Vývoj a inovace zaměřené na ochranné kryty strojů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ani v době, která není snadná a ve které se mnozí výrobci potýkají s problémy typu nedostatku surovin a nutností zvládání dříve neznámých situací, neomezuje se vývoj a inovativní řešení zaměřená na zákaznické požadavky.

Stejně tak je tomu u italské firmy Pizzato Elettrica. Jejich stávající produkty jsou průběžně modifikovány a nové výrobky využívají nápaditosti svého řešení a typické italské elegance svého vzhledu. V tomto textu se seznámíte se dvěma novinkami určenými zejména pro použití na ochranných krytech strojů nebo pohyblivých částech oplocení pracoviště. Výrobce Pizzato Elettrica tím opět potvrzuje své evoluční schopnosti a pevné místo mezi významnými výrobci bezpečnostních prvků ve smyslu svého hesla – Vášeň pro kvalitu.

Aktivní bezpečnostní madla P-Kube Smart

Tyto prvky rozšiřují paletu dveřních madel P-KUBE v ještě více kompaktním tvaru a provedení. Určeny jsou pro spolupráci s RFID snímači řady ST a společně vytvářejí moderní způsob kontroly stavu ochranného krytu pro stroje bez doběhové fáze (obr. 1). Aktuátor (s nízkou nebo vysokou úrovní kódování dle EN 14119) je integrován v madlu a lze ho otáčet ve 3 směrech podle způsobu montáže nebo potřeby provedení. Lze tak osadit pantové i posuvné kryty s otevíráním vlevo nebo vpravo a madlo osadit vodorovně nebo svisle.

inovace kryty stroju 2021 1
Provedení držadla může zahrnovat chromové provedení nebo prosvětlenou verzi s RGB LED diodami (7 barev v závislosti na kombinaci vstupů) a vždy s možností doplnění o podsvícené potvrzovací tlačítko ve zvolené barvě. Konkrétní verzi lze zvolit dle nároků na indikaci a způsob ovládání dané části stroje (obr. 2).
Montáž madla lze provést přímo na rám dveří pomocí 2 šroubů (lehké dveře a nenáročné podmínky provozu) nebo pomocí vnitřního kovového úhelníku (těžké dveře a nepříznivé podmínky provozu – hrubé zacházení, rázy, otřesy apod.) V tomto případě je madlo již fixováno 4mi šrouby pro spolehlivý přenos ovládací síly. Zamačkávací krytky hlav šroubů esteticky doplňují vzhled madla a současně znemožňují uvolnění šroubů, jejich vypadnutí nebo hromadění nečistot v tomto prostoru.

inovace kryty stroju 2021 2
Připojení vstupů sestavy RGB LED diod, případně potvrzovacího tlačítka lze provést pomocí zezadu vyvedeného kabelu nebo kabelu s konektorem M12. Toto řešení vývodu kabelu zajišťuje jeho „neviditelnost“ a přispívá svým dílem k celkovému kompaktnímu vzhledu aplikace. Samozřejmě může být madlo dodáno i bez RFID aktuátoru a používáno jako pasívní prvek např. ve spojení s bezpečnostními spínači blokujícími dveře nebo kryty po dobu doběhové fáze stroje.

Dálkové mechanické uvolnění aktuátoru bezpečnostních spínačů RER

Zcela nové a ojedinělé řešení výzvy pro možnost mechanického uvolnění aktuátoru bezpečnostního spínače s blokovací funkcí a tím i otevření ochranného krytu nebo dveří oplocení v případě, že obsluha není nebo nemůže být u integrovaného bezpečnostního prvku (hřibového tlačítka nouzového zastavení), kterým je/může být bezpečnostní spínač vybavený (obr. 3). Únikové zařízení RER je určeno pro použití s bezpečnostním spínači s RFID detekcí aktuátoru řady NG (kovové pouzdro) a NS (plastové pouzdro) s blokovací funkcí, kde tento mechanický prvek způsobí okamžité zastavení stroje v případě vybavení tlačítka STOP nebo přetržení/uvolnění lanka (délka 5 m) pomocného mechanizmu (obr. 4). Spínače této řady tak mají ještě větší rozsah využití a možností doplňkového ovládání. Nutností je objednání bezpečnostního spínače včetně zařízení RER, případně lze stávající aplikaci bezpečnostních spínačů NS s jiným způsobem uvolnění jejich aktuátorů jednoduchým způsobem modifikovat.

inovace kryty stroju 2021 3
Stav popisovaného bezpečnostního doplňku lze jednoduše zjistit pohledem na jeho čelní plochu, kde se nachází kontrolní šipka pro zobrazení okamžité situace – aktuátor zajištěn; aktuátor uvolněn; vznik anomálie (uvolnění lanka). Tímto způsobem vlastního monitoringu mechanizmu lze kontrolovat správné napnutí ovládacího lanka pro jednodušší instalaci nebo výměnu.

inovace kryty stroju 2021 4
Sestava uvolňovacího prvku s tlačítkem nouzového vypnutí může být instalována zvnějšku na rámu dveří nebo krytu se zaslepením upevňovacích otvorů krytkami nebo dovnitř na panel s otvorem o průměru 22 mm, kdy je viditelná pouze hlavice spínače (obr. 5).

inovace kryty stroju 2021 5

Možnosti řešení bezpečnosti strojních zařízení jsou velice rozsáhlé a výše uvedené informace pojednávají pouze o zlomku aktuální nabídky firmy Pizzato Elettrica pro tuto oblast.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku