Měření světla s firmou GOSSEN

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Světlo patří mezi významné činitele podmiňující zdravé životní prostředí, neboť zásadně ovlivňuje podmínky zrakového vnímání a přispívá k vytváření celkové duševní pohody lidí. Prostřednictvím svého zraku získává člověk asi 80 až 90% všech informací o prostředí, které ho obklopuje.

Proto se lidé snaží využitím vhodných technických prostředků dosáhnout co nejlepších podmínek pro práci zraku. Měření a kontrola světelných parametrů ať už z důvodu vytváření příjemného pracovního prostředí či kontroly dodržování nařízení týkajících se bezpečnosti práce, patří k činnostem zasahujícím téměř každé odvětví lidské činnosti. K nejčastěji zjišťovaným parametrům patří intenzita osvětlení a jas.
Intenzita osvětlení (E) je celkový světelný výkon, který dopadne na jednotku plochy. Jednotkou je lux (lx). Osvětlení jednoho luxu je vyvoláno světelným tokem jednoho lumenu rovnoměrně rozprostřeného na ploše 1 m2.
Jas (L, přesněji luminance) je svítivost plošného zdroje světla o ploše 1 m2. Je to veličina, na kterou bezprostředně reaguje zrakový orgán. Jednotkou jasu je kandela na m2 (cd/m2).
Německý výrobce fototechniky a přístrojů pro měření vlastností světla GOSSEN Foto- und Lichtmesstechnik GmbH nabízí moderní přístroje pro měření osvětlení a jasu dle normy DIN 5032-7 ve třídách B a C. Přístroje vynikají na jedné straně jednoduchou a přehlednou obsluhou a na straně druhé poskytují uživateli, díky zabudované komunikaci přes USB rozhraní, vysoký komfort při zpracování a vyhodnocování naměřených hodnot na počítači.

Mavolux 5032 B/C USB

Oba digitální přístroje pro měření intenzity osvětlení, tzv. luxmetry odpovídají normě DIN 5032-7. Mavolux 5032 B splňuje třídu B a analogicky Mavolux 5032 C třídu C. S oběma přístroji lze, bez dalšího příslušenství, měřit nejvyšší hodnoty intenzity osvětlení (denní světlo, světlomet…). MAVOLUX 5032 B je pak díky své velké počáteční citlivosti (0,01 lx) vhodný k měření intenzity osvětlení v oblasti nízkých hodnot (nouzové osvětlení) a jeho zařazení do třídy B jej pak předurčuje i k přesným certifikačním měřením. S oběma přístroji lze měřit jak horizontální a vertikální tak i cylindrickou intenzitu osvětlení.
Přístroje se skládají z obslužné části s LCD displejem, ke které je pomocí kabelu připojena vlastní měřicí sonda. Standardní délka kabelu je 1,5m, ale dle potřeby lze přístroje dodat i s délkami kabelu 3 m, 5 m nebo 10 m. Odnímatelná clonka, jež je k dispozici jako volitelné příslušenství, pak umožňuje měření jasu. Clonka se jednoduše našroubuje na měřicí sondu, tím dojde k sepnutí vestavěného kontaktu a přístroj tak automaticky detekuje měření jasu, což se na displeji projeví změnou jednotky z lx na cd/m2. Přístroj je dodáván v praktickém kufříku včetně USB kabelu pro připojení k počítači.

mereni osvetleni 2022 2

MAVO-Monitor USB

MAVO-Monitor je digitální přístroj třídy B odpovídající normě DIN 5032-7, jenž byl speciálně vyvinut pro měření jasu monitorů a displejových zobrazovacích jednotek. Přístroj disponuje zvýšenou citlivostí v oblasti nízkých hodnot, jenž činí 0,01 cd/m2. Tohle je velmi důležité pro měření kontrastních poměrů monitorů, zejména pak při měření nominální hodnoty černé barvy, kde jakákoli nepřesnost má za následek velkou chybu měření. I tento přístroj je standardně dodáván v kufříku včetně USB kabelu.

MAVO-Spot USB

MAVO-Spot je vysoce přesný digitální přístroj třídy B dle normy DIN 5032-7. Slouží k přesnému bezkontaktnímu měření jasu ze vzdálenosti od 1m do nekonečna. Kratších vzdálenosti lze dosáhnout přídavnou optikou. Jádrem přístroje je kalibrovaná měřicí fotodioda, jejíž spektrální citlivost odpovídá citlivosti lidkého oka. Přístroj disponuje vnitřní pamětí s kapacitou až 1000 naměřených hodnot. MAVO-Spot vyniká jednoduchým ovládáním, působivým designem a kvalitou zpracování. Je dodáván v hliníkovém kufříku včetně USB kabelu.

mereni osvetleni 2022 3

Ostatní přístroje z výrobního sortimentu firmy GOSSEN Foto- und Lichtmesstechnik GmbH lze najít na internetové adrese www.gossen-photo.de. Na český trh je pak dodává a technickou podporu zajišťuje:

GMC – měřicí technika, s.r.o.
Fügnerova 1a, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 482 614-6
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.gmc.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku