Brzda spalinových ventilátorů v Elektrárně Počerady, a.s.

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dva kouřové ventilátory KV 21 a KV 22 v Elektrárně Počerady pracují paralelně. Na výstupu jsou spojeny do společného potrubí a do komínu. Ventilátory pohání 6 kV elektromotory o výkonu 2 MW a 980 ot/min. Otáčky elektromotorů nejsou nijak regulované.

Při startu ventilátoru dochází k rizikovému provoznímu stavu. Již běžící ventilátor roztáčí druhý ventilátor do opačného směru. Při startu roztočeného ventilátoru dojde k přetížení elektromotoru a výpadku, hrozí i uvolnění celého soustrojí ventilátoru.

Navrhli jsme brzdný systém s kotoučovými brzdami a se speciální aretací a ručním odbrzděním

Standardní brzdu bez úprav není možné použít. Při výpadku napájení brzdy by došlo k zabrzdění do roztočeného ventilátoru. Technicky čistý není ani permanentní běh elhy, která zajišťuje odbrzdění.

Brzda spalinovych ventilatoru 2019 1
Vyvinuli jsme proto aretační rameno, které nechá brzdu odbrzděnou i bez napájení. Systém vyhodnocuje otáčky brzdného disku při zastavování ventilátoru a brzda zabrzdí, až jsou otáčky blízké nule. Tím je zaručeno, že ventilátor se neroztočí na druhou stranu. Těsně před samotným startem ventilátoru se brzda odbrzdí a zaaretuje. Následně se vypne i napájení elhy. Elha je tak po celou dobu chodu ventilátorů (což představuje prakticky celý rok) bez napájení a nehrozí zabrzdění běžícího ventilátoru.

Brzda spalinovych ventilatoru 2019 2
V době uzávěrky probíhala montáž předem odzkoušeného systému brzd na ventilátory KV 21 a KV 22. O praktické zkušenosti z provozu se tedy podělíme v některém následujícím článku, nebo nás kontaktujte pro více informací.

Brzda spalinovych ventilatoru 2019 3

TESPO engineering s.r.o.
Roubalova 462/7a, 602 00 Brno
Tel.: +420 543 331 296
Fax.: +420 543 330 287
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tespo-eng.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku