Vliv frekvenčních měničů na napájecí síť

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přerovská společnost vyrábějící optické produkty se v jedné ze svých výrobních hal začala potýkat s problémy s osvětlením. U nově nainstalovaného LED osvětlení docházelo k nepravidelnému blikání.

Byli jsme proto osloveni, abychom zkusili najít příčinu nespolehlivého fungování osvětlení.

Zjistili jsme, že napájení osvětlovacích okruhů je provedeno z přípojnicového technologického rozvodu, z něhož jsou připojeny také rozvaděče průmyslových robotů a výrobních linek. Dále jsme zjistili, že rozvaděče nainstalované v jedné z nejmoderněji vybavených výrobních hal společnosti obsahují mnoho frekvenčních měničů. Tyto frekvenční měniče nebyly na vstupu vybaveny řádnou indukčností (vstupní tlumivkou).

vliv fm na sit 1
Pomocí síťového analyzátoru jsme změřili průběhy napětí a proudů přívodu osvětlení:

Průběh napětí a proudu bez tlumivky

vliv fm na sit 2

Z měření je zřejmé, že průběhy veličin jsou výrazně ovlivněny vyššími harmonickými. V určitých časových úsecích jsou vidět jejich rezonance, což byly současně momenty, kdy docházelo k blikání LED osvětlení.
Do obvodu osvětlení jsme vložili tlumivku odpovídajícího výkonu. Stejný typ tlumivek používáme standardně ke všem námi dodaným frekvenčním měničům.
Po nainstalování tlumivky došlo k výraznému vylepšení průběhů napětí a proudů a blikání LED osvětlení okamžitě ustalo.

Průběh napětí a proudu po instalaci tlumivky

 vliv fm na sit 3

Závěr

Osvětlení ve výrobní hale společnosti je díky této úpravě bezproblémové. Je ale nutné zdůraznit, že tímto zásahem se vyřešilo pouze napájení obvodů osvětlení. Technologický rozvod s mnoha připojenými frekvenčními měniči tímto jednoduchým způsobem řešit nelze (ovládací obvody v takové síti zůstanou zarušené a nespolehlivé). Technologický rozvod zůstal tedy ve stejném stavu jako před úpravou.
Komplexní řešení a předcházení problémů s rušením sítě od frekvenčních měničů je pouze důsledná instalace správně dimenzovaných tlumivek ke každému frekvenčnímu měniči.
Trend poslední doby však toto pravidlo velmi často nerespektuje. Instalace měničů bez vstupní indukčnosti se objevují nejen v aplikacích s jedním nebo několika měniči, kde se vstupní tlumivka vyplácí i jako ochrana vstupního usměrňovače a kapacitní banky měniče, ale častokrát se nachází i v těch nejmodernějších provozech vybavených mnoha měniči.

Funkce vstupní tlumivky frekvenčního měniče:

 • Omezuje vyšší harmonické proudy odebírané měničem frekvence z napájecí elektrické sítě.
 • Prodlužuje životnost výkonových kondenzátorů ve stejnosměrném meziobvodě měniče frekvence.
 • Omezuje energetické rázy sítě na vstupních svorkách měniče a tím chrání vstupní usměrňovač.

Firma TESPO engineering s.r.o. Brno instaluje frekvenční měniče od r. 1993. Vybavení správně navrženou vstupní indukčností považuje za absolutní samozřejmost a to i v dnešní době, kdy je díky tomu cenově znevýhodněná. Trend upřednostňující cenu před kvalitou a dlouhou životností v oblasti instalací s frekvenčními měniči postupně rozšířil aktivity firmy i na oblast těžšího strojírenství:

 • Řetězové hrablové dopravníky, redlery
 • Vynašeče, podavače paliva a materiálu
 • Deskové, šoupátkové uzávěry
 • Rotační, talířové, komůrkové podavače
 • Hydraulické rozběhové a regulační hydrospojky
 • Studie a optimalizace výroby, řešení problémů s pohony a mnoho dalšího...

TESPO engineering s.r.o.
Roubalova 462/7a, 602 00 Brno
Tel.: +420 543 331 296
Fax.: +420 543 330 287
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tespo-eng.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku