Heilind má řešení pro rostoucí ceny komponent

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Heilind jako specializovaný distributor vidí několik výchozích bodů k zajištění bezpečnosti a kontinuity dokonce i na rychle napředujícím trhu s komponenty.

Stefan Barrig, Head of Product Management společnosti Heilind, zde uvádí svůj pohled na trendy současného trhu, a diskutuje o tom, co je možné udělat pro zabezpečení dodávek a jak je možné pořizovací náklady snižovat i navzdory rostoucím cenám komponent.

Trh s komponentami se stále zrychluje. Jak to mění roli distributorů?

Stefan Barrig, Head of Product Management společnosti Heilind: Vidíme zde několik trendů. Výrobci komponent snižují své náklady. Komponenty, na nichž nemají zisk, odstraňují ze svého sortimentu. Také náklady na logistiku se snižují, a to nepříjemně tlačí na distributory. Na druhé straně, v závislosti na životním cyklu produktu, vyžadují naši zákazníci malé dodávky pro prototypy i velké dodávky pro hromadnou výrobu. Nadměrné skladové zásoby vzniklé příliš velkým balením nebo minimálním objemem objednávky jsou stále méně přijatelné. Zákazníci také očekávají, že jim obstaráme komponenty, které jsou mimo náš katalog dodavatelů. Navíc stále více zákazníků přenáší svůj sklad k nám. Jako distributor jsme tak stále více integrováni do procesů zásobování našich zákazníků. Kromě toho se vzrůstající složitostí komponent rostou také požadavky na technické konzultace a doporučení.

Heilind 2020 1

Co dělají distributoři pro to, aby zajistili spolehlivost dodávek ve světle velmi dlouhých dodacích lhůt?

Stefan Barrig: Celosvětově cítíme rostoucí poptávku po komponentách a současně omezování sortimentu produktů vlivem let konsolidace na straně výrobců. To je skutečnost. Jako specializovaný distributor však současně máme velmi intenzivní a těsný kontakt s více než stovkou významných výrobců. Výsledkem je, že můžeme zjistit změny v dodacích lhůtách už v počátku a informovat o nich naše zákazníky. Navíc jako rodinný podnik nejsme pod tlakem vytvářet krátkodobý zisk. Proto můžeme brát na sklad jednotlivé produkty, vytvářet pohotovostní skladové zásoby a kontinuálně pokračovat v obsluze našich zákazníků.

Jako mohou distributoři ovlivňovat rostoucí ceny komponent?

Stefan Barrig: Jsou zde velmi rozdílné výchozí pozice. Za prvé, jako specializovaný distributor máme hlubší přehled o tomto segmentu a těsnější kontakty s výrobci, a proto můžeme zákazníkům často nabídnout levnější alternativy produktů. Za druhé, jako prodloužená ruka výrobců na sebe bereme také část montážních úloh. Díky certifikované montáži konektorů a spínačů můžeme hotové produkty dodat často za den místo za 20 týdnů.
Třetí bod bývá podceňován. Ceny komponent, navzdory jejich růstu, nejsou pro náklady na celkový životní cyklus produktů rozhodující. Dáváme našim zákazníkům možnost snižovat jejich administrativní náklady. Procesy nákupu zboží, plánování zásobování materiálem, dohledu nad zásobami a skladem a správy faktur vyžadují lidské zdroje. Nabízíme štíhlé a zákazníkům na míru přizpůsobené logistické koncepty, které pomáhají snižovat administrativu. Nabízíme také flexibilní financování. Jestliže např. malý zákazník dostane fakturu se splatností 60 dní místo 30 dní, může to výrazně snížit jeho náklady udržení finanční likvidity.

Heilind 2020 2

Hovořil jste o požadavku na technická doporučení. Co v tom může distributor skutečně udělat?

Stefan Barrig: Jako specializovaný distributor hrajeme zvláštní roli. Protože jsme do hloubky seznámeni se všemi detaily výrobků, můžeme nabídnout kompletní podporu projektů. Podporujeme naše zákazníky od prvního ideového návrhu produktu přes ověřovací sérii až po hromadnou výrobu. To zahrnuje integraci nové techniky nebo zohlednění nových standardů na ochranu životního prostředí. Stále důležitější je také znalost trendů na trhu. A nakonec, s ohledem na zrychlující se trh komponent, požadují naši zákazníci také včasnou informaci o výpadku dodávek, ukončení výroby nebo možnosti poslední objednávky, aby si mohli vytvořit dostatečnou zásobu.

Více o společnosti Heilind Electronics naleznete na www.heilind.de/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku