Měřicí systémy, dálkové měření a sběr dat

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V současné době se kladou stále vyšší a vyšší nároky na kvalitu dodávané elektrické energie do firem, které chtějí mít přehled nad spotřebovanou energií. To znamená přehled o zatížitelnosti a využití sítě, sledování výkonů, spotřeb a jiných potřebných elektrických veličin.

Prostřednictvím společnosti GHV Trading, spol. s.r.o Vám přinášíme přehled nejpoužívanějších a nejefektivnějších analyzátorů sítě od francouzské společnosti Socomec, která je na trhu od roku 1922.
Nejpoužívanějším zařízením, které uzřelo světlo světa je bezpochyby analyzátor sítě Diris A30 (Obrázek 1). Diris A30 disponuje velkým přehledným displejem, velké plus je jednoduchá ovladatelnost, široké spektrum měřených veličin – proudy, napětí, frekvence, výkony, spotřeby, harmonická analýza až do 63, velký počet připojitelných modulů paměť, analogové vstupy/ výstupy, komunikace RS485 modbus, profibus, ethernet a další. Měření probíha pomocí klasických proudových transformátorů se sekundárním převodem 1 nebo 5 A s primární hodnotou až 9 999 A.
Diris A30 najde díky příjemné pořizovací ceně, kompaktním rozměrům 96x96 mm uplatnění všude, kde je zapotřebí měření s přesnosti 0,5. Toto zařízení se tak stalo neodmyslitelnou součástí tisíců rozvaděčů na celém světě.

merici systemy diris 2018 1

merici systemy diris 2018 2

Další z přístrojů z rodiny Socomec nese označeni Diris A40 (Obrázek 2). Tak jak je z názvu známo, jedná se o novější zařízení jako víše zmiňovaný Diris A30. Jde o zcela nové zařízení a o nový způsob měření elektrických veličin za pomocí proudových senzorů. Senzory se vyznačují přesnosti měření 0,5 s vysokým rozsahem zatížitelnosti. Na výběr je hned ze tří typů – pevné jádro s označením TE, rozpojitelné jádro TR a neposlední řade rogowského cívka TF(Obrázek5). Hlavní rozdíl mezi měřícími transformátory a proudovými senzory je už víše zmiňovaný rozsah, pro lepší představu příklad: Nejpoužívanější TE-35 je schopen v třídě přesnosti 0,5 měřit v rozsahu od 1,26 do 300 A. Právě tahle schopnost dělá z nové A40 s použitím senzorů velmi silnou kombinaci splňující veškeré potřeby na měření a analýzu elektrické sítě.
Diris A40 je dále automaticky vybaven dvěma logickými výstupy a třemi vstupy a komunikací dle požadavků. Na výběr opět RS485 Modbus, Ethernet Modbus TCP anebo BACnet IP s vestavěnou funkcí Webview – sloužící na webové prohlížení naměřených veličin anebo Profibus DPV1 (Obr. 3). Zařízení disponuje funkcí Plug&Play, tedy po připojení senzorů a napájení není za potřeby dalších nastavení nezbytných na provoz.

merici systemy diris 2018 3
Deset dotykových tlačítek osazených z přední strany z něj dělá elegantní přístroj s nabitými funkcemi pro analýzu Vaší sítě a vše v souladu s normami IEC 61557-12, UL E257746, EN 50160.
Jedná se tedy o další, velmi podařený kousek z dílny Socomecu, který svou kompatibilitou a jednoduchostí použití patří mezi prvotřídní zařízení dostupné na našem trhu.
Ne všechna aplikace nám umožnuji osadit na dveře rozvaděčů panelové zařízení typu Diris A30 nebo Diris A40. Pro tyhle případy jsme si nachystali zařízení s označením Diris B30 s možností bezdrátové komunikace. (Obrázek 4). Jedná se o samostatný analyzátor sítě s minimalistickými rozměry, který umí posílat všechna neměřená data bezdrátově pomocí antény RF na frekvenci 868 Mhz, komunikací RS485 Modbus nebo vyvést externí displej, kde lze naměřená data vyčíst.

merici systemy diris 2018 4
Měření probíhá také za pomoci už známých proudových senzorů, kde je dodržená třída přesnosti 0,5.
Posledním zástupcem bude analyzátor sítě, který nese název Diris Digiware (Obrázek 6). Jedinečnost tohoto systému je v rozložení funkcí do více modulů, přičemž každý modul má jiné vlastnosti. Modulová konstrukce zařízení umožnuje instalaci blízko místa měření, přičemž eliminuje nebezpečí vysokého napětí. Kompaktní rozměry umožnují integraci do již existující instalaci nebo na těžko dostupná místa.

merici systemy diris 2018 5
Pro sběr naměřených dat lze použít dvě varianty. První možnost je s okamžitým čtením dat na displeji s označením D-70, který dále umožnuje přímou komunikaci na síť Ethernet nebo RS485, s rozhraním webview nebo bez zobrazení naměřených dat pomocí modulu C30, který data sesbírá a dále je posílá pomoci komunikace RS485. Modul s označením U3x – tedy modul pro měření napětí přenáší naměřené data dále do sběrnice C30 nebo D50.
Pro měření zbylých veličin přidáváme proudový modul s označím I-xx, přičemž samotné měření probíhá opět pomocí proudových senzorů, kde samotný modul může měřit 1x3fázově, nebo 3x1 fázově, tato měření se můžou ovšem kombinovat a celkový počet proudových modulů může být 31 tedy až 93 měřitelných vývodů v jedné soustavě pro jednu sběrnici. Celý systém lze nakonfigurovat od měření základních veličin až po kompletní analýzu sítě.

merici systemy diris 2018 6
Pro více informací navštivte naší stránky www.ghvtrading.cz sekci multimetry a analyzátory sítě.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
Tel.: +420 541 235 532
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku