detekovaného objektu). Dále lze definovat zpoždění zapnutí nebo vypnutí nebo nastavit cílový čítač např. tak, že jen každý pátý signál se objeví na výstupu. Dokonce i displej snímače a LED indikátory na snímači mohou být individuálně konfigurovány tak, aby zobrazovaly pouze důležitou nebo požadovanou informaci.

Jednoduché a intuitivní používání všech těchto funkcí je u snímače FT 55-CM usnadněno velkým integrovaným displejem se softwarovými tlačítky, který nahrazuje v této snímačové třídě běžně používané kryptické LED nebo sedmisegmentové displeje. Konfigurace přes IO-Link pomocí grafického uživatelského rozhraní SensoVisual nabízí ještě větší uživatelský komfort: komplexní barevné profily lze snadno vytvářet a ukládat na tabletu nebo PC a rychle je v případě potřeby přenášet do snímače.

inteligentni snimac 3

Kromě rozsáhlé řady funkcí a vysoké úrovně uživatelského komfortu přichází nový snímač barev SensoPart s nabídkou nezbytných vlastností, potřebných pro snadnou instalaci a spolehlivý provoz. Snímač typu FT 55-CM je vybaven robustním, hermeticky uzavřeným kovovým krytem (stupeň krytí IP 67/69 / Ecolab) s kompaktními rozměry (50 x 50 x 25 mm) a vysoce odolným o 270°otočným kovovým konektorem. Robustní konstrukce snímače je navíc zdokonalena pomocí důmyslného montážního příslušenství jako je montážní držák SensoClip pro snadné upevnění na rybinovou drážku a uchycení na tyč průměru 12 mm (nebo průřezu 10 x 10 mm). Celá sestava zaručuje jemné nastavení snímače a vysokou mechanickou provozní odolnost.

AXIMA, spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
Roman Krejčí 725 939 275
www.axima.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku