Inovativní ovládání strojů - ovládací prvky nové generace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ovládací a signalizační prvky používané na strojních zařízeních se stávají s vývojem průmyslu směrem k digitalizaci každým dnem důležitější. Není tedy překvapující, že dnešní generace provozovatelů a zakladatelů společností používá nové standardy v oblasti ovládání strojů.

Grafiku s vysokým rozlišením, ovládání pomocí gest, možnost integrace mobilních zobrazovacích zařízení a atraktivní design – to vše se stalo rozhodujícími faktory pro úspěšnost stroje na trhu.

Společnost Eaton v tomto směru vyvinula a uvedla na trh několik nových produktů, které jsou ideální volbou v moderním pojetí interakce člověk-stroj. V mnoha případech lze dnes pro pokrytí většiny ovládacích a signalizačních procesů stroje volit dotykové panely, které přinášejí uživateli zvýšený komfort z pohledu přehlednosti a úplnosti dat potřebných pro dané provozní požadavky. Design a možnosti takových zařízení jsou pro výrobce strojů velkým benefitem v zajištění konkurenceschopnosti v dnešní době. Nadstandardní funkcionalita dotykových panelů a přenos dat pomocí standardních průmyslových protokolů OPC-UA umožňuje dálkovou správu a monitoring zařízení, identifikaci obsluhy a přizpůsobení dat pro její konkrétní pracovní úkol (tvorba specifických rolí) a tím snížení rizika zatížení obsluhy nadměrným objemem informací. Dále je možná například výměna dat přes cloud, kde externí poskytovatelé služeb mohou být integrováni do určitých pracovních procesů. Ovládání takových panelů je již dnes pro mnoho uživatelů automatickým procesem, který znají z každodenního používání spotřební elektroniky jako jsou tablety a chytré telefony. Všechny moderní funkce jsou základem pro připojení strojů a systémů do internetu věcí (IoT – Internet of Things) a integraci do prostředí „chytrých“ továren jako součást průmyslu 4.0. Rozhraní mezi lidmi a stroji se tak stává čím dál významnější a efektivita tohoto rozhraní stále důležitější. Určité funkce však stále zůstávají a zůstanou řešeny standardními ovládacími prvky z důvodu především bezpečnosti (např. tlačítka NOUZOVÉ ZASTAVENÍ) a souladu s normativními požadavky a místními předpisy, které definují druhy informací a způsob jakým mají být předány operátorům strojů (barvy, symboly, popisy). Pro kombinaci nejen s moderními dotykovými panely lze nově v sortimentu společnosti Eaton vybrat ovládací a signalizační prvky v plochém designu (RMQ-Flat).

inovativni ovladani 1

Dotykové panely XV300 a ovládací / signalizační přístroje RMQ-Flat

Tenčí, úhlednější a údernější než kdy před tím

Nový design HMI (rozhraní člověk - stroj) XV300 a ovládacích zařízení RMQ společnosti Eaton jsou se svou nesrovnatelnou vytříbeností perfektní volbou z hlediska hodnoty a kvality vašich strojů. Vše začíná u našich HMI nebo HMI/PLC XV300, která disponují možností zadní zapuštěné montáže umožňující bezproblémovou integraci do krytu stroje. Stylový černý kroužek navíc zaručuje, že zaujme i běžného uživatele.

inovativni ovladani 2
Naše ovládací a signalizační přístroje RMQ-Titan jsou také navrženy s mnoha důmyslnými prvky, často se využívají k ovládání klíčových funkcí, a proto se nacházejí na prominentních pozicích stroje. To znamená, že musí mimo jiné vynikat. Aby byl tento požadavek splněn při zachování inovativního designu, vyvinuli jsme ve společnosti Eaton extrémně ploché přední prvky s kovovým povrchem a většími rozměry. Při používání těchto ovládacích prvků dáte svým strojům nejen nový moderní vzhled, ale budete těžit také z výhod v praxi vyzkoušené technologie RMQ a její široké škály možností. Ovládací a signalizační přístroje RMQ Flat Front a RMQ Flat Rear umožňují konstruktérům strojů a strojním inženýrům implementovat vysoce kvalitní koncepty a sestavovat nákladově efektivnější a kompaktnější stroje. Obě inovativní varianty s plochou přední a zadní stranou je možné kombinovat s osvědčenou řadou přístrojů RMQ-Titan, které při konstrukci strojů nabízí vysokou úroveň flexibility.

inovativni ovladani 3
Úspora prostoru je specifickou výhodou pro stroje s oddělenými provozními terminály, jako jsou například ovládací / nosná ramena. Přístroje pro spínání a signalizaci poskytují ergonomické propojení se strojem, které uživateli umožňuje ideální ovládání procesů. Oba komponenty je možné zkombinovat se zařízeními pro nouzové zastavení při zajištění maximální úrovně bezpečnosti.
Další výhodou k atraktivnímu a modernímu vzhledu ploché konstrukce přístrojů RMQ je jejich snadná instalace. Jednotky RMQ-Flat disponují sofistikovaným konceptem uchycení známým jako RMQ-AFX, který nabízí ochranu proti pootočení, přizpůsobení tloušťce panelu a nastavení do vodorovné polohy. Zařízení jsou určena pro otvory o průměru 30 mm a uživatel si může specifikovat verzi s perem a drážkou jako ochranou proti otočení (jako u řady RMQ Titan), nebo bez pera a drážky v závislosti na použití. V tomto případě je zařízení zarovnáno pomocí rovných okrajů na zadním montážním bloku. Zařízení se také automaticky přizpůsobí síle desky a možnostem utahovací matice.

inovativni ovladani 4
Nové portfolio obsahuje produkty od běžných tlačítek a signálek až po klíčem ovládané přepínače, joysticky, potenciometry a zásuvky s USB. K dispozici jsou také varianty enkodérů kombinující funkce otáčení a stisknutí. Všechny produkty RMQ-Flat jsou dostupné s vysokým stupněm krytí až do třídy IP69K a s mezinárodní certifikací.
Nové kontaktní a LED prvky disponují nižší instalační hloubkou do 30 mm a jsou dostupné také s vícebarevnými LED diodami RGB, které mohou sloužit například jako indikátory stavu, upozornění pro uživatele a jako asistence při řízení procesu. Přítomnost těchto LED diod také přispívá k výrazným úsporám v dodávkách, protože zákazník nemusí držet skladem různé typy s jednotlivými barvami.

inovativni ovladani 5
Společnost Eaton také rozšířila řadu kompaktních řešení RMQ all-in-one, která mají již integrovanou vlastní kabeláž, konektor a kontakty v jednom prvku. Portfolio nově zahrnuje tlačítka pro nouzové zastavení, přepínače a hlavice ovládané klíčem se zcela uzavřenou zadní stranou a ochranou IP65. Předpřipravené kabely jsou dostupné o délkách 20 cm, 50 cm, 1 m a 3,5 m. Bezporuchové a jednoduché instalace kompaktního provedení RMQ snižují čas potřebný k instalaci a náklady na strojní inženýrství.

eaton logo web

Eaton Elektrotechnika, s. r. o.
Komárovská 2406, 193 00 Praha 9
tel.: +420 267 990 411
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku