První 6 kA proudový chránič s nadproudovou ochranou (RCBO) ve velikosti standardního jističe na světě

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jistě se všichni odborníci z oboru elektro shodnou na tom, že není ideálnější řešení ochrany elektrických obvodů, než aby byl každý okruh chráněn samostatným jističem a proudovým chráničem. Takové řešení již existují ve dvoumodulovém provedení. Jde o tzv. RCBO někdy nazývaných také jako chráničojistič či jističochránič.

Tato dvoumodulová konstrukce je však hlavně vhodná pro průmyslové užití neboť zabírá příliš mnoho místa v rozvaděči. Samotná firma BONEGA přišla v roce 2011 na trh až s 15 kA provedením PEP 15PJ a navíc s unikátní signalizací poruchy jističe a chrániče pomocí dělené páčky.

pep_6pje_bocni_kolmo_2_web

Miniaturní provedení v jednomodulové šířce odpovídající normě EN ČSN 60898 (vhodné pro bytovou výstavbu) však doposud nebylo. Vývojový tým firmy BONEGA to přijal jako velkou výzvu a jako první na světě přináší takovýto plnohodnotný kombinovaný přístroj (chráničojistič) v jednom modulu s 6 kA vypínací schopností .

Plnohodnotný 6kA „chráničojistič“ (RCBO) v jednom modulu až do 63 A

Narozdíl od dosavadních konkurenčních přístrojů „chráničojistič“ BONEGA PEP-6PJe skutečně dosahuje díky celosvětovým patentům vypínací schopnosti 6 kA až do 63 A jmenovitého proudu. Chráničová část RCBO BONEGA je elektronické a přístroj odpíná i nulový vodič.

Ovládání středního (pracovního) vodiče „nuláku“ probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí „N“ a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve „N“ . Je to z důvodu vyšší bezpečnosti. „N“ obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.

Konkurenční výrobky v těchto rozměrech nedosahují ani normou povinné vypínací schopnosti 4,5 kA a za zamlčení této informace (musí být součástí potisku přístroje) dokonce musely být staženy z některých evropských trhů.

pep_6pje_web

Vyšší spolehlivost

Také se Vám stává, že pokud je v rozvaděči jeden proudový chránič pro více obvodů, často vypíná zbytečně?

Proč tomu tak většinou je? Proudový chránič je nastaven tak, aby vypnul při překročení povolené hranice úniku reziduálního proudu (např. nad 30 mA). Pokud jeden proudový chránič hlídá více obvodů současně, úniky proudů v jednotlivých obvodech se sčítají. Proudový chránič zaznamená překročení povolené hranice a logicky (pro jistotu) obvody přeruší, protože není schopen detekovat, jestli např. 30 mA uniká v jednom obvodu (v té chvíli skutečně musí vypnout) a nebo uniká po zcela nepodstatných 5 mA například v šesti obvodech (v té chvíli je vypnutí zbytečné). Každé takové zbytečné vypnutí chrániče může znamenat, že se v celém provozu, bytě, kanceláři, či dokonce v celém podlaží přeruší dodávka elektrické energie.

Řešením je mít chránič i jistič v každém obvodu, což však dosud zabíralo mnoho místa a bylo cenově náročné. Nový 6 kA „chráničojistič“ BONEGA tento problém řeší, neboť za výhodnou cenu nabízí kombinovaný přístroj v rozměrech klasického jističe.

pep_6pje_bocni_web

Vyšší bezpečnost

Ideálem bezpečnosti je již výše uváděná ochrana každého obvodu pomocí chrániče i jističe zároveň. Vývojem nového RCBO firma BONEGA umožnila zákazníků takový ideál používat. Díky novému chráničojističi BONEGA PEP-6PJ bude možné nahradit chránič i jistič jen jedním přístrojem ve velikosti jističe. Tato miniaturizace umožňuje vhodné řešení i pro rekonstrukce (při nedostatku místa prostá výměna jističe za RCBO).

Úspora místa

Nové RCBO BONEGA má rozměry klasického jističe (šířka 17,8 mm) a umožňuje tak ušetřit v rozvaděči 2 další moduly na každém obvodu, kde je chránič i jistič zároveň. Chráničojistič BONEGA jemožné jednoduše propojit s ostatními přístroji (s hlavním jističem, vypínačem, nadřazeným proudových chráničem atd.) pomocí speciálních lišt. Toto řešení je vhodné i pro rekonstrukce, kde již není v rozvaděči místo pro nový proudový chránič. Stačí tedy jen nahradit starý jistič tímto novým kombinovaným přístrojem.

Zachovává praktické přednosti ostatních přístrojů BONEGA

I nové RCBO je v designu řady BONEGA PEP a zachovává tak oblíbené praktické inovace:

 • signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky
 • možnost napojení příslušenství jako jsou napěťové či podpěťové spouště, signalizační kontakty
 • optická signalizace stavu kontaktů
 • patentově chráněno
 • barevné páčky podle hodnot jmenovitých proudů
 • propojitelnost s jinými přístroji
 • příznivá základní cena od 475 Kč (bez DPH a bez smluvních rabatů),
 • 3 roky záruka

Nejbližší prodejce přístrojů BONEGA ve Vašem okolí naleznete na: www.bonega.cz/kdenakoupit

Sortiment

Po průzkumu trhu uvedla firma BONEGA v první fázi prodeje od 20.2.2012 následující sortiment:

 • B 6A / 30 mA
 • B 10A/ 30 mA
 • B 13A/ 30 mA
 • B 16A/ 30 mA
 • C 10A/ 30 mA
 • C 13A/ 30 mA
 • C 16A/ 30 mA

Výrobně je však firma připravena na základě poptávky rozšířit sortiment na hodnoty od 1A do 63A, v charakteristikách B, C, D. Firma BONEGA proto ráda uvítá podněty k rozšíření typů či jiné náměty na webu: http://www.bonega.cz/napady

Další podrobné informace na: www.bonega.cz/elektro nebo v novém katalogu 2012/1: http://www.bonega.cz/elektro/download/katalog.pdf.

logo

BONEGA, spol. s r.o.
Potoční 302
696 66 Sudoměřice nad Moravou

Tel.: +420 518 335 216
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.bonega.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku