Proudové sondy v nabídce AMT měřicí techniky

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

AMT měřicí technika, spol. s r.o. certifikovaná dle systémů EN ISO 9001, ISO 14001 a nově i ISO 4500 nabízí ucelenou řadu proudových sond spolupracujících s osciloskopy, digitálními multimetry, wattmetry, měřicími kartami, záznamníky průběhů atd.

V tomto článku budou popsány vybrané typy proudových sond výrobce Pintech Technologies, kterého AMT měřicí technika zastupuje.

Proudové sondy - klešťové proudové převodníky – proudové kleště umožňují galvanicky oddělené měření proudů (bez rozpojení měřeného obvodu), což usnadňuje měření zejména v obvodech, které nelze vypnout, např. průmyslové provozy s nepřetržitým napájením, metrologická měření, silnoproudá měření, měření provádějící dlouhodobé snímání zejména vyšších proudů (měření multimetrem s bočníkem tato měření neumožňuje) apod. Výhodou měření je také vysoká bezpečnost, protože měření je, jak bylo uvedeno galvanicky oddělené.

proudove sondy 2021 1

Proudové sondy lze obecně rozdělit podle několika kritérií

 • sondy měřicí stejnosměrné (DC) a střídavé proudy (AC)
 • rozdělení podle kmitočtového rozsahu, pokles o -3 dB (měření až do několika MHz)
 • rozdělení dle přesnosti (od 1 % + 2 mV) výše
 • podle citlivosti, převodu (mV / A)
 • podle šumu v jednotkách mV (Peak - Peak)
 • rozdělení dle amplitudy měřeného proudu (měření od několika μA až do stovek A)
 • podle způsobu připojení k přístroji (BNC konektor zpravidla připojení k osciloskopu, banánek připojení k multimetru, měřicí ústředně apod.)
 • dle způsobu napájení (pasivní a aktivní sondy)
 • dle použití k měření na měření absolutní a diferenciální
 • podle dalších vybraných parametrů.

Galvanicky oddělené měření proudů může probíhat několika způsoby. Střídavé proudy mohou být teoreticky měřeny pomocí primární cívky (měřený proud vodičem) a sekundární cívky (cívka umístěná v sondě), podobně jak je tomu u transformátoru. Stejnosměrné proudy takto měřit nelze, protože nevzniká změna magnetického toku v čase (bylo by možné např. zaznamenat, sondou s odpovídajícím kmitočtovým rozsahem např. přechodový jev při zapnutí a vypnutí DC obvodu). Měření stejnosměrných proudů probíhá na základě aplikace Hallových sond, které jsou umístěny v kleštích sond. V současných proudových sondách jsou Hallovy sondy používány k měření magnetického pole vznikajícího kolem vodiče, kterým prochází proud jak stejnosměrný, tak střídavý.

proudove sondy 2021 2
Základní řadu proudových sond Pintech zastupují sondy řady PT (obr. 1), které měří v kmitočtovém pásmu od stejnosměrných průběhů až do několika stovek kHz. Sondy mohou být v provedení pasivním a aktivním (s adaptérem), mohou být připojeny jak k osciloskopu a to pomocí BNC konektoru, tak k multimetru a jinému zařízení se vstupem banánek průměr 4mm. Proudové sondy řady PT 700 (obr. 2) s Hallovými sondami - generátory měří proudy v rozsahu od několika mA až do 1200A. Speciální malá konstrukce kleští sond umožňuje použití jak při měřeních ve svazcích přenosových kabelů (telekomunikace), tak v silových obvodech (přívody k elektromotorům, v automobilovém průmyslu apod.). Nastavení nulové hodnoty DC proudů se provádí více otáčkovým aripotem. Zakončení sond je standardně banánky nebo BNC konektorem.

proudove sondy 2021 3
Aktivní diferenciální proudové sondy řad N a DP (obr. 3) s přesností 2% pokrývají kmitočtové pásmo do 100 MHz. Amplitudový diferenciální rozsah může být v tomto provedení až 7kV. Sondy se používají k zejména měření, kde se vyskytují různé potenciály např. drážní vozidla, měniče apod.
V široké nabídce AMT měřicí techniky jsou také sondy napěťové základní, pasivní a aktivní, nízkokapacitní, vysokonapěťové apod. Proudové a napěťové sondy se vyznačují jak kvalitním provedením (Pintech vyrábí sondy pro renomované výrobce), tak zejména nízkými pořizovacími náklady.
Bližší technické informace k proudovým sondám, jakož i k celkové nabídce měřicí techniky jsou uvedeny na www.amt.cz.

AMT měřicí technika, spol. s r.o.
Leštínská 2418 / 11, 193 00 Praha
Tel.: +420 281 925 990
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amt.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku