Konfigurátor EcoStruxure Motor Control: spolehlivý motorový vývod za 2 minuty

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vyhoďte stovky katalogů a přestaňte trávit hodiny marným hledáním na netu. Využijte pro návrh řešení efektivního řízení motorů nejintuitivnější online konfigurátor na světe – EcoStruxure Motor Control.

Tento bezplatný, do českého jazyka plně lokalizovaný tool, pracuje s ověřenými výrobky od Schneider Electric. Za 2 minuty, a to ve 3 jednoduchých krocích, získá spolehlivý motorový vývod jak letitý profesionál, tak nadšený laik.

Elektrické motory představují neopomenutelnou součást drtivé většiny průmyslových strojů i procesů, energetické infrastruktury i komerčních budov. Skončí v nich téměř 50 % veškeré vyrobené elektrické energie. Zajímavým – leč často podvědomě opomíjeným – je rovněž fakt, že z celkových nákladů na elektrické motory tvoří ty investiční pouhých 5 %. Celých 95 % pak připadá na provoz (zejména energie) a údržbu. Kde jinde tedy hledat prostor pro smysluplné, měřitelné a trvale udržitelné úspory?
Schneider Electric je lídrem v energetickém managementu a významným hráčem na poli průmyslové automatizace. Díky své schopnosti oba tyto světy spojovat dokáže dát dnešním motorovým aplikacím punc nejvyšší trvale udržitelné míry efektivity, a to při zachování nekompromisní spolehlivosti. Protože se raketový růst cen elektrické energie jeví jako bez konce, roste význam této výhody každým dnem.

Motor Management s jistotou? Od Schneider Electric.

Obecný pojem ovládání motorů zahrnuje jakoukoliv změnu provozního stavu elektrického motoru se zabezpečením jeho chodu. Logicky se proto pojí s dalšími pojmy jako jsou spouštění, řízení, ochrana nebo monitoring. Snad nejlépe vystihuje veškeré „dění kolem motoru“ anglický termín Motor Management.
Schneider Electric se oblasti Motor Managementu věnuje důsledně a dlouhodobě. Například v České republice patří k oblíbeným tématům přímo generálního ředitele společnosti Vladimíra Tichého. Aktuální nabídka je soustředěna na specializovaném webu www.se.com/cz/moma (ano, MoMa jako Motor Management). K nejoblíbenějším elementům stránky se stabilně řadí intuitivní online nástroje, typicky konfigurátory nebo selektory. Začněme tím nejintuitivnějším na světě – konfigurátorem EcoStruxure Motor Control.

SE MONA 2022 2

Konfigurátor EcoStruxure Motor Control? Ve 3 krocích za 2 minuty.

Plně lokalizovaný konfigurátor EcoStruxure Motor Control slouží k volbě správné (efektivně padnoucí) sestavy pro ovládání motoru – a to za pouhé 2 minuty. Ať už letitého profesionála nebo nadšeného laika provede konfigurátor každého celým návrhem ve 3 jednoduchý krocích. I když může tento nástroj v některých uživatelích vyvolat dojem až přílišné jednoduchosti (či dokonce primitivnosti), ve skutečnosti pracuje s architekturami ověřenými špičkovými experty z oboru Motor Managementu. Reálná úspora času není na úkor spolehlivosti kýženého výsledného motorového vývodu. Proč jinak by EcoStruxure Motor Control používali i zarytí pohonáři s dvacetiletou praxí?

SE MONA 2022 4

1. krok: Výběr technologie
V prvním kroku si musí uživatel zvolit jednu ze 4 technologii ovládání motoru – přímé připojení, softstartér, frekvenční měnič nebo využití nové řady TeSys island.
Výhody i nevýhody prvních třech – řekněme základních – technologií jsou popsány v průvodci aplikací. Pro jednoduché srovnání pak poslouží tabulka 1.
Čtvrtou možnost představuje digitální správa zátěží, pro kterou konfigurátor nabízí inovativní řadu TeSys island. TeSys island může fungovat buď jako skupina přímých motorových spouštěčů nebo v kombinaci se softstartéry, případně s frekvenčními měniči. Jedná se o plně digitalizovaný, objektově orientovaný systém řízení a monitorování zátěží, který je vhodný pro chytré stroje a procesy v souladu s Industry 4.0.

SE MONA 2022 3

2. krok: Zadání požadavků motoru a aplikace
Nejdříve je potřeba zadat štítek motoru. EcoStruxure Motor Control se však spokojí pouze se 2 parametry, kterými jsou – napětí a výkon.
Jednotlivé řady frekvenčních měničů jsou přizpůsobeny požadavkům různých motorových aplikací, a to jak s ohledem na EMC a charakter zátěže, tak především na funkce a typ ochrany, kterou musí zajistit. Proto nás v jejich případě (stejně jako u softstartérů) EcoStruxure Motor Control vyzve ještě k výběru segmentu užití a volbě konkrétní motorové aplikace. Poté už dokáže konfigurátor spolehlivě navrhnout řešení tak, aby byly splněny 3 základní předpoklady pro správnou funkci a ochranu motoru (ochrana proti přetížení, odpínaní, zkratová ochrana).

SE MONA 2022 5

SE MONA 2022 6

3. krok: Přizpůsobení řešení a volba příslušenství
V posledním 3. kroku může uživatel ještě „finálně doladit“ koordinaci spouštění, zkratovou odolnost, počet produktů pro motorový vývod (2 = kombinovaný spouštěč + stykač, 3 = zkratová ochrana + stykač + tepelné relé) a zvolit si způsob spouštění (přímé nebo reverzační).
U jednotlivých produktů je mu stále dovoleno upravit jejich parametry s ohledem na požadavky prostředí nebo dále přizpůsobit jejich vlastnosti volbou vhodného příslušenství – například mechanického propojení nebo přídavných kontaktů.
U frekvenčních měničů jsou hojně využívány vstupní a výstupní filtry. U některých konfigurací představuje příslušenství nedílnou součást celé sestavy a EcoStruxure Motor Control ho sám doporučuje. Pokud nedojde k jeho přidání, konfigurátor k tomu uživatele právě zde důrazně vyzve.

SE MONA 2022 7

A výsledek?

Výslednou konfiguraci si lze pojmenovat a poslat na e-mail. Užitečnou je možnost vyexportovat si z ní také tzv. kusovník nebo si stáhnout dokumentaci (produktové listy, certifikáty a uživatelské příručky) ke všem použitým produktům.
V jednoduchosti je krása. V případě konfigurátoru EcoStruxure Motor Control se pak sluší dodat „a spolehlivost“. EcoStruxure Motor Control ušetří čas etablovanému projektantovi i čerstvému maturantovi, který se s problematikou okolo motorů teprve seznamuje. Pro poslední váhavce je připraveno ještě 1,33minutové video a pak už zbývá jen „Zahájit konfiguraci“.

SE MONA 2022 8Vyladěnou nabídku pro Motor Management – vč. dalších intuitivních online nástrojů – představuje Schneider Electric na svém webu www.se.com/cz/moma. Zkuste si tipnout, na jakou vychytávku se zaměříme v dalším článku?

Roztočte motory. | Spolehlivě a efektivně. | Make it for life.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku