Usnadněte si výběr odpínače v krytu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pokud vybíráte vhodný odpínač, musíte přihlédnout ke skutečnosti, že odpínače v krytech se používají v blízkosti spínacích zařízení.

Nejsou tedy chráněny v rozváděči nebo rozvodně, ale jsou vystaveny všem vlivům prostředí, ve kterém je instalováno samotné zařízení.

Přestože se jedná o velmi jednoduchý přístroj, a na trhu existuje nepřeberné množství spínacích prvků v krytech, vybrat si některý z nich není snadné. Při výběru musíte porovnat mnoho parametrů samotného spínacího prvku s vlivy prostředí, ve kterém se bude používat. Ať už se jedná o stupeň krytí, tedy odolnost proti vniknutí prachu a vody, materiál krytu a z něho vyplývající odolnost proti vnějším vlivům, možnost bezpečného odpojení a uzamknutí ve vypnuté poloze pro bezpečný servis zařízení nebo proudovou zatížitelnost.
Existuje široká oblast použití, ve které vám univerzální odpínač v krytu ONE20 výběr velmi usnadní. Jde o spínání aplikací v technologickém zázemí obytných a komerčních budov, kde se používá například pro spínání osvětlení v garážích, sklepech, dílnách, kotelnách a kuchyních, venkovního osvětlení budov nebo zahrad, světelných reklam, pro spínání ventilátorů, topení, jednotek klimatizací a jejich dochlazovačů, kotlů, tepelných, vodních nebo kalových čerpadel, bojlerů, vodáren či závlahových systémů. Pro všechny tyto aplikace je odpínač do jmenovitého proudu 20 A naprosto dostačující, a odpínač ONE20 tak může být vhodnou volbou.

Univerzální odpínače ONE20 2023 1
Proudová zatížitelnost je ale jen jedním z parametrů, ještě musíte zkontrolovat další technické vlastnosti odpínače, zejména co se týká prostředí, ve kterém bude umístěn. Je určen pro montáž do venkovního prostředí nebo může být použit jen uvnitř? Co nízké nebo naopak vysoké teploty? Co prach? A co voda, nedostane se do odpínače při dešti? Takové otázky si musíte klást pokaždé, když odpínač pro dané prostředí vybíráte. Pokud se rozhodnete použít odpínač ONE20, je na všechny otázky jednoduchá odpověď: „Ano, je vhodný“. Kryt odpínače má stupeň ochrany IP67, to znamená, že je plně prachotěsný a zároveň chrání odpínač po dobu 30 minut v případě dočasného ponoření do vody. Je vyroben z materiálu odolného vůči UV záření a rozsah pracovní teploty je od -30 °C do +60 °C. Kryt tak nestárne a nedegraduje v důsledku vystavení ultrafialovému záření. Odpínač je vhodný jak do prostředí se slunečním svitem a teplem, tak do prostředí s nízkou teplotou. Například pro odpínání dochlazovače klimatizace na střeše domu, který je v létě vystaven přímému slunečnímu záření, horku a dešti, v zimě pak zase mrazu a sněhu. Nemusíte tedy řešit, kde bude odpínač umístěný a odpínač ONE20 je tak opět jasná volba.

A jak je to s bezpečností, bude možné odpínač uzamknout ve vypnuté poloze pro zajištění bezpečné práce na zařízení? Ano, samozřejmostí je uzamknutí ovládací rukojeti odpínače až třemi visacími zámky ve vypnuté poloze. Navíc pod krytem není obyčejný spínač ale odpínač, tedy spínací prvek určený pro bezpečné odpojení.
A jaké varianty máte na výběr? Odpínače ONE20 jsou dodávány v 2-, 3- nebo 4-pólovém provedení, a v kompaktním krytu jednotné velikosti ve třech barevných provedeních – bílé, šedé a žluto-červené. Z této nabídky určitě vyberete vhodnou variantu pro vaši aplikaci.

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

TIP: Léto je plném proudu a odpínače ONE20 můžete u vybraných distributorů zakoupit s osvěžujícím dárkem. Kompletní informace k akci najdete zde.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku