Decentralizovaná bezpečnost Turck

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zabezpečení strojů a linek realizované prostřednictvím mnoha senzorů a bezpečnostních řídicích jednotek není nutné koncipovat propojením mnoha metrů drahých kabelů.

S využitím lokálních bezpečnostních I/O modulů lze výhodně realizovat decentralizované zabezpečení komunikující spolu prostřednictvím bezpečnostních průmyslových komunikačních protokolů.

Novinkou v oblasti řízení jsou vysoce odolné hybridní bezpečnostní I/O moduly Turck TBPN (pro PROFIsafe komunikaci přes Profinet) a TBIP (pro CIP-Safety komunikaci přes EtherNet/IP) s integrovaným bezpečnostním kontrolérem a krytím IP67. Ty mohou řídit bezpečnostní aplikace přímo v oblasti polní instrumentace bez nutnosti použít rozvaděčové skříně, a tak zjednodušovat realizaci modulárních strojních zařízení. Snadno totiž propojují bezpečnostní vstupní a výstupní signály přímo z oblasti polní instrumentace až do bezpečnostního kontroléru. Navíc mohou být alternativně použity jako decentralizované bezpečnostní kontroléry, a tak optimalizují aplikace, ve kterých by dlouhé doby cyklu sběrnice k centrálnímu řízení vyžadovaly větší fyzické bezpečnostní vzdálenosti. S využitím tří typů připojovacích rozhraní lze pro připojení různých senzorů a komponent použít jen jeden společný hybridní modul TBIP/TBPN. Například u řízení lisu lze dva z bezpečnostních I/O použít ke sledování tlačítka nouzového zastavení a snímače tlaku, zatímco běžné vstupy lze použít ke sledování zdvihu a osy Z. Přes I/O-Link pak může být připojen tlakový spínač.
Pro moderní systémy spolehlivého hlídání otevření, posunutí či vyjmutí bezpečnostních krytů průmyslových strojů jsou ideální tzv. RFID zámky. Společnost Turck v tomto směru nabízí provedení s krytím IP69 ve třech typech kódování vzájemně se lišících možností zaměnitelnosti zámků. Poskytuje tedy maximální stupeň zabezpečení až PLe a SIL3 normy EN ISO 13849-1. RFID zámky mají dva bezpečnostní OSSD výstupy a k tomu i jeden nebo dva pomocné PNP výstupy pro diagnostický signál, nejzajímavější je však provedení s integrovanou diagnostickou funkcí ISD.

decentralizovana bezpecnost 2021 1
ISD (In-Series Diagnostic) umožňuje současné sériové propojení zámků a sledování stavu každého z nich, jeho opotřebení, úroveň signálu a vzdálenost vysílače a přijímače. Případně lze vyčíst a měnit i jejich nastavení: ID číslo, aktuální teplotu zařízení, napájecí napětí, spínací vzdálenost, umístění apod. Připojením na HMI lze vizualizovat problémovou či chybnou funkci některého zámku a který zámek je zrovna otevřen či zůstal špatně uzavřen. Zcela odpadá tak častá nepříjemnost s „ručním“ obcházením stroje či dokonce celé linky a zjišťováním, který nedovřený kryt blokuje chod. V případě přítomnosti velkého množství otevíracích krytů může taková funkce velmi zjednodušit opětovné rozjetí linky či stroje po zásahu obsluhy. Mimo RFID zámky, lze připojit i bezpečnostní nouzová E-stop tlačítka, či senzory se spínanými či OSSD výstupy podporující použití interfaceového modulu ISD Conncet. Tak lze sériovým zapojením propojit až 32 prvků na jednu ISD linku. Tu pak lze vyhodnocovat společně s bezpečnostní funkcí v programovatelném bezpečnostním kontroléru (PLC) SC10-2RO nebo ISD vyhodnocovacím modulu SI-RFA-DMA doplněným dále například o bezpečností relé.

decentralizovana bezpecnost 2021 2
Sortiment Turck/Banner zahrnuje i širokou paletu dalších bezpečnostních senzorů. Novinkami v tomto směru jsou zejména indukční senzory Turck a bezpečnostní skenery Banner řady SX5. Indukční senzory BI4-M12, BI8-M18 a BI12-M30 umožňují realizovat bezdotykové spínače s výhodou bezkontaktního sledování polohy a dosahu v bezpečnostních aplikacích - ať už na lisech, jeřábech, výstavních strojích nebo krytech strojů. Senzory používají své výstupy OSSD k odesílání spínacích signálů do bezpečnostních systémů (PLC, relé). Díky SIL 2 (dle IEC 61508) a PL d (dle EN ISO 13849-1) splňují náročné požadavky z hlediska funkční bezpečnosti.

decentralizovana bezpecnost 2021 3
Bezpečnostní laserové skenery SX5 se zase dobře hodí pro zabezpečení aplikací, kde je současně stejně důležitý přístup uživatelů i jejich ochrana. S úhlem skenování 275° se přizpůsobí téměř jakémukoliv tvaru hlídané plochy. Jeho flexibilita umožňuje měnit tvar ochranné zóny při změně rozměrů a parametrů pracovních buněk. Výhodou je zde i možnost operativního přepínání až 70 úloh s garantovanou prodlevou do 30 ms. Detekce osob ve varovném poli (zelená plocha) ještě umožňuje robotovi pokračovat v činnosti během detekce osoby a vypne se až během zjištění osoby v červeném ochranném poli. Proto je bezpečnostní laserový skener nákladově efektivním řešením pro zabezpečení např. pracovních buněk, kde se elektromechanické bezpečnostní systémy rychle opotřebovávají. Další oblastí použití jsou různá robotická AVG přepravní vozidla, kde skenery SX5 navíc umožňují do sebe napojit i další senzory a tím do jisté míry eliminovat nutnost použití přídavného PLC.

decentralizovana bezpecnost 2021 4
Portfolio bezpečnostních optických závor zahrnuje provedení od nejmenší velikosti 16 cm až po největší 1820 mm (závory jsou nabízeny s rozlišením od 14 mm do 40 mm), tedy je možné použíti jak pro ochranu končetin, tak i robotických pracovišť – ochrana osob. Závory je možné propojit do kaskády a získat větší dosah, případně zabezpečení prostoru s jiným úhlem S komponentami Turck a Banner lze moderně, flexibilně a uceleně realizovat celé zabezpečení strojů i velkých linek bez kompromisů i v nejvyšším stupni ochrany.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.

Najdete nás na Facebooku