Jak jsme rozsvítili výrobní halu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řešit to, co firmy pálí a s čím si neví rady, nás jednoduše baví. A tak když před nás jedna společnost postavila tuhle výzvu, jako by se nad hlavami našich techniků i vývojářů rozsvítila malá žárovička a nepřestávala blikat, dokud nepřišli na nejlepší možné řešení.

Achillovou patou firmy bylo osvětlení výrobní haly a vnitřního skladu, kde mají nainstalované pevné osvětlení podle původního projektu. Díky různým zakázkám však potřebují čas od času celou halu kompletně přeorganizovat. A tak se stávalo, že jakmile se změnila dispozice haly, svítila některá světla zbytečně například na vrchní části regálů nebo se v celé hale svítilo přes den, kdy to díky dostatku denního světla nebylo třeba.

jak jsme rozvtili halu 1
Aby tedy bylo možné ovládat osvětlení podle aktuální dispozice haly, bylo zapotřebí jej rozčlenit do několika na sobě nezávislých sekcí. Ty vyžadují možnost samostatné manipulace, aby se mohlo osvětlení nastavit podle aktuální potřeby. Původní vypínače, které ovládaly jednotlivé větve, byly umístěny tak, že většina zaměstnanců netušila, kde přesně jsou a velmi často si ani nikdo nevzpomněl, že by nebylo od věci přes den zhasnout. Cílem našeho projektu bylo instalovat bezdrátové ovládání světel a měřit jejich spotřebu pro lepší kalkulaci nákladů.
Kompletní ovládání muselo probíhat na tzv. IoT frekvenci 868 MHz, jelikož díky dalším přenosům dat nebylo možné využít klasickou Wi-Fi frekvenci 2,4 GHz. Aby tedy oddělení údržby mohlo pohodlně sledovat, jak se na hale svítí a zda nejsou světla zapnutá zbytečně, instalovali jsme systém Loxone.
Samotná instalace probíhala snadno. Do klasických zásuvek jsme zapojili inteligentní zásuvky Loxone a do nich spotřebiče. Náročnější byla konfigurace systému, který bylo třeba přizpůsobit potřebám provozu. V tomto případě jsme nastavili možnost manuálního ovládání světel přes webový prohlížeč, neustálý přístup k záznamům o spotřebě světel a automatické ovládání světel se spínačem při setmění a rozednění. Dále firma chtěla mít vždy k dispozici denní, týdenní, měsíční i roční přehledy spotřeby energií.
To ale není vše co systém Loxone s inteligentními zásuvkami dokáže. Perličkou navíc je monitorování teploty v okolí zásuvek, což se dá dále využít například pro ovládání ventilace. Ovládání světel je navíc možné řídit s vazbou prakticky na cokoliv – pohyb, světlo, časové programy, manuální tlačítko, PLC signál a podobně.

jak jsme rozvtili halu 2
Díky instalaci tohoto systému je nyní v provozu možné nejenom manuálně i automaticky ovládat osvětlení a sledovat aktuální spotřeby energií. Pracovníci firmy mají navíc neustále k dispozici historii spotřeby světel a aktuální i historická data měření teplot u zásuvek. Kromě toho mají přehled o stavu bezdrátových zásuvek a informace, zda s nimi PLC komunikuje a zda jsou dostupné pro ovládání.
Během instalace jsme řešili i problematiku kvality bezdrátového spojení. Vzdálenost nejodlehlejší zásuvky od centrálního řídicího systému byla totiž téměř 100 m.
Inteligentní zásuvky Loxone však fungují na principu frekvenčního hopingu, kdy „hop“ znamená možnost komunikace se vzdálenější zásuvkou přes tu bližší. Až 4 zásuvky v řadě tak zjednodušeně řečeno samy fungují jako zesilovače signálu.

jak jsme rozvtili halu 3

A jak dopadlo vyhodnocení projektu po 6 měsících?

Podařilo se nám realizovat instalaci bezdrátového ovládání světel v rekordně krátkém čase bez nutnosti jakékoliv změny v kabeláži. Efektivně měříme spotřeby a náklady na provoz osvětlení celé haly od skladu po výrobu. Na frekvenci 868 MHz zaznamenáváme výbornou ovladatelnost světel vzdálených až 100 m. Díky tomu hodnotíme projekt instalace bezdrátových zásuvek ve výrobní hale jednoznačně pozitivně.
Takovéto a další řešení problémů, které firmy pálí, je naším koníčkem a vždy uděláme všechno pro to, abychom našli nejlepší dostupné řešení. Vždy se budeme držet našeho hesla být pro zákazníky první volbou i poslední šancí.

FOXON s.r.o.
Česká 615/25, 463 12 Liberec 25
Tel: (+420) 484 845 566
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.foxon.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku