Výhodné spínání pomocí polovodičových relé

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Alternativní spínání odporových, a především induktivních zátěží k tradičním elektromechanickým relé se stále častěji realizuje pomocí polovodičových relé označovaných SSR (Solid State Relay), jejichž výkonným prvkem jsou spínací tranzistory pro nižší DC-výkony nebo tyristory či triaky pro vyšší AC-výkony.

Velkou výhodou polovodičových relé oproti elektromechanickým je absence pohyblivých částí, a to zejména kontaktů, jež jsou spínaným proudem trvale opotřebovávány až ke stavu možné nevodivosti v důsledku zplodin hoření elektrického oblouku mezi nimi. Absence pohyblivých částí u polovodičových relé vede i k možné podstatně vyšší četnosti spínání využívané při automatizovaném řízení vytápění, řízení teploty pájecích médií či u řízení činnosti výrobních automatů, kde se vyžaduje zapínání a vypínání ve velmi krátkých intervalech.

polovodicove rele finder 2017
Polovodičová relé umožňují spínat více než 10krát vyšší zapínací proudy, což značí až 520 A / 400 V AC při trvalém proudu 30 A.
Zapínací proud se může redukovat v důsledku spínání při průchodu napětí nulou, což se využívá pro ovládání úsporných zářivek nebo topení. Spínání nahodilé či okamžité se používá pro spínání pohonů, 3-fázových motorů a jiných induktivních zátěží.
Polovodičová relé jsou předurčena ke spínání halogenových žárovek, úsporných zářivek, LED či zářivek s elektronickým nebo konvenčním předřadníkem. Výhodou polovodičových relé je nepatrný ovládací příkon a nehlučné spínání. Rozměry polovodičových relé ovlivňují zejména u vysokých spínaných výkonů nutné chladiče, pro což je možné využít i stěnu rozvaděče.
Samozřejmostí je vysoká napěťová pevnost mezi vstupem a výstupem a rovněž i mezi vstupem či výstupem a chladičem.

finder logo web

Finder CZ, s.r.o.
Radiová 1567/2b, 102 00 Praha 10
Tel.: +420 286 889 504
Fax: +420 286 889 505
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.finder.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, leden 2023

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Již 30 let měříte s námi - Blue Panther Dodávky měřicích přístrojů, multimetry, osciloskopy, termokamery, revizní přístroje, zkoušečky, analyzátory a jiné od výrobců Fluke, Kyoritsu, Chauvin Arnoux, Teledyne LeCroy, Schleich, Elspec, Extech a dalších.

Najdete nás na Facebooku