Polohujte bez námahy. Serva jsou „in“

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Servo systémy Delta Electronics jsou spolehlivá a cenově přístupná řešení pro spoustu aplikací..... V dnešních stále více sofistikovaných strojích a linkách je už samozřejmostí použití servo pohonů pro polohování. Podávání, zvedání na pozice, stříhání, nebo řízení momentu. To je jen zlomek úkolů, pro které je servo ideálním řešením.


Nespornou výhodou oproti indukčním motorům je maximální moment v celém rozsahu jmenovitých otáček díky použití permanentních magnetů. Servo systémy dosahují také mnohem vyšší přesnost zajištěnou integrovaným enkodérem s vysokým rozlišením pro zpětnou vazbu.
U složitějších strojů bývá výhodou i náhrada hydraulických, případně pneumatických částí serv. Řízení je pak preciznější a při poruše stačí jeden elektrikář, který obslouží všechny řídící části. Při dnešních cenách již neplatí, že je servo rentabilní jen v drahých a nejvýkonnějších strojích
a aplikacích.

pohony jsou in 1

Delta to umí

Delta Electronics má aktuálně v nabídce na Českém a Slovenském trhu dva modely serv s označením ASDA. K oběma servo měničům má vlastní motory, které jsou mechanicky shodné a liší se jen počtem pulsů enkodéru. Vývoj a výroba je zabezpečena přímo v Deltě a tak dostanete kvalitní produkt za dobrou cenu přímo od výrobce.

Za tři pytle pulsů

Servo motory od Delty s označením ECMA jsou standardně dostupné s klínkem na hřídeli bez brzdy, nebo s brzdou. Výkon aktuálně od 100 W do 7,5 kW bohatě pokrývá většinu aplikací na trhu. Součástí motorů pro servo systém ASDA-B2 je enkodér se 160.000 pulsy. Vyšší model ASDA-A2 pracuje už s 1.280.000 pulsy.

pohony jsou in 2

Take it easy

Pro řízení rychlosti a momentu prostřednictvím interních parametrů, analogových vstupů, nebo sériové komunikace s protokolem Modbus postačuje základní servo systém ASDA-B2. Polohovat tento systém je možné pulsně přes rychlé vstupy. Jednoduché polohování, které zvládne každý.
To se běžně dá dělat nejen s PLC všech známých značek, ale například i s využitím PC s HW pulsní kartou a softwarem MACH3, nebo obdobným. Takto funguje mnoho menších CNC frézek.
Běžnými aplikacemi jsou také plnící mechanismy, podávací a zvedací aplikace, či různé otočné mechanismy s řízením polohy a momentu nebo rychlosti.

pohony jsou in 3

Nabušené funkcemi

Servo systém ASDA-A2 nabízí ještě interní poziční mód s mnoha možnostmi homingu, elektronickou vačku a vstup pro externí enkodér pro synchronizace, nebo uzavřenou smyčku řízení. Standardní model na našem trhu má mimo Modbus zabudované rozhraní CANopen. Aktuálně se nabízí také verze s EtherCATem pro CNC aplikace. Pro jednodušší programování je zabudován i USB port.
S tímto servem už není problém udělat pozicování bez použití PLC jen prostřednictvím interního pozičního módu. Díky procedurálním funkcím PR v interním pozičním módu, které neumožní jen naprogramování pozic, ale také zápis parametrů a skoky, je možné naprogramovat si sekvence pohybů přímo v servu. Sekvence je možno spouštět například z HMI panelu přes komunikaci nebo přímo digitálními vstupy.
S využitím funkce elektronické vačky (E-CAM) je zase možné synchronizovat pohyb více os, nebo řídit nepřímo úměrně rotační nůž, svářečku, nebo jiný mechanismus s nelineárním pohybem.
CANopen zase poskytuje rychlou síť pro řízení v reálném čase, která odstraňuje potřebu využití hardwarového přepojení s PLC.
Možnosti se tak rozšiřují a řízení a nastavení se zjednodušuje. Běžně naše serva podávají, řežou, sekají, stříhají, nebo dávkují přes CAN síť, nebo jen prostřednictvím interního PR módu.

pohony jsou in 4

Jen myš a klávesnice

K naprogramování je možné a velice silně doporučené využít software Delta ASDASoft, který je volně stažitelný. Poskytuje výborný přehled parametrů nebo zjednodušené rychlé nastavení. PR funkce nebo elektronickou vačku nastavíte snadno a nastavení se dá uložit pro příští použití. Při ladění jsou užitečná zejména čtyři okna – Auto Gain Tuning pro vyladění motoru dle zátěže, Digital IO / JOG control pro nastavení vstupů a výstupů a jejich simulace, a v neposlední řadě okna Scope a Status Monitor pro sledování proměnných za chodu. Vyzkoušet tak servo systém od Delty není vůbec složité.

ProfCom, s.r.o.
Autorizovaný distributor
firmy DELTA pro ČR a SR
Na poříčí 1067/25, 110 00 Praha 1

Provozovna firmy:
Havlíčkova 822, 280 02 Kolín 4
Tel.: +420 311 240 058
Fax.: +420 321 679 119
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.delta-electronics.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku