Nové portfolio frekvenčních měničů Altivar

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Schneider Electric v posledních letech průběžně nahrazuje stávající portfolio frekvenčních měničů moderními produkty, které svou funkčností i výbavou splňují současné požadavky na regulované pohony – v duchu IIoT a Industry 4.0.

Nové nízkonapěťové frekvenční měniče z rodin Altivar Machine (Altivar 320) a Altivar Process (Altivar 6xx / Altivar 9xx) jsou na první pohled rozpoznatelné díky barevnému provedení v tmavě šedém tónu se zelenými prvky. Vysokonapěťové frekvenční měniče Altivar 1200 pak charakterizuje především jejich modulární architektura a kompaktní konstrukce.

Altivar 320: univerzální frekvenční měniče pro základní i pokročilé průmyslové aplikace

Frekvenční měniče Altivar 320 patří do rodiny Altivar Machine, která dále zahrnuje řady Altivar 12 a Altivar 340. Vyznačují se zejména nadstandardní výbavou, vysokou flexibilitou, maximální konektivitou a širokou škálou bezpečnostních funkcí. Precizně regulují asynchronní i synchronní elektromotory. K dispozici jsou ve výkonovém rozsahu od 0,18 do 15 kW (IP 20, závěsné provedení). Dvě konstrukční varianty – „book“ a „compact“ – umožňují jejich snadnou a cenově efektivní integraci do rozváděče nebo přímo do stroje.

portfolio altivat 2017 1


Ke standardní výbavě řady Altivar 320 patří digitální 4číslicový display, 6 digitálních vstupů, 3 analogové vstupy, 1 digitální výstup, 1 analogový výstup, 2 reléové výstupy, EMC filtr kategorie C2 a integrované komunikace Modbus i CANopen. Volitelně lze formou zásuvných modulů doplnit další komunikační protokoly: EtherNet/IP – Modbus TCP, EtherCAT, Profibus, Profinet nebo DeviceNet. Měniče Altivar 320 podporují jak PLCopen, tak testované, ověřené a zdokumentované architektury (TVDA), které pomáhají účelně zkrátit projektový a inženýrský čas. Nabízí také možnost sdílet přebytečnou energii po DC sběrnici nebo jí zmařit v brzdném rezistoru. Na konci roku 2017 budou navíc k dispozici 2 typy regeneračních jednotek (pro výkony 0,18 až 7,5 kW, resp. 11 až 15 kW), které umožní vracet generovanou energii zpět do sítě. Maximální limit přetěžování „ATV320“ je 150 % In po dobu 60 sekund v režimu pro těžký provoz. Pro nastavování logických funkcí měničů slouží osvědčený inženýrský nástroj ATVLogic.
Excelentní bezpečnost zajišťují funkce bezpečného vypnutí točivého momentu (STO), bezpečného zastavení (SS1), bezpečného omezení rychlosti (SLS), bezpečné maximální rychlosti (SMS) a bezpečně uzavřených dveří stroje (GDL), které lze snadno a rychle parametrizovat z jednoho prostředí. Požadavky na bezpečnostní funkce v elektrických pohonech s frekvenčními měniči dle směrnice Machinery Directive 2006/42/EC jsou bez problému splněny. Z hlediska integrity bezpečnosti dosahují až úrovně SIL 3 / PLe kat. 3. Vyhovují normám CE, UL, CSA, RCM a EAC.
Měniče Altivar 320 obsahují již v základním provedení desky plošných spojů, které jsou lakovány v souladu s normou o ochraně proti korozi a agresivnímu prostředí IEC 60721-3-3. Splňují chemickou třídu odolnosti 3C3 a mechanickou třídu odolnosti 3S2. Bez snížení výkonu je lze provozovat do 50 °C, se sníženým výkonem pak až do 60 °C.

