ABB přináší spolehlivé řešení pro řízení a ochranu motorů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aplikace s motory jsou jedny z nejčastějších průmyslových aplikací v celosvětovém měřítku, proto stále hledáme způsoby, jak efektivně řešit řízení a ochranu motorů pomocí víceúčelových nebo specializovaných přístrojů.

Jednoduché a cenově úsporné řešení – manuální motorové spouštěče

Manuální motorové spouštěče navrhujeme k ručnímu zapínání a vypínání motorů a k zajišťování bezpojistkové ochrany proti zkratu, přetížení a výpadkům fází. Bezpojistková ochrana šetří náklady a prostor a zajišťuje rychlou odezvu při zkratovém stavu. Umí vypnout motor do několika milisekund.
V nabídce ABB spouštěčů jsou dvě řady provedení – MO a MS. Spouštěče typu MO disponují ochranou proti zkratu, řada MS poskytuje navíc ochranu proti přetížení a výpadku fáze. Manuální motorové spouštěče v kompaktním provedení nabízejí vysoký výkon se zkratovou odolností až 100 kA a jsou určené pro motory až do 80 A.
Motorové spouštěče MS116, MS132, MS165, MO132, MO165 a MS132-T sdílí ve velké většině stejný rozsah příslušenství. Zákazníci můžou optimalizovat administrativní náklady a náklady na skladové zásoby díky nižšímu počtu objednávkových kódů a využívat výhody kompatibilního příslušenství, které zahrnuje přípojnice, propojovací sady, vypínací cívky, podpěťové spouště a signalizační nebo pomocné kontakty. Ty lze připojit čelně a také z boku.
Manuální motorové spouštěče mají celosvětovou certifikaci, vybrané typy pak i certifikaci do výbušného prostředí ATEX. K dispozici jsou také manuální motorové spouštěče pro náročné drážní aplikace.

rizeni pohonu 2022 1

Rychle a efektivně s Push-in pružinovými svorkami

Společnost ABB jako první výrobce na světě nabídla zákazníkům u stykačů a motorových spouštěčů možnost dvou způsobů připojení v jedné svorce. „Push-in“ představuje ten nejjednodušší možný způsob připojení vodiče do svorky. Tuhý vodič nebo vodič s dutinkou stačí zatlačit do svorky bez použití nástroje. Vodič se připojuje z čelní strany přístroje, což vede k menší chybovosti zapojení.
Montáž urychlují i různé typy propojek mezi motorovými spouštěči a stykači. Nově jsou k dispozici přípojnice až pro 5 motorových spouštěčů MS132K v řadě. Výsledky srovnávacích testů ukazují, že čas montáže lze zkrátit až o 50 % ve srovnání s jinými způsoby připojení vodičů.

rizeni pohonu 2022 2

Novolink – i stykač může komunikovat

Pro motorové vývody osazenými stykači řady AF společnost ABB nabízí nadstavbový modulární systém Novolink, který umožňuje připojení do PLC a dále do inteligentních výrobních systémů Průmyslu 4.0.
Základem Novolinku je funkční modul SFM1, který se jednoduše nacvakne na stykače řady AF s ovládacím napětím cívky 24 V DC, včetně stykačů s pružinovými svorkami typu Push-in. Modul monitoruje klíčové provozní údaje, jakými jsou doba provozu motoru a počty spínacích cyklů stykače. Prostřednictvím digitálního vstupu lze monitorovat vybavení zkratové ochrany.
Pro další soubor funkcí jsou volitelně k dispozici moduly inteligentního proudového a napěťového senzoru SCV10 nebo proudového senzoru SC10, které se s modulem SFM1 propojí kabelem. Monitorují stav připojeného zařízení a pro ochranu motoru jsou vybavené elektronickou nadproudovou ochranou s volitelnými vypínacími třídami 5E-30E. Pokročilý tepelný model motoru vypočítává skutečné tepelné zatížení, čas do vypnutí a čas na ochlazení. Moduly SCV10 a SC10 mají integrovaný proudový transformátor a měří fázové proudy, frekvenci, celkové harmonické zkreslení a další důležité parametry. Modul SCV10 navíc měří síťová napětí pro výpočet účiníku (cos φ) a činného výkonu, což umožňuje monitoring a ochranu čerpadel, dopravníkových pásů a dalšího připojeného zařízení.

