Polohovací a manipulační stroje na míru

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přinášíme Vám několik řešení reálních rekontrukcí a obnov regulovaných pohonů společností TESPO engineering s.r.o.

Polohovací stroj pro PBS INDUSTRY, a.s.

První brněnská strojírna poskytuje komplexní služby zejména při výstavbě energetických a teplárenských celků, nádrží, kotlů, částí parních turbín, rotačních ohříváků apod.
Pro výrobu, převážně svařování, rotačních ocelových dílů se používají polohovací stroje. Svářeč otáčí dílem na polohovadle tak, aby jej mohl zavařit po celém obvodu. Staré stejnosměrné pohony (motory s regulátory) polohovadel však již nevyhovují svými vlastnostmi, nebo přestanou fungovat úplně.
Firma Tespo engineering navrhla náhradu stejnosměrných pohonů za pohony nové s použitím asynchronních motorů a měničů frekvence. Rekonstrukce polohovadla zahrnovala:

Polohovadlo před rekonstrukcí:

  • návrh technického řešení: (návrh koncepce pohonu, motoru, převodovky, návrhy a výpočty regulačního rozsahu, výsledného momentu, přesnosti udržení otáček, návrhy části elektro, frekvenčního měniče, rozvaděče, ručního ovladače...)
  • projekční podklady: (podklady části elektro rozvaděče, zástavbové rozměry pohonu...)

Polohovadlo po rekonstrukcí:

  • části pohonu: (rozvaděč elektro na míru, frekvenční měnič, jištění a potřebnou elektro výbavu, elektromotor, převodovku...)
  • prohlášení o shodě: (podklady potřebné pro vydání revize na zařízení...)
  • zprovoznění: (nastavení parametrů frekvenčního měniče, odzkoušení, zaškolení obsluhy...)

Zákazník navíc obdržel bonusy ve formě vyššího regulačního rozsahu, než bylo v zadání. Návrh pohonu umožňuje nastavovat výstupní frekvenci do motoru od 5 Hz do 100 Hz. Tyto frekvence využívají svářeči při práci s díly od průměru 1 m do průměru cca 4 m a při rychloposuvu, kdy je třeba pouze rychlé napolohování na pozici.
Druhý bonus obdržel zákazník v motoru, který je připravený pro instalaci IRC snímače otáček. S inkrementálním snímačem otáček je v budoucnu možné použít polohovací zařízení i pro svařovací automaty.

REKONSTRUKCE STROJU 2018 1

REKONSTRUKCE STROJU 2018 2

Náhrada pneupohonu klapky

Firma Xella CZ (dříve H+H Česká republika, s.r.o.) z Mostecka vyrábí bílé stavební tvárnice a prvky z pórobetonu. Její nové výrobní linky jsou ty nejmodernější v Evropě. Tyto linky hojně využívají stlačeného vzduchu pro pohon nejrůznějších uzavíracích klapek, posuvů a rotačních pohonů.
Na uzavírání klapky násypky s drceným pórobetonem byl nasazen jeden z největších vyráběných pneumatických pohonů. Životnost tohoto pohonu byla však vždy pouze několik měsíců, poté došlo k roztržení nebo prasknutí pneupohonu klapky.
V rámci služby Optimalizace provozu, kterou nabízí společnost Tespo engineering, byla navržena výměna pneumatického pohonu za elektrický:
Patková převodovka s kroutícím momentem 2312 Nm a servis faktorem 1,2. Výstupní spojka byla upravena pro čtyřhran klapky s přenosovým momentem 2500 Nm. Elektromotor o výkonu 370 W. Frekvenční měnič jako omezovač momentu s možností nastavení rychlosti přestavení a dalšími funkcemi. Indukční snímače koncových poloh s relé a stavitelné objímky koncových poloh.
Navržené řešení vyšlo zákazníka levněji než pohon pneumatický. Elektrický pohon klapky bez problémů otevírá a zavírá od 3/2010 a od té doby nemusela být (kvůli klapce zásobníku pórobetonu) odstavena linka ani jednou. I přesto, že byl původní pneumatický pohon vyměňován a servisován zdarma v rámci záručních oprav, odstavení i části výroby je v tomto provozu velmi nákladné, proto se investice do nového pohonu zákazníkovi vrátila již začátkem následujícího roku.

REKONSTRUKCE STROJU 2018 3

REKONSTRUKCE STROJU 2018 4

Celková repase zdvihu kalicího jeřábu v ArcelorMittal Ostrava a.s.

Pro hlavní pohon zdvihu byl nasazen vektorový frekvenční měnič s plným momentem již od 0 Hz. Hlavními požadavky investora bylo zvýšení nosnosti zdvihu z původních 25t na 63t a nahrazení staré pohonné jednotky s motorem s vířivou brzdou novým pohonem řízeným frekvenčním měničem.
Specifikum této akce oproti podobným rekonstrukcím, ve kterých nahrazujeme starý pohon novým, bylo především prostředí, ve kterém měl pohon fungovat a vysoké nároky na přesnost a spolehlivost řízení. Několik desítek tun těžké odlitky se jeřábem zaváží do pece, kde dochází k jejich zahřátí na přesnou teplotu. Tento proces zavážení klade na řízení a nastavení zdvihu jeřábu velmi vysoké požadavky, neboť jde o velmi přesné operace a zdvih musí umožňovat naprosto spolehlivé, jemné a citlivé ovládání.
Druhou, náročnější operací, kterou musí jeřáb zvládnout, je vytažení odlitku z pece a následné kalení odlitku v kalicích pecích. V tomto druhém procesu musí být zdvih jeřábu nekompromisně spolehlivý, rychlý a přesný. Pokud by došlo k jakémukoli selhání nebo jen časové prodlevě v kalení nebo nepřesnosti, nedojde k technologicky správnému zakalení a velmi drahý odlitek je kompletně znehodnocen.
Tyto procesy se dějí za zvýšených teplot na jeřábové kočce. V létě dochází ještě k dramatičtějšímu navýšení teplot, protože jeřáb je umístěn těsně pod rozpálenou plechovou střechou kovárny.
Dalším dodaným bezpečnostním systémem je systém proti propadu břemene. Jde o vlastní vývoj Tespo engineering Brno prověřený na mnoha jeřábových aplikacích.

REKONSTRUKCE STROJU 2018 5

REKONSTRUKCE STROJU 2018 6

TESPO engineering s.r.o.
Roubalova 462/7a, 602 00 Brno
Tel.: +420 543 331 296
Fax.: +420 543 330 287
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tespo-eng.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červen 2020

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.