Svodiče přepětí: trendem jsou kombinovaná řešení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Schneider Electric patří k trojici největších dodavatelů svodičů přepětí na světě. V rámci severoamerického teritoria a výrobků spadajících do standardů NEMA je pak dokonce absolutní jedničkou. Jeho příspěvkem k rozvoji této oblasti jsou „trendy“ kombinované svodiče PRF 1/PRD1 a Quick PRD.

Jaké svodiče požadují nároční zákazníci dnešních dní? Uživatelé, elektrikáři či výrobci rozváděčů chtějí jištění obvodů a spotřebičů, které k nim bude maximálně přátelské (user-friendly), jednoduché, účinné a zároveň nenáročné na prostor. Projektanti by pak takové produkty rádi snadno a rychle zakomponovali do svých výkresů a plánů. Logickou odpovědí jsou „kombinovaná řešení“. Schneider Electric v tomto směru nabízí hned dvě řady produktů.

PRF1 nebo PRD1: „B+C“ v jednom přístroji

První jsou svodiče přepětí a bleskových proudů typu 1 a 2 v jednom přístroji: PRF1 12,5r a PRD1 25r (zkratky PRF a PRD pocházejí z francouzského parafourde fixe neboli pevný svodič přepětí, respektive parafourde débrocháble čili odnímatelný svodič přepětí).

Zřejmou výhodou obou kombinovaných svodičů typu 1+2 (dříve B+C) je jednoznačná koordinace mezi prvním a druhým stupněm přepěťové ochrany a z toho plynoucí snadný výběr typu. Díky malým rozměrům navíc šetří místo v rozváděči. Všechny svodiče jsou již ve standardu vybaveny nejen místní, ale i dálkovou signalizací konce životnosti.

svodic_1

PRF1 12,5r chrání proti bleskům do 100 kA (svodová schopnost až 50 kA). Zajišťuje především základní ochranu v rezidenčních budovách, respektive všude tam, kde blesk udeří zřídkakdy a riziko přepětí je nízké. Vysoce výkonný PRD1 25r naproti tomu odolá bleskovým proudům až 200 kA (svodová schopnost do 100 kA). Brilantně zvládá náročné dimenzování na rozhraní zón LPZ 0 a LPZ 1 včetně nejrizikovější skupiny objektů v třídě rizika LPL I. K ceněným výhodám kombinovaného svodiče PRD1 25r patří snadno a rychle vyměnitelné funkční vložky.

Zde si leckdo může položit otázku, zda svodiče předjišťovat pojistkou nebo jističem. Technické i ekonomické výhody nabízejí obě řešení. K přednostem jističe patří menší rozměry, lepší odjištění malých poruch, vyšší impulzní výdržné napětí, signalizace zapůsobení jisticího prvku (dálková informace uživateli o poruše), snazší a bezpečnější manipulace i provoz. Z ekonomického pohledu je v mnoha případech nasazení jističe srovnatelné s řešením situace pojistkou. Exkluzivita nabídky Schneider Electric ovšem spočívá v tom, že nabízí obě možnosti předjištění. To zvyšuje flexibilitu při návrhu i montáži. Všechny kombinace jsou testovány a přehledně zaneseny do příslušných tabulek.

Quick PRD: svodič a zkratový odpojovač

Druhou řadou a zároveň patentovaným řešením Schneider Electric je typ Quick PRD – kompletní svodič přepětí typu 2 včetně zkratového odpojovače. Quick PRD se již nepředjišťuje. Předjištění je optimálně zkoordinováno v závislosti na typu svodiče a chytře s ním skloubeno do jednoho celku. Dvojjediný Quick PRD zajišťuje kompletní a spolehlivou ochranu, podstatně usnadňuje montáž a minimalizuje délku propojení směrem k zemnicí svorkovnici. Také on těží z výhod místní, respektive dálkové signalizace konce životnosti a následné možnosti promptní výměny opotřebovaných vyjímatelných vložek.

svodic_2

Obě řady kombinovaných svodičů přepětí denně dokazují, jak skvěle zapadly do uceleného řešení Schneider Electric pro rozvody nízkého napětí. Jsou hodny stát po boku hegemona této oblasti – jističe Compact NSX.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku