FP Win Pro mýtů zbavené aneb vývojové prostředí pro PLC vám musí padnout

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každý program je tak dobrý jak dobře se s ním uživateli pracuje. I nejlépe propracovaný software nebude oblíbený ani funkční, pokud na uživatele bude místo přehledné obrazovky blikat pouze „dosovský" kurzor. U vývojového prostředí to platí dvojnásob.

Pokud je možnost volby, pak jistě každý programátor dá přednost přehledně rozloženým oknům obrazovky a intuitivní on-line nápovědě před nepřehledným zmatkem. Vývojové prostředí FP Win Pro, v současné době ve své verzi 7, patří dle názorů programátorů spíše do kategorie těch povedených.

Panasonic byl iniciátorem a následně zakládajícím členem asociace PLC open, která jako první nastavila pevná pravidla pro principy programování programovatelných automatů (PLC). Tím je samozřejmě zaručeno, že vývojové prostředí FP Win Pro je plně kompatibilní se všemi mezinárodními standardy normy IEC 61131-3.
Současná verze číslo sedm programu FP Win Pro je vyvíjena po dobu mnoha let a vždy šla ruku v ruce s vývojem hardwaru. S modernizací jednotlivých typů PLC šel i postupný vývoj programového prostředí a vždy byla snaha o hladký kontinuální postup. Nikdy se nestalo a ani nestane, že by pro nový HW bylo nutno pořídit finančně náročné nové vývojové prostředí. Nové typy PLC se do systému postupně doplňují buď v nových verzích nebo prostřednictvím upgradu a zpětná kompatibilita se staršími typy je vždy zachována. Výhodou tohoto řešení je jednotný způsob práce a využití stejného, jediného, SW nástroje pro všechny řady PLC.
Panasonic nabízí unikátní koncept použití předpřipravených a uživatelsky definovaných funkcí a funkčních bloků. V interaktivním okně jsou řazeny abecedně, ale lze je pro rychlé dohledání filtrovat dle mnoha kritérií. Programátor může vytvořit vlastní nebo využít široké škály předpřipravených bloků pro standardní operace či speciální aplikace. Jsou k dispozici knihovny pro komunikaci po ethernetu, kontrolu teploty, sériovou komunikaci s invertory, řízení posunu, pozice slunce a mnoho dalších. Každá knihovna předpřipravených bloků obsahuje on-line help a vzorové příklady použití.

software plc 4

Všech pět pohromadě

PLC lze programovat pěti jazyky: Kontaktní schémata (Ladder Diagram – LD), Funkční bloky (Function Blocks – FB), Seznam příkazů (Instruction List – IL), Strukturovaný text (Structured Text – ST), Sekvenční logický zápis (Sequential Function Chart – SFC). Jedná se o pět odlišných způsobů programování a každý z nich má své výhody či nevýhody - norma IEC 61131-3 definuje jejich standardy. Vývojové prostředí FP Win Pro nabízí možnost využít výhod jednotlivých programovacích jazyků a v rámci jednoho projektu je, pokud je třeba klidně všechny najednou, optimálně kombinovat.
FP Win Pro disponuje nástroji pro krokování, diagnostiku a sledování hodnot proměnných jak v numerických hodnotách tak lze průběhy hodnot nechat vynést do on-line grafu. Při zpracování rozsáhlejších projektů jistě ocení každý vývojář možnost vkládat do programu prvky příslušnými klávesovými zkratkami. V programu je možno definovat proměnné s použitím diakritiky a vpisovat rozsáhlé komentáře v libovolném jazyce s podporou azbuky či asijských znaků. Tyto komentáře zůstávají součástí zkompilovaného kódu v PLC a tak lze provést upload programu z PLC a po dekompilaci mít nejen program, ale i tyto komentáře k dispozici.
Tvorba projektu je od začátku vytvářena pro předem definovaný typ PLC. Nic nám však nebrání projekt zkonvertovat pro jiný typ s tím, že můžeme použít automatické konverze. Pokud připojíme PLC, které neodpovídá předdefinovanému typu, program automaticky na tuto skutečnost upozorní a navrhne optimální způsob převodu.
Ke všem PLC lze přistupovat vzdáleně. Lze je kontrolovat i programovat prostřednictvím modemu nebo internetu. Právě v těchto případech a nejen v nich oceníme funkci virtuálního PLC, která umožní plnohodnotné vyzkoušení běhu celého programu bez nutnosti fyzického připojení jakéhokoliv HW.

software plc 3

Může se hodit při vývoji

Panasonic nabízí komplexní sortiment pro automatizaci. Každý segment HW je programován či parametrizován příslušným programem. Kromě programového prostředí FP Win Pro si představme některé další důležité nástroje. GT Win – vývojové prostředí pro tvorbu obrazovek dotykových operátorských panelů řady GT.
FP Data Analyzer – Nefunguje projekt v PLC dle očekávání? Tento program zaznamenává data z PLC a i zpětně v off line módu je umí přehledně zobrazovat a vyhodnocovat. FP Web Designer - nabízí bohaté možnosti vizualizace aktuálních hodnot a trendů PLC díky internetu kdekoliv na světě. Hodnoty proměnných jsou vstupy pro generování html kódu a při jejich zobrazení jim můžeme přiřadit příslušnou barvu a grafickou podobu. PC Way – přímé propojení excel tabulky a aktuálních hodnot proměnných v PLC. Lze nastavovat obnovování v pevné časové periodě či na základě událostí v PC nebo PLC. Control Configurator MS – posílá informativní či alarmující zprávy na základě hodnot proměnných v PLC. Lze nastavit až 16 různých zpráv, které je možné posílat na 4 telefonní čísla.

software plc 1

11 ns na instrukci

Programovatelné automaty (PLC) řady FP7, které rozšířili stávající nabídku PLC Panasonic, nastavují nové a velmi vysoké standardy efektivity a výkonu. Díky své modularitě a malým rozměrům jsou PLC řady FP7 vhodné pro široké spektrum automatizačních aplikací. Rychlostí zpracování 11 ns na programový krok patří k nejrychlejším na světě. Programová paměť nabízí 220 k kroků. Operační paměť má základních 500 k slov s možností kapacitu rozšiřovat až na 32 GB. Široké možnosti komunikace jsou pro FP7 samozřejmostí.
Přímo na procesorové jednotce je rozhraní Ethernet, které umožňuje vzdálené programování, výměnu dat nebo přímé řízení automatizačních procesů. Další význačným benefitem je modernizované řízení pohonů v široké škále od pohybu kamer až po řízení převodovek a spojek.
Průmyslové PLC v sobě kombinuje zkušenosti a know-how jak návrhářů výrobních linek, tak odborníků z projektového plánování, kteří hladce zavádí potřeby zákazníků do praxe.
PLC Panasonic řídí tiskařské stroje, výrobní linky, chod inteligentních domů a najdeme je ve spoustě dalších oborech a aplikacích po celém světě. Každou desetinu sekundy, minutu, hodinu či každý týden plní své úkoly a zpracovávají algoritmy, které jim na prvopočátku definovali lidé prostřednictvím programového prostředí FP Win Pro. A toto programové prostředí si i po letech poradí s přenosem kódu, pokud připojíte libovolné PLC naprogramované s použitím lokálního písma kdekoliv na světě.

Panasonic Electric Works Europe AG organizační složka
Kancelář podpory prodeje pro ČR a SR
Administrative centre PLATINIUM,
Veveří 111, 616 00 Brno
Tel.: +420 541 217 001
Fax: +420 541 217 101
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku