Proudové sondy v nabídce AMT měřicí techniky

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

AMT měřicí technika, spol. s r.o. certifikovaná dle systémů EN ISO 9001, ISO 14001 a nově i ISO 4500 nabízí ucelenou řadu proudových sond spolupracujících s osciloskopy, digitálními multimetry, wattmetry, měřicími kartami, záznamníky průběhů atd.

V tomto článku budou popsány vybrané typy proudových sond výrobce Pintech Technologies, kterého AMT měřicí technika zastupuje.

Proudové sondy - klešťové proudové převodníky – proudové kleště umožňují galvanicky oddělené měření proudů (bez rozpojení měřeného obvodu), což usnadňuje měření zejména v obvodech, které nelze vypnout, např. průmyslové provozy s nepřetržitým napájením, metrologická měření, silnoproudá měření, měření provádějící dlouhodobé snímání zejména vyšších proudů (měření multimetrem s bočníkem tato měření neumožňuje) apod. Výhodou měření je také vysoká bezpečnost, protože měření je, jak bylo uvedeno galvanicky oddělené.

proudove sondy 2021 1

Proudové sondy lze obecně rozdělit podle několika kritérií

 • sondy měřicí stejnosměrné (DC) a střídavé proudy (AC)
 • rozdělení podle kmitočtového rozsahu, pokles o -3 dB (měření až do několika MHz)
 • rozdělení dle přesnosti (od 1 % + 2 mV) výše
 • podle citlivosti, převodu (mV / A)
 • podle šumu v jednotkách mV (Peak - Peak)
 • rozdělení dle amplitudy měřeného proudu (měření od několika μA až do stovek A)
 • podle způsobu připojení k přístroji (BNC konektor zpravidla připojení k osciloskopu, banánek připojení k multimetru, měřicí ústředně apod.)
 • dle způsobu napájení (pasivní a aktivní sondy)
 • dle použití k měření na měření absolutní a diferenciální
 • podle dalších vybraných parametrů.

Galvanicky oddělené měření proudů může probíhat několika způsoby. Střídavé proudy mohou být teoreticky měřeny pomocí primární cívky (měřený proud vodičem) a sekundární cívky (cívka umístěná v sondě), podobně jak je tomu u transformátoru. Stejnosměrné proudy takto měřit nelze, protože nevzniká změna magnetického toku v čase (bylo by možné např. zaznamenat, sondou s odpovídajícím kmitočtovým rozsahem např. přechodový jev při zapnutí a vypnutí DC obvodu). Měření stejnosměrných proudů probíhá na základě aplikace Hallových sond, které jsou umístěny v kleštích sond. V současných proudových sondách jsou Hallovy sondy používány k měření magnetického pole vznikajícího kolem vodiče, kterým prochází proud jak stejnosměrný, tak střídavý.

proudove sondy 2021 2
Základní řadu proudových sond Pintech zastupují sondy řady PT (obr. 1), které měří v kmitočtovém pásmu od stejnosměrných průběhů až do několika stovek kHz. Sondy mohou být v provedení pasivním a aktivním (s adaptérem), mohou být připojeny jak k osciloskopu a to pomocí BNC konektoru, tak k multimetru a jinému zařízení se vstupem banánek průměr 4mm. Proudové sondy řady PT 700 (obr. 2) s Hallovými sondami - generátory měří proudy v rozsahu od několika mA až do 1200A. Speciální malá konstrukce kleští sond umožňuje použití jak při měřeních ve svazcích přenosových kabelů (telekomunikace), tak v silových obvodech (přívody k elektromotorům, v automobilovém průmyslu apod.). Nastavení nulové hodnoty DC proudů se provádí více otáčkovým aripotem. Zakončení sond je standardně banánky nebo BNC konektorem.

proudove sondy 2021 3
Aktivní diferenciální proudové sondy řad N a DP (obr. 3) s přesností 2% pokrývají kmitočtové pásmo do 100 MHz. Amplitudový diferenciální rozsah může být v tomto provedení až 7kV. Sondy se používají k zejména měření, kde se vyskytují různé potenciály např. drážní vozidla, měniče apod.
V široké nabídce AMT měřicí techniky jsou také sondy napěťové základní, pasivní a aktivní, nízkokapacitní, vysokonapěťové apod. Proudové a napěťové sondy se vyznačují jak kvalitním provedením (Pintech vyrábí sondy pro renomované výrobce), tak zejména nízkými pořizovacími náklady.
Bližší technické informace k proudovým sondám, jakož i k celkové nabídce měřicí techniky jsou uvedeny na www.amt.cz.

AMT měřicí technika, spol. s r.o.
Leštínská 2418 / 11, 193 00 Praha
Tel.: +420 281 925 990
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amt.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku