Testery elektrické bezpečnosti Schleich GLP2

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

S rostoucími požadavky na bezpečnost elektrotechnických výrobků s i rozvojem českého elektrotechnického průmyslu a jeho exportu roste i potřeba multifunkčních testerů bezpečnosti se schopnostmi provádět testy podle evropských norem, ale i podle širokého spektra zahraničních předpisů a doporučení.

V následujícím článku krátce popíšeme schopnosti testerů firmy Schleich GLP2-ce (obr. 1).

Tyto přístroje poskytují neomezené možnosti konfigurace instalovaných testů, které dokonale odpovídají individuálním specifikacím a očekáváním zákazníků.
Jedinečná možnost kombinovat schopnosti testerů Schleich je založena na modulární koncepci - Schleich Modular Concept. Tento koncept byl vyvinut pro vytvoření přizpůsobitelných, cenově výhodných testerů, které dokonale odpovídají požadavkům a aplikacím uživatelů. Tato modularita se realizuje sestavením všech zákazníkem požadovaných zkušebních metod do jednoho kompaktního testeru v inovativním konceptu zabudování, namísto instalace několika samostatných jednoúčelových testerů do jedné velké rozvaděčové skříně. Tato flexibilita nabízí nejen obrovský cenový přínos, ale v každém testeru jsou využity zkušenosti inženýrů fy Schleich z více než 14 000 instalací. Specifickou vlastností testerů SCHLEICH je integrované automatické přepínání mezi nízkonapěťovými a vysokonapěťovými testy. Proto může být testovaný objekt automaticky testován pouze v jednom testovacím postupu, bez nutnosti přepojování měřicích kabelů či svorek. Díky této schopnosti je možné získat cenově výhodné a individuálně přizpůsobené multitestery (obr. 2).

tester el bezpecnosti 2018 1
Díky intuitivnímu a snadno ovladatelnému softwaru jsou testery Schleich ideální pro sériovou výrobu s dokumentací výsledků testů i bez ní, ale přístroje lze používat také pro ručně prováděné testy, typové zkoušky a kontrolu materiálů v laboratořích.
Kdokoli chce patřit k nejlepším, musí již dnes zavádět normy zítřka! Proto byla nejnovější generace testerů GLP2 technologicky i vizuálně zdokonalena. Jejich operačním systémem jsou Windows© Embedded Compact 7, který je dokonale vhodný pro vestavěné systémy. Funkčnost je podle očekávání intuitivní a logická. Technologie měření je bez kompromisů a zdůrazňuje pozici fy. Schleich jako technologického vůdce v oboru.

tester el bezpecnosti 2018 2

Prioritou je přesnost a reprodukovatelnost naměřených hodnot, ale i dlouhodobá stabilita přístrojů. Na základě těchto charakteristik je Schleich schopen zajistit zákazníkům bezpečnou výrobu. To jim dává jistotu, že dodají svým zákazníkům pouze dokonalé a bezchybné zboží.
Ovládání testeru je prostřednictvím dotykové obrazovky a barevného displeje. Tento typ ovládání je standardem ve třídě testerů GLP2 již 10 let a vychází z dlouholetých zkušeností! Ovládání celého testeru lze provádět dotykem prstu se symboly na grafickém displeji. Lze také zadat čísla a písmena aktivací virtuální klávesnice. Navíc lze samozřejmě také připojit normální klávesnici, myš a / nebo čtečku čárových kódů.
Standardně je přístroj GLP2-ce vybaven pamětí 4 GB, která nabízí dostatečnou kapacitu pro téměř neomezený počet testovacích sekvencí a výsledky testů. Výsledky testu mohou být buď vytištěny, uloženy na USB-stick nebo uloženy na serveru v síti zákazníka. Na konci testu je možné dokonce vytisknout jmenné štítky na termotransferové tiskárně, a dokumentovat tak certifikovanou kvalitu zákazníkovi.