rizeni pohonu 2022 3
Data ze stykačů, motoru a připojených zátěží se bezproblémově integrují do automatizačních systémů B&R prostřednictvím sběrnice X2X. Jednoduchá parametrizace usnadňuje přizpůsobení ochranných funkcí potřebám aplikace.
Novolink je jediné řešení, které nabízí nejvyšší úrovně funkcí připojením ke stávajícímu zařízení. Umožňuje digitalizovat v postupných krocích dle aktuálních potřeb a možností. Poskytuje vysoce kvalitní ochranu a monitorování motoru tím nejjednodušším a nejefektivnějším možným způsobem. Identifikuje problémy včas, naplánuje údržbu v tom správném okamžiku ještě předtím, než se objeví problémy, a tím zajišťuje delší životnost zařízení.

Kompaktní elektronické spouštěče

Kompaktní elektronické spouštěče HF představují inovativní hybridní alternativu k manuálním motorovým spouštěčům. Lze je použít pro motory do výkonu 3 kW/400 V a pro odporové zátěže do 9 A. Integrují až čtyři funkce v jediném přístroji – přímé spouštění motoru, reverzaci, ochranu motoru proti přetížení a nouzové zastavení. Zapojení a nastavení spouštěče je velmi snadné a rychlé.
Kompaktní elektronický spouštěč se šířkou pouhých 22,5 mm se hodí do jakékoli ovládací skříně a umožňuje vytváření systémů pro spouštění motorů s minimálními rozměry.

rizeni pohonu 2022 4

Softstartéry

Základní řadou jsou kompaktní softstartéry PSR pro motory do 55 kW. Umožňují nastavit čas rozběhové a doběhové napěťové rampy a hodnotu počáteční úrovně napětí v rozmezí 40–70 % jmenovitého napětí. Speciální verze těchto softstartérů nese označení PSRC a je navržena pro rozběh spirálových kompresorů s pevně nastavenými hodnotami doby rozběhu 0,5 sekundy a startovacího napětí 55 % Un.
Optimální řada PSE umožňuje ovládat motory do 200 kW a vyznačuje se funkcí momentového řízení pro plynulou změnu točivého momentu motoru. Například u čerpadel tak chrání vodovodní infrastrukturu. Softstartér dokáže odhalit i odlehčení motoru při příliš nízké zátěži nebo zablokování motoru. Má zabudovanou nadproudovou ochranu s vypínacími třídami 10 A, 10, 20 a 30.
Nejpokročilejší řada softstartérů PSTX je pro motory o výkonu až 710 kW a nabízí celou škálu doplňkových a ochranných funkcí. Jde například o možnost krokového posunu motoru dopředu i dozadu, což se dá využít v případě, že potřebujete dostat do servisního otvoru lopatku velkého ventilátoru, která potřebuje opravit či vyměnit. Klidová brzda může zabránit samovolnému otáčení ventilátoru vlivem proudění vzduchu, pokud je takovéto samovolné otáčení nechtěné či přímo nebezpečné (např. ventilátory v tunelech). Softstartéry PSTX disponují i ochranou proti proudové a napěťové asymetrii, proti záměně fází, zemnímu spojení nebo umožňují připojení čidla teploty PTC/PT100.

rizeni pohonu 2022 5
Integrace takového množství funkcí a ochran značně přispívá k omezení počtu přístrojů v rozváděči a výrazně zkracuje čas na instalaci a uvedení do provozu. Zvolené funkce a ochrany stačí v softstartéru jen aktivovat a nastavit bez nutnosti složitého propojování vodiči. Použití softstartérů šetří místo v rozváděči a významně zkracuje dobu instalace.
Z portfolia výrobků společnosti ABB lze zvolit optimální řešení pro každou aplikaci. K dispozici je ekonomické řešení pro jednoduché aplikace i sofistikované řešení pro složité aplikace. Široká nabídka vzájemně kompatibilních přístrojů umožňuje snadné vylepšení aplikace o další funkce.
Díky shodě přístrojů a řešení s mezinárodními normami a certifikacemi i pro náročné aplikace a různé trhy má zákazník
k dispozici řešení aplikovatelné v celosvětovém měřítku. Ve většině zemí je k dispozici technická a servisní podpora.

ABB s.r.o.
Elektrotechnika

Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku