Profesionální a univerzální termokamera s excelentní teplotní citlivostí, vynikající kvalitou obrazu a nejsnadnějším ovládáním. S novým měřicím přístrojem testo 875i uvádí německý výrobce Testo AG na trh technologicky propracovanou a promyšlenou termokameru pro oblast průmyslové termografie.
Kvalita obrazu a technické vybavení termokamery udávají směr v této třídě.
S dalším vývojem osvědčené termokamery testo 875, nabízí specialista na měřicí techniku Testo AG velmi promyšlenou termokameru pro vstup do profesionální termografie. Termokamera testo 875i nabízí vynikající teplotní citlivost nižší než 50mK a vysokou kvalitu obrazu s rozlišením 160 x 120 pixelů, který může být navíc zvýšen na 320 x 240 pixelů díky technologii SuperResolution. I ty nejmenší detaily a teplotní rozdíly mohou být s termokamerou testo 875i rozpoznány.
Sabine Hinkel, hlavní produktová manažerka divize termografie koncernu Testo AG k tomu uvádí: “V technologickém přepracování testo 875 jsme vzali v úvahu zkušenosti našich zákazníků. Bylo zachováno intuitivní ovládání a praktické provedení v pistolovém designu. Technické vybavení a výkon však byly výrazně zlepšeny a nyní jsou na takové úrovni, která v této kategorii nemá konkurenci.”
Vysoká teplotní citlivost a kvalita obrazu
Vynikající teplotní citlivost (NETD), která je nižší než 50mK, umožňuje zaznamenání i těch nejmenších teplotních rozdílů. Nová termokamera testo 875i nabízí zaznamenání termografických snímků ve vysokém rozlišení díky patentově chráněné technologii SuperResolution. S touto funkcí jsou zaznamenány dodatečné naměřené hodnoty, které uživateli termokamery zajišťují vyšší vypovídací hodnotu daného termosnímku. Geometrické rozlišení termokamery se s touto funkcí zlepší o faktor 1,6 – a je tak naměřeno 4 krát více hodnot. Pro novou termokameru testo 875i to znamená, že rozlišení zaznamenaných snímků je v kvalitě 320 x 240 pixelů. Tyto snímky s vysokým rozlišením jsou k dispozici ve vyhodnocovacím softwaru. Termografické měření tak může být posunuto do vyšší úrovně detailů, čímž zvyšuje jistotu při určování problematických míst při kontrole elektrických zařízení.
Pro profesionální průmyslovou termografii
Nová termokamera testo 875i umožňuje snadnější a bezpečnější detekci problematických míst v průmyslové termografii. Termosnímky mohou být spolehlivě analyzovány na 3,5 palcovém displeji. Kritické teploty, horký a studený bod jsou na něm přímo zobrazeny. Díky přehledné adresářové struktuře je velice usnadněna opakovaná inspekce daných zařízení. Je zde možné vkládat také mnoho adresářů do hloubky, pro snadnější orientaci na místě měření a při následném vyhodnocení na počítači. Hlasové komentáře k danému místu měření mohou sloužit například pro záznam aktuálního zatížení nebo provozního stavu.
S vestavěným laserovým ukazovátkem je zajištěna jistota správné orientace při měření. Snadné analyzování a tvorba termografických zpráv může být provedeno snadno prostřednictvím profesionálního počítačového softwaru.
Díky automatickému záznamu reálného snímku je orientace ve zprávě velice jednoduchá. Automatický záznam reálného snímku umožňuje snadné rozpoznání měřeného místa a tím spolehlivě zadokumentuje problematická místa. Ovládání termokamery a vyhodnocovacího softwaru je velice snadné a nabízí mnoho možností: od ovládání jednou rukou, použití programovatelných tlačítek rychlé volby přes možnost použití výměnných objektivů až po překrývání reálných snímků a termosnímků (funkce TwinPix).
Nová termokamera testo 875i s vylepšenými technickými parametry je první volbou v této kategorii pro všechny uživatele, kteří hledají spolehlivou a profesionální termografickou měřicí techniku.