tester el bezpecnosti 2018 3
GLP2-ce může být snadno integrován do datové sítě uživatele (obr. 3). Počet testovacích přístrojů GLP2-ce v síti je neomezený. Do sítě lze ukládat jak testovací sekvence, tak i výsledky testů dvěma způsoby. Buď na uživatelem určená datový úložiště v síti, nebo do databázových systémů SQL uživatele. Pro všechny testery tak mohou být přístupné stejné testovací sekvence vytvořené kvalifikovaným pracovníkem a mohou být navázány až, například na výrobní dokumentaci. Na druhou stranu výsledky testů lze přímo navázat na systém kvality uživatele.
V jedinečném ručním režimu (obr. 4) lze přímo použít všechny testovací metody integrované do testeru. Předem není třeba žádná parametrizace testovací sekvence. Je pouze nutné zvolit požadovanou zkušební metodu a spustit test. Pro kontrolu různých druhů testovaných objektů lze uložit do GLP2-ce téměř neomezené testovací sekvence, které lze otevřít a spustit pomocí dotykového displeje, klávesnice nebo skenováním čárového kódu. Na požádání tester automaticky generuje štítek na konci testu. Software zobrazuje, podobně jako multimetr, aktuálně měřené zkušební hodnoty. Hodnocení testovaného objektu je tedy dostupné okamžitě a podrobně. Po ukončení manuálního testu lze samozřejmě naměřené hodnoty uložit pod specifickým názvem včetně např. výrobního čísla testovaného objektu do paměti přístroje a později vytisknou protokol.

tester el bezpecnosti 2018 4
Typické testy ve výrobě lze tedy provádět ručně s využitím testovacích sond a / nebo plně automaticky s využitím speciálních připojovacích prvků ovládaných výrobní linkou, jejíž součástí tester může být (obr. 5).
Kromě testů na výrobcích nízkého napětí je další typickou aplikací pro GLP2-ce vysokonapěťová zkouška až do 100 KV AC nebo DC (obr. 6). Zkušební napětí je generováno externím vysokonapěťovým transformátorem, který je dálkově ovládaný testerem. Vysoké napětí je připojeno k barelu, kde v horní části je nainstalováno kontaktní místo pro testovaný objekt. Opačný pól vysokého napětí je na ochranném zemním pólu.

tester el bezpecnosti 2018 5
Testery GLP2-ce mohou obsahovat volně definované konfigurace testů, podle požadavků uživatele, a to:

 • Testy PE/ zemního vodiče až proudem do 200 A, elektronicky nastavitelné a řízené
 • Test izolačního odporu až napětím do 10 KV, 100 kΩ–10 GΩ, elektronicky nastavitelné a řízené
 • Unikající proudy od 0,1 µA do 30 mA a frekvence do 1MHz podle norem EN 60990 a EN 60601 a standardů UL
 • VN testy elektrické pevnosti střídavým napětím až do 100 KV, s bezpečnostním omezením proudu do 3 mA, bez omezení až 2 A, elektronicky nastavitelné a řízené
 • VN testy elektrické pevnosti stejnosměrným napětím až do 100 KV, s bezpečnostním omezením proudu do 4 mA, bez omezení až 100mA, elektronicky nastavitelné a řízené funkční testy 1- a /nebo 3-fázové pro napětí 1 až 690V AC a až do 120 A proudu zátěže
 • Funkční testy DC pro napětí 1 až 500 DC a až do 120 A proudu zátěže
 • Přepočtené unikající proudy
 • Zbytkové napětí 1 a 3 fázové
 • Odpor 1 mΩ–500 MΩ
 • Indukčnost a kapacita

tester el bezpecnosti 2018 6

Testy zdravotnických přístrojů

 • Měření pacientského unikajícího proudu
 • Měření pomocného pacientského unikajícího proudu
 • Měření dotykového proudu mezi dvěma sondami
 • Pacientská rozhraní 8 – rozšiřitelné na více
 • Pracovní zem na testovaném objektu
 • Izolované připojení S2 & S3

Testerem pro testy s menším rozsahem testovaných veličin je řada testerů GLP2-Basic (obr. 7).

tester el bezpecnosti 2018 7

tester el bezpecnosti 2018 8
Tyto testery „umí“ testy pro běžnou elektrotechnickou výrobu, jako jsou domácí elektrospotřebiče, osvětlovací tělesa a podobně a mohou zahrnovat až 21 různých testovacích metod. I testery GLP2-Basic jsou schopny provádět testy ručně a automaticky a data ukládat na datovou síť. K dispozici je pro ně celá řada připojovacích adapterů (obr. 8). Další podrobnosti o testerech GLP2 a dalších testovacích zařízeních firmy Schleich získáte od výhradního zástupce pro ČR a SR společnosti Blue Panther s.r.o. (www.blue-panther.cz).

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku