Výhodné spínání pomocí polovodičových relé

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Alternativní spínání odporových, a především induktivních zátěží k tradičním elektromechanickým relé se stále častěji realizuje pomocí polovodičových relé označovaných SSR (Solid State Relay), jejichž výkonným prvkem jsou spínací tranzistory pro nižší DC-výkony nebo tyristory či triaky pro vyšší AC-výkony.

Velkou výhodou polovodičových relé oproti elektromechanickým je absence pohyblivých částí, a to zejména kontaktů, jež jsou spínaným proudem trvale opotřebovávány až ke stavu možné nevodivosti v důsledku zplodin hoření elektrického oblouku mezi nimi. Absence pohyblivých částí u polovodičových relé vede i k možné podstatně vyšší četnosti spínání využívané při automatizovaném řízení vytápění, řízení teploty pájecích médií či u řízení činnosti výrobních automatů, kde se vyžaduje zapínání a vypínání ve velmi krátkých intervalech.

polovodicove rele finder 2017
Polovodičová relé umožňují spínat více než 10krát vyšší zapínací proudy, což značí až 520 A / 400 V AC při trvalém proudu 30 A.
Zapínací proud se může redukovat v důsledku spínání při průchodu napětí nulou, což se využívá pro ovládání úsporných zářivek nebo topení. Spínání nahodilé či okamžité se používá pro spínání pohonů, 3-fázových motorů a jiných induktivních zátěží.
Polovodičová relé jsou předurčena ke spínání halogenových žárovek, úsporných zářivek, LED či zářivek s elektronickým nebo konvenčním předřadníkem. Výhodou polovodičových relé je nepatrný ovládací příkon a nehlučné spínání. Rozměry polovodičových relé ovlivňují zejména u vysokých spínaných výkonů nutné chladiče, pro což je možné využít i stěnu rozvaděče.
Samozřejmostí je vysoká napěťová pevnost mezi vstupem a výstupem a rovněž i mezi vstupem či výstupem a chladičem.

finder logo web

Finder CZ, s.r.o.
Radiová 1567/2b, 102 00 Praha 10
Tel.: +420 286 889 504
Fax: +420 286 889 505
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.finder.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Oblíbené normy

Najdete nás na Facebooku