Použití termokamer v průmyslu
Termokamery spolehlivě zaznamenají místa s rozdílnou povrchovou teplotou. Díky tomu, je možné zaznamenat místa, kde je vadné ložisko, nebo se vyskytuje přechodový odpor v elektrickém spoji. Při měření termokamerou v rámci elektrorevize je velice důležité, aby byl elektrický spoj dostatečně zatížen. Je doporučováno jeho alespoň 50% provozní zatížení po dobu nejméně 60-ti minut před měřením. Při měření ve venkovním prostředí je velice vhodné počasí s nízkou oblačností bez srážek.
Kontrola fotovoltaických elektráren
Fotovoltaické moduly přeměňují dopadající sluneční záření na elektrický výkon. Běžně používané moduly mají účinnost okolo 17%. To znamená, že 83 % je v panelu přeměněno na teplo. Řádně nepřipojený modul se skládá z jednotlivých buněk, které jsou zpravidla zapojeny sériově. Horní mřížková elektroda je záporná a spodní celokovová je kladná. Pokud je uzavřen elektrický obvod, každá buňka by měla vyrábět stejné množství proudu. Pokud je však jedna z buněk slabší (má výrobní vadu nebo je zastíněná), dochází k jejímu přepólování. Ostatní buňky v sérii předávají část své vyrobené energie právě do této slabší buňky. To může vést k jejímu nebezpečnému zahřátí. Nejsou výjimkou i teploty přes 100°C. Samozřejmě takto zahřáté buňce velice rychle klesá životnost a elektrický proud tím
na ní zvyšuje závěrné napětí. Aby se zabránilo této kladně zpětné vazbě, jsou mezi jednotlivé části panelu instalovány tzv. bypasové diody. Bylo by nejvýhodnější, pokud by takováto dioda byla u každé buňky, to by však velice prodražilo výrobu. Pokud má jeden řetězec (string) nižší proud než ostatní, je přebytečný proud převeden diodou.
Vadná buňka fotovoltaického panelu
Následující příklad ukazuje snížený výkon jedné z buněk. Pravděpodobně došlo k závadě během výroby fotovoltaického modulu. Tento fotovoltaický modul má byssové diody jen přes celý modul. To znamená, že vadná buňka je namáhaná vysokým závěrným napětím celého modulu. Podle termogramu je teplota buňky přes 100°C. Hrozí nebezpečí požáru, nebo vážného poškození fotovoltaického modulu. Fotovoltaický panel nelze vypnout, proto jsou požáry fotovoltaických elektráren velice problematické. Může dojít k úrazu elektrickým proudem.
Zastínění fotovoltaického panelu
Další zjistitelná tepelná anomálie může nastat, pokud je výkon jedné z buněk snížen tím, že je daná buňka zakryta. V případě že se buňka fotovoltaického modulu zastíní, dochází k jejímu přepólování. Ta se tak stává spotřebičem a může se velice zahřívat. Proud takovéhoto stringu je pak roven proudu, který vyrábí zastíněná buňka. Zvýšení teploty může výrazně snížit životnost (velikost výkonu) fotovoltaického panelu. Zvýšení teploty o 10°C nad provozní teplotu doporučenou výrobcem může snížit životnost modulu na polovinu. Výkon dané fotovoltaické buňky se také snižuje se vzrůstající teplotou.
Funkce SuperResolution
V termografii platí, že čím je vyšší rozlišení termokamery tím jsou pořízené snímky přesnější. V případě měření malých oblastí, například elektrických spojení, je velice důležité, aby měla termokamera dostatečné rozlišení. V případě nízkého rozlišení termokamery není možné správně určit teplotu kritických míst. Funkce SuperResolution tak přináší možnost pořízení termogramů s vyšším rozlišením bez nutnosti investice do mnohem dražší termokamery.
Termokamera testo 875i vhodná pro kontrolu modulů
Termokamera testo 875i je nyní vybavena funkcí pro kontrolu fotovoltaických panelů a příslušných elektroinstalací. K termosnímku je možné uložit intenzitu slunečního záření. To velice usnadňuje orientaci a porovnatelnost se staršími termogramy.
Více na: www.termokamera.com