portfolio altivat 2017 2

Altivar 6xx a Altivar 9xx: frekvenční měniče zaměřené na služby

Jak řada Altivar 6xx, tak Altivar 9xx náleží k rodině frekvenčních měničů Altivar Process. Jedná se o unikátní měniče s širokou nabídkou služeb a integrovaným webovým serverem. K dispozici jsou ve výkonovém rozsahu od 0,75 do 800 kW (IP 21 / IP 23 / IP 54, závěsné nebo volně stojící provedení). Díky energetickému managementu dokážou plně kontrolovat využívání energií a efektivně snižovat provozní náklady aplikací. Energetické panely měničů mohou být znázorňovány přímo na ovládacím panelu nebo na dalších monitorovacích zařízeních připojených k Ethernetu. Odchylka přesnosti naměřených hodnot nepřekročí 5 %. Z hlediska harmonického zkreslení dosahují měniče Altivar Process úrovně THDi < 48 % při 80 % jmenovitého zatížení. Jsou-li k nim připojeny jednotky AFE (Active Front End) je úroveň harmonického zkreslení < 5 %. Navíc obsahují funkci „Sleep“ pro snížení spotřeby energie při své nečinnosti. V případě hlášení zásadních událostí nebo potřeby provedení údržby generují měniče dynamické QR kódy, které provozovateli okamžitě poskytnou informace o dalším vhodném postupu. Měniče Altivar Process splňují chemickou třídu odolnosti 3C3 a mechanickou třídu odolnosti 3S3. Lze je připojit k Wi-Fi a následně „bezdrátově“ monitorovat i ovládat prostřednictvím notebooku, tabletu nebo chytrého telefonu. Z hlediska integrity bezpečnosti dosahují až úrovně SIL 3 / PLe kat. 3. Vyhovují normám CE, UL, CSA, Gost a EAC.
Frekvenční měniče Altivar Process obsahují až 8 digitálních vstupů, 3 analogové vstupy, 1 digitální výstup, 1 analogový výstup, 2 reléové výstupy, 2 bezpečnostní vstupy STO, až 4 konektory RJ45, výsuvnou svorkovnici, webový server, EMC filtr kategorie C2, komunikaci Modbus/TCP a sériovou linku. Volitelně je lze dovybavit komunikačními protokoly Ethernet/IP, Modbus/TCP, ProfiNet, CANopen Daisy Chain RJ45, Profibus DP nebo DeviceNet. Ovládací panely se mohou pochlubit velkým displejem s jemnou grafikou, portem mini USB a portem RJ45.
Řada Altivar 6xx cílí na méně náročné aplikace a procesy. Například multi-čerpadlový management a speciální čerpadlové funkce ji přímo předurčují pro použití ve vodohospodářství. Na technicky složité a energeticky náročné aplikace se specializuje řada Altivar 9xx. Uplatní se jak v těžebním průmyslu a hutnictví, tak při zpracování ropy i zemního plynu nebo v potravinářství. Nabízí možnost vyššího krátkodobého přetěžování, zpětnovazební komunikace, momentového řízení, motorového brždění do odporu, sdílení přebytečné energie po sběrnici DC a rekuperace.

portfolio altivat 2017 3

Altivar 1200: vysokonapětové frekvenční měniče pro každou aplikaci

K řízení elektromotorů o výkonu 290 až 15 500 kW (pro napěťové hladiny 2,4 až 13,8 kV) slouží řada Altivar 1200. Tyto univerzální vysokonapěťové měniče jsou k dispozici v krytí IP 31, IP 41 a IP 42. Navrženy byly pro optimální provoz těžkých ventilátorů, čerpadel, kompresorů, dopravníků, rotačních pecí a obdobných průmyslových zařízení. Jejich technologie je založena na tzv. vícestupňové architektuře s možností 12 až 54pulzního zapojení a poskytuje následující výhody: eliminaci vyšších harmonických v napájecím proudu a dosahování vysokého účiníku, hodnotu THD < 3 %, šetrný provoz motorů bez napěťových špiček, možnost připojení stávajícího „starého“ motoru (který byl dříve připojen přímo na síť a není vybaven speciální izolací pro provoz s frekvenčním měničem) a téměř nelimitní délky motorových kabelů.
Již v základu jsou frekvenční měniče Altivar 1200 vybaveny vstupním transformátorem a výkonovými moduly s nízkonapěťovými IGBT tranzistory. Díky modulové koncepci se měnič v případě poruchy jednoho z modulů nevypne, ale zůstává v provozu se sníženým výkonem. Vadný modul lze navíc vyměnit během několika minut. Významně se tak zkracuje čas na případnou opravu, a to při současném snížení potřeby skladování mnoha typů náhradní dílů (moduly jsou typově shodné). Měniče dále obsahují digitální vstupy a výstupy, 10“ barevný ovládací LCD displej, vnitřní osvětlení, záložní zdroj UPS a komunikaci Modbus TCP, Ethenret IP, Profibus nebo DeviceNet.

portfolio altivat 2017 4

Komplexní servisní podpora

Společnost Schneider Electric poskytuje k frekvenčním měničům Altivar plnou servisní podporu. Samotný servis může být prováděn přímo u zákazníka nebo v servisním středisku umístěném v jihočeském Písku. Významnou výhodu, zejména pro české exportéry průmyslových strojů a aplikací, představuje možnost využití služeb profesionálního servisu i mimo území České republiky – v podstavě kdekoliv na světě.

portfolio altivat 2017 5

Schneider logo 2016

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2024

Číslo je tematicky zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace

Najdete nás na Facebooku