Napájecí zdroje Traco Power pro montáž na DIN lištu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jedním z trvalých a nezbytných prvků každé průmyslové instalace je napájení. Návrháři tohoto typu systémů nejčastěji sahají po napájecích zdrojích, které lze namontovat na DIN lištu.

Důvody jsou především dva – profesionální charakter těchto konstrukcí a univerzálnost DIN lišty namontované v elektrických skříních. Můžete na ní umístit nejen napájecí zdroj, ale také další prvky průmyslové automatizace, jako jsou například zabezpečovací zařízení, PLC nebo jiné ovladače, jakákoli zařízení umístěná v pouzdře vyhovujícím normě DIN.
Při výběru vhodného napájecího zdroje pro budovanou instalaci je třeba věnovat pozornost několika problémům, aby vybrané zařízení mohlo pracovat bez problémů. Nejdůležitější je samozřejmě výstupní napětí, maximální výstupní proud a výkon. Tyto parametry musí být zvoleny tak, aby napájecí zdroj mohl snadno dodávat energii do jiných prvků instalace. Stojí také za to věnovat pozornost napájecímu napětí, protože ne každý napájecí zdroj je určen k instalaci ve standardu 230 V. Zejména v japonských podnicích se můžete setkat s takzvaným „japonským napětím“, tedy hodnotou 100–110 V. Důležitou otázkou jsou také fyzické rozměry napájecího zdroje \– vyplatí se je předem zkontrolovat. Dovolí nám to později vyhnout se situaci, kdy zakoupené zařízení bude příliš velké a nebude možné jej umístit do elektrické skříně. Dalším důležitým parametrem napájecího zdroje je jeho účinnost.
Při hledání vhodného napájecího zdroje na DIN lištu stojí za to se zvážit nabídku firmy Traco Power, jednoho z předních výrobců specializujících se od roku 1944 ve výrobě průmyslových napájecích zdrojů.

din zdroje 2022 1

Řada TBL

Řada TBL zahrnuje napájecí zdroje Traco Power malých rozměrů, jež byly navrženy speciálně pro automatizační systémy v budovách a továrnách. Ultrakompaktní, nízkoprofilová pouzdra jsou vhodná pro standardní ovládací skříně nebo rozvodné skříně montované na stěně. Zařízení řady TBL s výkonem od 12 W do 150 W jsou vybavena napěťovými výstupy 5 V, 12 V a 24 V v závislosti na modelu, které lze mírně upravovat. Výstupní proud také závisí na konkrétním modelu, ale pohybuje se v rozmezí od 0,63 A do 10 A. Napájecí zdroje mohou pracovat při teplotách od -25 °C do 70 °C a jejich účinnost se pohybuje od 73 % do 87 %. Napětí, které musíme dodat do napájecího zdroje, je také zahrnuto v poměrně širokém rozsahu od 85 V AC do 264 V AC. Konkrétní hodnota závisí na modelu. Řada TBL Traco Power nemusí být uzemněna, protože se jedná o zařízení třídy ochrany II.

Napájecí zdroje řady TBLC

Průmyslové napájecí zdroje DIN řady TBLC jsou také malé konstrukce a s rozměry v souladu s normou DIN 43 880. Jsou o něco levnější než řada TBL a jejich elektrické parametry jsou podobné. Výstupní napětí, které lze mírně upravovat, je také 5 V, 12 V nebo 24 V. Maximální výstupní proud se pohybuje v rozmezí od 0,25 A do 7,5 A. Rozsah provozních teplot řady TBLC je stejný jako u TBL a činí od -25 °C do 70 °C, zatímco účinnost napájecích zdrojů se pohybuje od 73 % do 90 %. Zařízení z této řady se vyznačují velmi širokým a univerzálním napájecím napětím, od 85 V AC do 264 V AC, takže se nemusíme starat o standard napájení v továrně. Napájecí zdroje TBLC Traco Power jsou v provedení třídy ochrany II, takže nevyžadují uzemnění.

Řada TIB Traco Power

Napájecí zdroje řadyTIB můžeme definovat dvěma slovy – výkon a účinnost. Jejich jmenovité napětí je 12 V, 24 V nebo 48 V, s maximálními proudy od 1,7 A do 20 A, což má za následek výkon zařízení v rozmezí od 80 W až 480 W. Napájecí zdroje mohou pracovat při teplotách od -40 °C do 70 °C a jejich účinnost se v závislosti na modelu pohybuje od 88 % do 90 %. Stejně jako produkty řady TBLC mají napájecí zdroje TBI velmi širokou toleranci vstupního napětí od 85 V AC do 264 V AC. Kromě toho mají zařízení certifikáty bezpečnosti IEC /EN 60950-1, UL 60950-1 a UL 508.

din zdroje 2022 4
Zajímavostí napájecích zdrojů řady TIB je možnost provozu s výkonem zvýšeným až o 150 % po dobu 4 sekund. Díky tomu je lze snadno použít v automatizačních systémech založených na servopohonech nebo motorech, ve kterých je rozběhový proud. Napájecí zdroje jsou navíc vybaveny systémem aktivního PFC. Jedná se o systém, který v reálném čase přizpůsobuje provoz napájecího zdroje podmínkám v elektrické síti a zátěži.

Napájecí zdroje Traco Power řady TIS

Poslední řadou firmy Traco Power jsou TIS napájecí zdroje, tedy konstrukce s o něco větší velikostí a vysokým výkonem od 50 W do 600 W. Jejich výstupní napětí je v závislosti na modelu 12 V, 24 V, 48 V nebo 72 V, při jmenovitých proudech v rozmezí 1,5 A až 24 A. Výstupní hodnotu napětí, stejně jako v jiných řadách tohoto výrobce, lze mírně upravovat. Účinnost napájecích zdrojů činí 85 % nebo 90 %. Mohou pracovat při teplotách od -25 °C do 70 °C. Rozsah napájení je univerzální 93 V AC až 264 V AC, ale tato řada zahrnuje také modely s mírně užším rozsahem, přizpůsobeným konkrétním regionům a standardům napětí. Řada TIS Traco Power může snadno spolupracovat s dalšími funkčními moduly – například s modulem UDS lze zařízení rozšířit do podoby napájecího zdroje DC-UPS s automatickým zálohováním baterie. Tato funkce je velmi často vyžadována v aplikacích, kde je nutné zpožděné vypnutí výrobních systémů. Napájecí zdroje TIS vyžadují uzemnění vzhledem k třídě ochrany I.

din zdroje 2022 5

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku