IT projektem roku 2018 je FIOT Chytrá údržba ve ŠKODA AUTO

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

21. 3. 2019 proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže IT projekt roku 2018, kterou vyhlašuje organizace CACIO (Česká asociace informačních ředitelů). Vítězem se stal projekt FIOT Chytrá údržba od firmy FOXON, který běží v několika provozech mladoboleslavské ŠKODA AUTO a.s.

Projekt FIOT vychází z konceptu Industry 4.0 a zahrnuje automatizovaný sběr dat z řídicích systémů a jejich vizualizaci. Kromě klasických zobrazení využívá systém FIOT i rozšířenou realitu, 3D modely a digitální dvojčata, digitální dokumentaci i intuitivní dashboardy. Protože je tohle všechno dostupné i v mobilní aplikaci, do které mají přístup ze svých počítačů a tabletů pracovníci elektro údržeb, programátoři, ale i management společnosti.

Dodavatelem projektu je liberecká firma FOXON, která do systémů condition monitoringu a chytré údržby investuje čím dál víc sil. A využívá v nich víc než jen hardware a software produkty zahraničních dodavatelů. Vývojáři z FOXONu staví způsob sběru a zobrazování dat přímo na míru danému provozu, přizpůsobují ho požadavkům těch, kteří s ním mají pracovat, staví 3D modely a mobilní aplikace s rozšířenou realitou.

it projekt 2018 1

Před třemi lety byl FIOT (FOXON Internet of Things, pozn. red.) velká vize a touha dostat IoT do běžné praxe ve výrobě a údržbě. Dnes, i díky tak silnému partnerovi, jako je ŠKODA AUTO, je to fungující systém, který zvyšuje efektivitu i pohodlí přímo v provozu,“ říká majitel firmy FOXON Jaromír Peterka a dodává: „Ocenění IT projekt roku 2018 si velmi vážíme. Je to signál, že jdeme správným směrem a že to, co děláme ve ŠKODA AUTO i dalších firmách, má opravdu smysl. Největší ocenění je pro nás ale to, že lidi z údržeb přijali systém FIOT za svůj a denně ho používají ke své práci.

Ve finále soutěže IT projekt roku 2018 bojoval FOXON o body např. s mobilními aplikacemi Lítačka, Můj Glóbus nebo třeba Servis Deskem ve Finanční správě.

Soutěž IT projekt roku vyhlašuje společnosti CACIO, letos šlo už o 16. ročník.

CACIO je Česká asociace informačních ředitelů, organizace sdružující špičkové IT manažery. Jejím cílem je zvyšovat přínosy IT v různých oborech podnikání a šířit po vědomí o nejnovějších možnostech IT pro české firmy.

it projekt 2018 3

Co je to FIOT?

Chytrá údržba FIOT vychází z konceptu Industry 4.0 a zahrnuje automatizovaný sběr dat z řídicích systémů a jejich vizualizaci. Realizuje tak moderní a v mnoha ohledech i inovativní condition monitoring, o kterém se hodně píše, málokdo ho ale opravdu komplexně realizuje ve své praxi.

Kromě klasických zobrazení využívá systém FIOT i rozšířenou realitu, 3D modely a digitální dvojčata, digitální dokumentaci i intuitivní dashboardy. Protože je tohle všechno dostupné i v mobilní aplikaci, uživatel má k datům přístup opravdu kdykoli a kdekoli. Jde zkrátka o plnohodnotné IoT řešení.

To vše je zabaleno do jediné software aplikace s názvem FIOT, do které mají přístup ze svých počítačů a tabletů pracovníci elektro údržeb, programátoři, ale i management společnosti.

it projekt 2018 2

Projekty FIOT ale fungují i jinde než ve Škodovce. Podívejte se na další referenční projekty a popřemýšlejte, jak by takový projekt mohl vypadat u vás.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2020

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.