Vývoj a inovace zaměřené na ochranné kryty strojů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ani v době, která není snadná a ve které se mnozí výrobci potýkají s problémy typu nedostatku surovin a nutností zvládání dříve neznámých situací, neomezuje se vývoj a inovativní řešení zaměřená na zákaznické požadavky.

Stejně tak je tomu u italské firmy Pizzato Elettrica. Jejich stávající produkty jsou průběžně modifikovány a nové výrobky využívají nápaditosti svého řešení a typické italské elegance svého vzhledu. V tomto textu se seznámíte se dvěma novinkami určenými zejména pro použití na ochranných krytech strojů nebo pohyblivých částech oplocení pracoviště. Výrobce Pizzato Elettrica tím opět potvrzuje své evoluční schopnosti a pevné místo mezi významnými výrobci bezpečnostních prvků ve smyslu svého hesla – Vášeň pro kvalitu.

Aktivní bezpečnostní madla P-Kube Smart

Tyto prvky rozšiřují paletu dveřních madel P-KUBE v ještě více kompaktním tvaru a provedení. Určeny jsou pro spolupráci s RFID snímači řady ST a společně vytvářejí moderní způsob kontroly stavu ochranného krytu pro stroje bez doběhové fáze (obr. 1). Aktuátor (s nízkou nebo vysokou úrovní kódování dle EN 14119) je integrován v madlu a lze ho otáčet ve 3 směrech podle způsobu montáže nebo potřeby provedení. Lze tak osadit pantové i posuvné kryty s otevíráním vlevo nebo vpravo a madlo osadit vodorovně nebo svisle.

inovace kryty stroju 2021 1
Provedení držadla může zahrnovat chromové provedení nebo prosvětlenou verzi s RGB LED diodami (7 barev v závislosti na kombinaci vstupů) a vždy s možností doplnění o podsvícené potvrzovací tlačítko ve zvolené barvě. Konkrétní verzi lze zvolit dle nároků na indikaci a způsob ovládání dané části stroje (obr. 2).
Montáž madla lze provést přímo na rám dveří pomocí 2 šroubů (lehké dveře a nenáročné podmínky provozu) nebo pomocí vnitřního kovového úhelníku (těžké dveře a nepříznivé podmínky provozu – hrubé zacházení, rázy, otřesy apod.) V tomto případě je madlo již fixováno 4mi šrouby pro spolehlivý přenos ovládací síly. Zamačkávací krytky hlav šroubů esteticky doplňují vzhled madla a současně znemožňují uvolnění šroubů, jejich vypadnutí nebo hromadění nečistot v tomto prostoru.

inovace kryty stroju 2021 2
Připojení vstupů sestavy RGB LED diod, případně potvrzovacího tlačítka lze provést pomocí zezadu vyvedeného kabelu nebo kabelu s konektorem M12. Toto řešení vývodu kabelu zajišťuje jeho „neviditelnost“ a přispívá svým dílem k celkovému kompaktnímu vzhledu aplikace. Samozřejmě může být madlo dodáno i bez RFID aktuátoru a používáno jako pasívní prvek např. ve spojení s bezpečnostními spínači blokujícími dveře nebo kryty po dobu doběhové fáze stroje.

Dálkové mechanické uvolnění aktuátoru bezpečnostních spínačů RER

Zcela nové a ojedinělé řešení výzvy pro možnost mechanického uvolnění aktuátoru bezpečnostního spínače s blokovací funkcí a tím i otevření ochranného krytu nebo dveří oplocení v případě, že obsluha není nebo nemůže být u integrovaného bezpečnostního prvku (hřibového tlačítka nouzového zastavení), kterým je/může být bezpečnostní spínač vybavený (obr. 3). Únikové zařízení RER je určeno pro použití s bezpečnostním spínači s RFID detekcí aktuátoru řady NG (kovové pouzdro) a NS (plastové pouzdro) s blokovací funkcí, kde tento mechanický prvek způsobí okamžité zastavení stroje v případě vybavení tlačítka STOP nebo přetržení/uvolnění lanka (délka 5 m) pomocného mechanizmu (obr. 4). Spínače této řady tak mají ještě větší rozsah využití a možností doplňkového ovládání. Nutností je objednání bezpečnostního spínače včetně zařízení RER, případně lze stávající aplikaci bezpečnostních spínačů NS s jiným způsobem uvolnění jejich aktuátorů jednoduchým způsobem modifikovat.

inovace kryty stroju 2021 3
Stav popisovaného bezpečnostního doplňku lze jednoduše zjistit pohledem na jeho čelní plochu, kde se nachází kontrolní šipka pro zobrazení okamžité situace – aktuátor zajištěn; aktuátor uvolněn; vznik anomálie (uvolnění lanka). Tímto způsobem vlastního monitoringu mechanizmu lze kontrolovat správné napnutí ovládacího lanka pro jednodušší instalaci nebo výměnu.

inovace kryty stroju 2021 4
Sestava uvolňovacího prvku s tlačítkem nouzového vypnutí může být instalována zvnějšku na rámu dveří nebo krytu se zaslepením upevňovacích otvorů krytkami nebo dovnitř na panel s otvorem o průměru 22 mm, kdy je viditelná pouze hlavice spínače (obr. 5).

inovace kryty stroju 2021 5

Možnosti řešení bezpečnosti strojních zařízení jsou velice rozsáhlé a výše uvedené informace pojednávají pouze o zlomku aktuální nabídky firmy Pizzato Elettrica pro tuto oblast.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku