RELÉ OD ELKO EP – již 20 let s Vámi

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Základem veškeré spínací techniky je jednotka „relé." Tyto komponenty jsou neoddělitelnou součástí každého časového relé na celém světě. Plní funkci spínacího prvku pro danou zátěž, proto je nezbytné vybírat relé s kontaktem z odpovídajícího materiálu, takového, který je vhodný pro spínání ovládaného zařízení.

elkoep rele 1

Samotné typy modulových přístrojů se od sebe liší několika základními parametry:

Použití:
Použití relé je velmi široké. Může být v aplikacích pro různé časové funkce např. zpožděné vypnutí světla na schodišti, časové spínaní ventilátoru na WC, pravidelné odvětrávání místnosti, postupné spínání velkých výkonů, ochranu čerpadla, řízení osvětlení, monitorování kvality sítě, hlídání hladiny nebo teploty. Můžeme směle říci, že v každé domácnosti si relé najde svoje uplatnění.

Počet kontaktů:
Samozřejmě se modulové přístroje liší počtem kontaktů. Většinou mezi nejpoužívanější patří přístroje s jedním kontaktem, ale dělají se i se dvěma kontakty a ELKO EP je vyrábí i se třemi a to v jednomodulové krabičce (např. časové relé CRM-93H nebo pomocné relé VS316K)

elkoep rele 2

Maximální spínaný proud:
Vyjadřuje hodnotu maximálního proudu, kterou můžeme tímto či jiným kontaktem sepnout. Nejvíc používanými jsou relé s hodnotou proudu 16 A nebo 8 A, což znamená zatížení u 16 A cca 4000 W a u 8 A kontaktu polovinu.

Materiálem kontaktu:
AgNi – vhodný zejména pro spínání odporových zátěží (R)
AgSnO – vhodný pro spínání také induktivních zátěží jakými jsou třeba zářivkové světelné zdroje

elkoep rele 5

Napájení:
Nejběžnějším napájecím napětím modulového elektronického přístroje je 230 V. Mnohdy ale daná aplikace neumožňuje napájet přístroj tímto napětím proto odborníci v ELKO EP nabízejí u většiny výrobků dvě varianty napájení. Jde o prvně zminované 230V a pak napájení UNI, které umožňuje výrobek napojit jakoukoliv hodnotou od 12 do 240 V v AC nebo DC – je mu to jedno. A tím získávají výrobky z dílny ELKO EP širokospektrální použití.

Design:
Časová a spínací relé se vyrábějí v různých provedeních, tím nejpoužívanějším v Evropě jsou:

 • modulové s montáží na DIN lištu
 • v provedení s montáží do instalační krabice
 • v provedení do patice (vyráběné hlavně pro USA)

elkoep rele 3

Způsob ovládání:
Mezi nejběžnější způsoby patří:

 • ovládání napájecím napětím, kdy po přivedení napájení výstup sepne nebo začne časovat
 • ovládání ovládacím vstupem což představuje tlačítko/vypínač nebo také impuls z jiného zařízení

Základní rozdělení modulových přístrojů dle funkcionality v dané aplikaci:

 • Časová relé – které se používají zejména u spotřebičů (CRM-91H výrobek firmy ELKO EP)
 • Pomocná (instalační) relé – které se používají pro výkonové spínání nebo rozmnožení kontaktů (výrobek VS116K firmy ELKO EP)
 • Paměťová/impulsní relé – které se používají pro zapamatování stavu kontaktu před výpadkem napájení (např. když zhasne na chvíli světlo na schodišti a napájení se zpět obnoví – světlo bude svítit a vy nebudete ve tmě). Paralelním propojením ovládacích tlačítek (světel) a připojením na vstup získáte výraznou úsporu při použité délce kabelu a tím také úsporu nákladů. (Výrobek MR-41 firmy ELKO EP)
 • Hlídací a monitorovací relé – se používají pro spotřebiče náchylné na toleranci napájení, pro hlídání odběru proudu, nebo také pro řízení vytápění bojler vs solární kolektor (výrobek TER-9 firmy ELKO EP)

elkoep rele 4

Jedním z největších výrobců modulových elektronických přístrojů je právě ryze česká firma se sídlem v Holešově, která zde svoje relé nejen vyvíjí, ale také vyrábí již 20 let.
V sortimentu má víc než 200 typů časových nebo monitorovacích relé a jsou zkušenými odborníky v oblasti relé. Za dvacet let už vědí „jak je dělat správně." ELKO EP vyrábí výrobky i pro renomované nadnárodní koncerny. Jejich kvalitu tak posuzují nejen zákazníci v Česku, ale také v dalších 60 zemích světa.

ELKO EP, s.r.o.
Palackého 493, 769 01 Holešov-Všetuly

Tel.: +420 573 514 211, Fax: +420 573 514 265
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.elkoep.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku