Elegantní řešení elektromobility v Lovosicích

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektromobilita klade značné nároky na výrobu a distribuci elektrické energie. V Lovosicích vzniklo unikátní řešení, které posunulo českou elektromobilitu na vyšší úroveň.

Veškerá elektrická energie se vyrábí bez emisí v malé vodní elektrárně Píšťany na řece Labi. Tato jezová elektrárna byla uvedena do provozu v září roku 2010. Je osazena čtyřmi Kaplanovymi turbínami. Její výkon činí 2930 kW a hltnost turbín dosahuje 200 m3/s.
Elektrická energie se přivádí z druhého břehu Labe pomocí kabelu uloženého pod říčním dnem. Kabel je pak uložen v zemi a vede k trafostanici, kde se vysoké napětí 22 kV transformuje na nízké 400 V.
Konstrukci trafostanice od společnosti BETONBAU tvoří bezesparé betonové těleso odlité metodou tzv. zvonového lití. Vodotěsný beton odolný agresivnímu prostředí brání průniku vody a vlhkosti dovnitř. Betonová olejová jímka zase zachytí únik oleje v případě havárie transformátoru.

ev lovosice 2021 1
"Bezpečnost naší trafostanice zajišťuje ucelený systém s přesně definovanými prvky", říká Ing. Miroslav Morávek, obchodní ředitel BETONBAU. "Jedná se betonový korpus, dveře, větrací prvky na fasádě a speciální podlahovou konstrukci. Betonový korpus je staticky navržen tak, aby odolal účinkům vnitřního přetlaku. Stejně tak musí být odolná konstrukce dveří a větracích prvků. Tyto komponenty sami vyrábíme pod značkou METALLBAU. Důležitý je i podlahový rám s deskami, zámky a příložníky. Celý tento systém s konkrétními typy výrobků vždy testujeme na účinky obloukového zkratu v nezávislé zkušebně. Výsledky zkoušek pak dokládáme vystavenými certifikáty."

ev lovosice 2021 2
Trafostanice BETONBAU transformuje vysoké napětí hned pro tři zákazníky. Olejový transformátor o výkonu 1250 kVA je určen pro společnost Tesla. Suchý transformátor s výkonem 1000 kVA slouží firmě Ionity. Třetí a nejmenší transformátor je olejový a svým výkonem 250 kVA zabezpečuje dodávku energie pro město.

ev lovosice 2021 3
K nabíjení elektromobilů je připraveno dvanáct ultrarychlých stojanů. Osm z nich patří společnosti Tesla, čtyři společnosti Ionity. Václav Nývlt, redaktor automobilového magazínu Idnes.cz, popisuje svou zkušenost s nabíjením svého Audi e-Tron GT takto: "Nabíjení se rozbíhá, během pěti minut máme energii na dalších 100 kilometrů cesty. O dalších šest minut později na 200 kilometrů cesty, o dalších 10 minut později na 300 kilometrů cesty. Za 21 minut jsme doplnili 300 kilometrů dojezdu, do ovzduší přitom neunikl ani gram CO2, ani jiné nechtěné emise."

ev lovosice 2021 4

BETONBAU, s.r.o.
Průmyslová 698/5a, 108 00 Praha 10
Tel.: +420 281 034 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.betonbau.cz

Foto: BETONBAU a iDNES.cz
Článek na iDNES: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/tesla-ionity-nabijecka-lovosice-lovos-renoenergie-vodni-elektrarna-pistany.A210709_165049_software_nyv

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku