Jak ověřit návrh rozváděče snadno a rychle online

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Komplikuje i Vám život „Ověřování návrhu rozváděčů“ podle nejnovějších norem? Před nedávnem byla spuštěna nová online aplikace www.overeni-navrhu.cz, která zdarma propočítá nejhorší možnou kombinaci tepelného zatížení a následně vygeneruje veškerou potřebnou dokumentaci k rozváděčům sestavených z přístrojů BONEGA v libovolné kombinaci a do různých skříní.

Dokumentaci obdržíte vzápětí na email.

Výhody systému:

 1. Velmi široké možnosti kombinací přístrojů včetně přepěťových ochran a to nejen od firmy BONEGA
 2. Není omezen na konkrétní značku rozváděčových skříní. V současné době systém obsahuje přes 260 typů skříní a desítky jejich modifikací. Sortiment skříní lze i na základě požadavků neustále rozšiřovat. Stačí, když nám sdělíte požadavek, doložíte parametry a certifikaci
 3. Není třeba stahovat žádný program, vše funguje přímo v prohlížeči.
 4. Platnost pro celou EU.
 5. Jediný systém, který vyřeší také případy kdy:
  • přijdete k již zabudovanému prázdnému rozváděči na stavbě
  • budete upravovat rozváděč a musíte provést „Nové ověření návrhu“
 6. Celý proces trvá jen cca 5-10 minut. Aplikace se neptá na žádné zbytečné údaje. Vše co lze odvodit, aplikace sama odvodí.

Návod na použití

1) Otevřete v prohlížeči webovou stránku www.overeni-navrhu.cz … … a klikněte na tlačítko Sestavit nový rozváděč (obr. 1).

overeni 1

2) Přiřaďte přístroje k jednotlivým fázím dle jejich zapojení
Na výběr máte široký sortiment přístrojů nejen značky BONEGA včetně přepěťových ochran. Doporučujeme doplnit také uživatelské popisky. Ty Vám mimo jiné pomohou i ve fázi rozmístění přístrojů v rozváděči. Pro lepší přehlednost můžete kliknout na název přístroje a označit danou větev za hotovou (obr. 2).
Lze snadno přiřadit i několik stejných přístrojů najednou (obr. 3).

overeni 2

overeni 3
 
3) Vyberte vhodnou skříň
Aplikace automaticky vypočítá nejhorší možné tepelné zatížení Vašeho zapojení přístrojů (na každé fázi) a nabídne pouze skříně, které vyhovují jak tepelným zatížením, tak počtem modulů. Ve výběru jsou zastoupeny skříně značky HAGER, CONTEG, EATON, ELCON, SEZ nebo ABB. Další lze na základě požadavku přidat. Vzhledem k vysokému počtu skříní je možné snadno filtrovat podle značky, montáže nebo provedení skříně (obr. 4).

overeni 4
Zelené pásy v nabízených skříních vám pomohou v rozhodování o rezervách v jednotlivých řadách a celých rozváděčích (obr. 5).

overeni 5

4) Rozmístěte přístroje do rozváděče
Jednoduše pomocí myši přetáhněte Vámi zvolené přístroje na požadovanou pozici v rozváděči. Pokud budete mít vyplněné i popisky, tak se zobrazí u přístroje označený obvod (obr. 6).

overeni 6

5) Doplňte údaje o Vaší firmě
Uvedené údaje budou doplněny na příslušná místa v dokumentaci. (obr. 7)

overeni 7

6) Obratem obdržíte na Váš email tyto přílohy v pdf (obr. 8):

 • Obecné informace
 • Charakteristiky rozhraní
 • Schémata
 • Montážní pokyny
 • Protokol o kusovém ověřování
 • Výrobní štítek s QR kódem
 • ES prohlášení o shodě
 • Návod na použití
 • Poptávku se seznamem přístrojů pro předložení ve Vašem velkoobchodě

overeni 8

7) Stažení dokumentace k rozváděči přímo z odkazu na výrobním štítku:
Součástí dokumentů, které obdržíte na email je i výrobní štítek, který obsahuje unikátní odkaz (+ QR kód se stejným odkazem) na speciální stránku, která je automaticky vytvořena individuálně pro každý rozváděč sestavený pomocí aplikace Ověření návrhu (obr. 9).

overeni 9
Na této stránce naleznete pro kontrolu výrobní štítek rozváděče (např. pro opětovný tisk poškozeného štítku) a také odkazy na PDF dokumenty ke stažení. Přímo v terénu tak může revizní technik nebo jiný elektroodborník stáhnout schémata zapojení, charakteristiky rozhraní a případně kontakt na firmu, která rozváděč vytvářela (obr. 10).

overeni 10

8) Snadné získání nové dokumentace po úpravě rozváděče:
Potřebujete-li přidat do rozváděče nový přístroj nebo naopak některý odebrat, není potřeba sestavovat celý rozváděč znovu. Na výrobním štítku naleznete unikátní odkaz na stránku vytvořenou přímo pro tento konkrétní rozváděč (viz. bod 7). Zde stačí kliknout na tlačítko Vytvořit nový rozváděč se stejnými přístroji (obr. 11).
Kliknutím na toto tlačítko se načte stránka pro editaci schématu zapojení se stejnou konfigurací jako původní rozváděč (včetně uživatelských popisků). Přístroje je možné libovolně přidat, odebrat či upravit jejich jmenovité hodnoty. Po dokončení se vytvoří nový rozváděč s novým výrobním číslem a výrobním štítkem (obr. 12).

overeni 11

9) Možnost vytvoření rozváděče na základě již existujícího:
Pomocí postupu popsaného v předchozím bodě lze snadno vytvořit také zcela nový rozváděč na základě existujícího. Tato funkce se hodí v případě, že jste již v minulosti vytvářeli stejný nebo podobný rozváděč a nyní jej potřebujete vytvořit znovu a získat k němu novou dokumentaci.
Systém lze nezávazně vyzkoušet na stránkách www.overeni-navrhu.cz. Pokud vygenerovanou dokumentaci nakonec nepoužijete, nic se neděje. Aplikace slouží i pro výuku.

overeni 12

BONEGA, spol. s r.o.
Sudoměřice 547
696 66  Sudoměřice nad Moravou
Tel.: +420 732 834 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.bonega.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku