Regulátory jalové energie řady DCRL

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bonusovými vlastnostmi moderních regulátorů DCRL je dobrý přístup k měřeným veličinám a možnost jejich záznamu ve volitelných intervalech. Tyto vlastnosti jsou užitečné při odstraňování závad a ladění kompenzace.

Nové kompenzace jalové energie bývají totiž navržené na základě předběžných údajů a očekávaného chování spotřebitelů elektřiny. Nelze zejména spolehlivě dopředu znát rozložení spotřeb činné a jalové energie v čase. Trvale správného účiníku lze dosáhnout laděním regulátoru, v krajním případě regulátor pomůže rychle odhalit potřebu doplnění výkonu nebo zjemnění odstupňování kondenzátorů. Nezapomínejme také, že požadavky na kompenzaci se mohou výrazně změnit i po dlouhých letech provozu v důsledku inovací zátěže nebo i jen provozních podmínek.
Tyto vlastnosti umožňuje přehledný LED podsvícený displej s grafickými ikonami funkcí a servisní software Xpress snadno připojitelný přes servisní čelní optický port.

Vlastnosti LED podsvíceného displeje

Čitelnost i při špatných světelných podmínkách. Grafické zvýraznění klíčových veličin.
Zobrazení měření. Uživatel může definovat které měření má být trvale zobrazeno jako výchozí, případně zvolit střídání po 5 vteřinách. Zobrazení sepnutí stupňů kompenzace a alarmů s popisy chyby.

regulator dcrl 2021 1

Měření

 • Napětí sítě (napětí sítě, které může být připojené přímo nebo přes napěťový transformátor z vn sítě)
 • Proud RMS sítě – (přes proudový transformátor z nn nebo vn sítě)
 • Aktuální okamžitý účiník (power factor, skutečný účiník včetně vlivu harmonických)
 • Průměrný týdenní účiník
 • Proud kondenzátoru (regulátor dopočítává proudy stupňů a chrání je proti přetížení)
 • 1. až 15. harmonická napětí
 • Teplota rozváděče (na přístroji umístěné čidlo kontroluje teplotu uvnitř rozváděče regulátoru)
 • Celkové harmonické zkreslení THD napětí
 • Celkové harmonické zkreslení THD proudu
 • 1. až 15. harmonická proudu
 • Rozdíl požadovaného a skutečného výkonu stupně (důležitá hodnota pro kontrolu rozložení stupňů)
 • Počítadlo sepnutí jednotlivých stupňů
 • Provozní hodiny jednotlivých stupňů

Pro napětí, proud sítě, proud kondenzátorů a teplotu rozváděče je zaznamenávána nejvyšší dosažená hodnota až do okamžiku, kdy bude z klávesnice resetována.

Zapojení

Regulátory DCRL jsou určeny pro sítě nízkého napětí. Napětí a proud lze snímat i ze sítě vn přes měřící transformátory, což je praktické řešení tam, kde je tovární síť větvena na úrovni vn. Regulátory mají oddělené svorky vlastního napájení pro bezpečné oddělení přístroje od měřené sítě, vhodné například v blízkosti vn transformátoru.

regulator dcrl 2021 2

Uvedení do provozu

Uvedení do provozu v základním nastavení lze provést ve třech jednoduchých krocích:

 • Nastavení převodu měřících transformátorů
 • Nastavení výkonu a napětí nejmenšího regulačního stupně
 • Nastavení násobků výkonů ostatních stupňů, kontrola spínání

regulator dcrl 2021 3

Ladění kompenzace

Správně nastavená kompenzace udržuje trvale účiník v rozmezí 0,95 až 0,98 IND. Hodnota 0,98 až 1 IND není problematická, ale překývnutí do kapacitní zátěže je vždy dražší než nedodržení účiníku v induktivní zátěži. K ladění máme dostupné nástroje cílový účiník (cos PHI) a citlivost připojení, což je parametr pro nastavení rychlosti reakce řídicí jednotky. Při nízkých hodnotách parametru je regulace rychlá (vyšší přesnost vůči účiníku, ale větší počet sepnutí). Při vysokých hodnotách je odezva delší, ale s menším počtem sepnutí stupňů. Doba zpoždění při reakci je nepřímo úměrná žádosti o stupeň pro dosažení účiníku: doba čekání = citlivost / počet požadovaných stupňů.
Příklad: citlivosti nastavena na 60s, při žádosti sepnutí stupně o hodnotě 1 se bude čekat 60s (60/1 = 60) . Jestliže je ale třeba provést celkem 4 sepnutí, bude se čekat 15s (60 / 4 = 15). Citlivost vždy respektuje vybíjecí čas kondenzátoru. Pokud zvyšování citlivosti nevede k dostatečné dynamice regulace, je nutné zdvojovat některé (zpravidla nejmenší) stupně.

Rozšíření kompenzace

Regulátory DCRL jsou rozšiřitelné moduly EXP v rozsahu podle tabulky 1. To umožňuje přesnější projektové i dodatečné doplnění stupňů.

Xpress

Samotný regulátor RCRL nelze rozšířit pamětí záznamu profilů (měřené veličiny v intervalu 1 až 15minut), to lze až s vyššími přístroji DCRG. K přístroji však lze připojit PC prostřednictvím kabelu CX02 nebo Wifi modulu CX01. Diagnostický software Xpress je v češtině a lze jej stáhnout zdarma ze stránek Lovatoelectric.cz / Energy Management. V softwaru můžeme vybrat požadovaná měření, spustit záznam a případně hodnoty s časovou značkou vyexportovat do excelu k další analýze.

regulator dcrl 2021 4

Synergy

Pro trvalý dohled na všechnu elektroniku dodávanou LOVATO Electric lze použít placený software Synergy. V něm je možné nastavit záznam i velké sítě tvořené stovkami měřících přístrojů a dalších zařízení (i výrobků třetích stran s otevřenou komunikací). Síť se kombinuje prvky Ethernet a RS485 s komunikačním protokolem Modbus. Lze v něm sledovat okamžité hodnoty, sledovat dlouhodobé záznamy včetně možnosti zasílání měsíčních souhrnů v excel formátu na e-mail.

Trend ve vývoji kompenzací

Aktuální technický rozvoj vytváří následující tlak na provedení nových, někdy i stávajících kompenzací. Frekvenční měniče mají vůči síti účiník blízký 1 a velké harmonické zkreslení. Nové LED osvětlení je výrazně kapacitní zátěž. Pokud nejsou v provozu nebo budově žádné další induktivní zátěže, může nový nebo inovovaný provoz či budova být z pohledu sítě kapacitní zátěží. Pro takové stavy je nezbytné doplňovat kompenzace o induktivní stupně a regulátory schopné regulovat i v kapacitní oblasti (DCRGIND). Velký výkon frekvenčních měničů v síti vždy vede k hrazené kompenzaci.

LOVATO Electric s.r.o.
Čížovská 488, 397 01 Písek
Tel.: +420 734 787 251
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lovatoelectric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku