NORDCON – software pro měniče NORD

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Měniče frekvence NORD vynikají velmi jednoduchým uvedením do provozu. Počet parametrů, který je nutno změnit, je pro většinu aplikací minimální. Pro nastavení parametrů se většinou používá programovací panel přímo na měniči.

Proč tedy používat počítač pro nastavení měniče? V následujících řádcích jsou uvedeny výhody, které použití softwaru NORDCON přináší při zprovoznění pohonu s měničem NORD.

Program NORDCON je určen pro nastavení parametrů a diagnostiku pohonů s měniči NORD. Lze jej použít pro všechny typy měničů, které firma NORD dodává. Program lze bezplatně stáhnout z internetových stránek a instalace je velmi jednoduchá. Všechny typy měničů NORD využívají shodného rozhraní a konektoru, pro propojení s PC je nutný kabel s USB převodníkem.
Po připojení se měnič automaticky identifikuje a lze nastavovat parametry (viz obr. 1). Parametry jsou členěny přesně tak, jako v manuálu, názvy parametrů jsou v češtině. Měniče NORD mají 4 sady parametrů, které lze využít například při přepínání motorů nebo při různých druzích provozu (automat-manuál). Tehdy se projeví velká výhoda použití NORDCONu oproti displeji, a to přehlednost.

NORDCON 1
Nastavené parametry lze uložit na disk a využít jako zálohu nebo pro porovnání při jiném zprovoznění. Zajímavé možnosti nabízí volba vytištění parametrů – parametry lze vytisknout jako kompletní nebo pouze ty parametry, které byly změněny oproti továrnímu nastavení. Takový výtisk představuje obvykle 1 stránku. Jako součást technické dokumentace je pak neocenitelný zejména při poruchách, výměně měniče apod.
Měnič lze v programu samozřejmě spouštět a zastavovat stejně jako z ovládacího panelu na měniči. Při provozních zkouškách je často užitečné sledovat například proud frekvenci apod. Zde nabízí NORDCON velmi užitečnou pomůcku, a to paměťový osciloskop. Jedná se o grafický záznam dat z měniče, které lze posléze uložit nebo vytisknout. Záznam lze pořídit s různým vzorkováním, minimální perioda záznamu je 0,25 msec (tedy 4000 záznamů/sec). Měnič je připojen přes sériové rozhraní, které je ale mnohem pomalejší. Tento rozpor řeší vnitřní vyrovnávací paměť, kterou disponuje každý měnič NORD. Je tedy možné pozorovat a měřit i malé proudové špičky apod. Lze nastavit různé způsoby spuštění záznamu: se startem měniče, manuálně, na základě sepnutí některého se vstupů nebo například s příchodem poruchy. Je možné zadat i záporný časový posun, což v kombinaci se „spuštěním poruchou“ je neocenitelné pro diagnostiku a určení příčiny poruchy – je tedy možné vidět například detailní průběh a velikost proudu několik sekund před poruchou, která se vyskytuje třeba jednou za hodinu.

NORDCON 2
Součástí programu je i Makro-generátor, pomocí něhož lze vytvořit telegram pro řízení přes sériové rozhraní. To může ulehčit práci programátorovi při vývoji aplikace pro PLC.
Trendem poslední doby je dálkový servis zařízení. Pro tento účel nabízí NORDCON kromě lokálního připojení i možnost připojení přes IP adresu, pokud je měnič na řídící systém připojen přes některou z ethernetových sběrnic (Profinet, Ethernet IP, Powerlink…).

NORDCON 3
Program je tedy užitečným pomocníkem při uvádění měničů NORD do provozu a vzhledem k jeho jednoduchému ovládání jej doporučujeme vyzkoušet. Program lze bezplatně stáhnout z našich stránek www.nord.com


NORD – Poháněcí technika, s.r.o.
Tel.: +420 495 580 310
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.nord.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku