Bezpečnost pro silniční tunely od OBO Bettermann

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Silniční tunely kladou mimořádně vysoké nároky na elektrickou infrastrukturu. I v normálním provozu je trvale vystavena vlhkosti, znečištění a tlakovým vlnám. Často se navíc vyžaduje její časově omezená funkčnost v případě požáru.

Stavba a rekonstrukce tunelů - práce pod velkým tlakem

Řešení od OBO v sobě vždy sdružuje bezpečnost, spolehlivou funkci, rychlou instalaci a v neposlední řadě ekonomiku.
Pro nejtěžší korozní podmínky průjezdných částí automobilových tunelů jsou k dispozici kabelové nosné systémy z několika druhů korozivzdorných ocelí. Jejich typickým představitelem jsou kabelové žlaby OBO RKS-Magic® (obr. 1), vyráběné jak z pozinkované, tak i dvou druhů nerez oceli (1.4301 resp. 1.4571). Součástí dodávky mohou být i speciální kotevní prvky z vysoce jakostní nerezové oceli a pro případ obavy z nežádoucích bludných proudů existuje také možnost izolované montáže kabelové nosné konstrukce do stavby. Předností žlabů Magic® je také nezvykle rychlá montáž, kterou umožňují integrované bezšroubové podélné spoje kabelových žlabů. Minimalizují časové nároky montáže, což je důležité zejména při rekonstrukcích, kdy se mohou montážní práce provádět jen po omezený časový úsek, případně pouze v noci.

tunely obo 1
V technologických tunelech, budovaných zpravidla souběžně s průjezdnými částmi automobilových tunelů, lze s výhodou využít kabelové žebříky OBO LG… v nerez nebo pozinkovaném provedení (obr. 4). Nicméně v těchto případech postačují z korozního hlediska zpravidla pozinkované ocelové trasy, jejichž ochranná zinková vrstva může být, oproti požadavkům norem, navýšena na cca 80 µm zinku.
Všechny tyto kabelové nosné systémy optimálně doplňují společně odbočné instalační krabice s funkčností za požáru typové řady FireBox T (obr. 2). Volba materiálu krabic a jejich kabelových průchodů zaručuje vysokou korozní odolnost při stupni krytí IP65, díky čemuž je lze bez potřeby jakýchkoliv doplňkových opatření používat bez problémů i ve specifických podmínkách automobilových tunelů.

tunely obo 2

Bezpečnost i v případě poruchy

Řada systémů OBO používaných v automobilových tunelech je také klasifikována v oblasti zachování funkčnosti kabelových tras za požáru. Patří mezi ně právě i žlaby OBO RKS-Magic® a kabelové žebříky řady LG…, a to s klasifikací doby odolnosti až 90 nebo dokonce 120 minut, v závislosti na použitém požárním scénáři a vlastnostech uložených kabelů. Klasifikace je přitom k dispozici podle národních předpisů hned několika různých zemí, včetně normy ČSN 73 0895, platné v České republice (P90-R).
Do takovýchto kabelových nosných systémů OBO lze tedy spolehlivě ukládat vedení pro napájení běžného i nouzového osvětlení, dopravní a komunikační techniky, požárních poplachových systémů, zásobování požární vodou, standardního a požárního větrání a dalších systémů.

tunely obo 3
Kabelové nosné systémy s funkčností za požáru ale nejsou jediným výrobkovým segmentem od OBO Bettermann pro automobilové tunely. Stejně tak lze spolehlivost elektrotechnických a elektronických tunelových zařízení zvýšit například instalací inteligentních systémů OBO vnější i vnitřní ochrany bleskem a přepětím nebo využitím dalších vysoce jakostních prvků pro strukturované ukládání kabelů a vedení kabelových tras.

tunely obo 4

Technická podpora

Společnost OBO Bettermann vybavuje každý rok řadu evropských silničních tunelů ověřenými elektroinstalační systémy, splňujícími veškeré standardy pro tuto oblast. Její výrobky plní i v takto drsných podmínkách spolehlivě svou funkci, včetně zajištění důležitých úkolů v případě nebezpečí.
Díky tomu mají techničtí specialisté OBO z této oblasti celou řadu dlouholetých zkušeností, které přenášejí do svého odborného poradenství. V případě zájmu pak mohou ze systémů značky OBO navrhnout ucelená řešení, respektující specifika jednotlivých tunelových částí.

tunely obo 5

Více informací naleznete na www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku