Přípojnicové systémy WÖHNER – 60Classic pod lupou

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Firma Wöhner zastupována na českém a slovenském trhu firmou GHV Trading, spol. s r.o., byla založena v Německu před více než 90 lety a již od počátku kladla důraz na vysokou kvalitu svých výrobků.

Primárně se vyznačuje snadnou montáží, demontáží a výměnou díky jednoduchému upevňovacímu systému. Obrovským benefitem je také modularita umožňující efektivní využití prostoru systému při zachování vysoké proudové zatížitelnosti. V neposlední řadě se můžete spolehnout na vysoký stupeň bezpečnosti a dokonalou ochranu systému.

Mezi základní systémy patří CrossBoard, 30Compact, 60Classic, 185Power a produkty na Panel.
Jistě jste se s některým z těchto systémů v praxi již setkali, nyní se ale primárně zaměříme na systém 60Classic taktéž známý jako provedení s roztečí přípojnic 60 mm.
Systém 60Classic poskytuje rozteč přípojnic 60 mm a je dnes prakticky standardem většiny aplikací distribuce nízkého napětí. Tento standard vyvinutý společností Wöhner byl implementován v systému přípojnic 60Classic a v mnoha oborech průmyslu se jedná o nejčastěji využívaný přípojnicový systém vůbec. Zásadním důvodem úspěchu systému 60Classic je úspora místa a obrovská nabídka z širokého výběru komponent. Podle požadavků uživatele lze využít přípojnice různých průřezů a rozvádět tak proud až do 2500 A. Zároveň díky uvedení na „seznam UL (UL listed)“ splňuje řada komponentů požadavky pro použití v USA a Kanadě. Systém je taktéž doplněn řadou speciálních komponentů pro pojistkové systémy vyhovující normě UL. Rozsáhlá dokumentace, stejně jako nástroje pro plánování a výběr, podporují uživatele během fáze specifikace a plánování. K dispozici je také celá řada 4-pólových komponentů umožňujících připojení různých typů vodičů, krycích systémů, držáků válcových pojistek, výběru adaptérů pro spínání zařízení stejně tak jako adaptéry pro PE/N. Ve 4-pólovém systému může být použita také přípojnice TT s roztečí 60 mm mezi středy přípojnic. Čtvrtá přípojnice je většinou využívána jako N vodič, alternativně může být použita jako PE vodič nebo jako doplněk k 5-pólovému systému.

60Classic pod lupou 2020 1
Neustálý vývoj a rozšiřování systému 60Classic patří mezi jedny z nejpřednějších výhod na poli jeho návrhu i využitelnosti. Obrovská výhoda spočívá v podobě softwarového konfigurátoru umožňujícího celkový návrh a vizualizaci rozváděče. Jednoduše zadáte jmenovité napětí, požadovaný jmenovitý proud a požadovanou zkratovou odolnost. Díky těmto informacím konfigurátor umožní výběr pouze ze systémů přípojnic, které vašim kritériím vyhovují a umožní rozváděč ve vizualizaci osadit patřičnými komponenty. Vizualizaci si následně můžete pomocí chytrého telefonu zobrazit v reálných rozměrech v místnosti, kde bude rozváděč umístěn. Ovšem ani ve vývoji té „hardwarové“ stránky není Wöhner pozadu. Pojďme si představit jedny ze zásadních novinek o které se systém 60Classic v posledních pár letech rozšířil.
Pokud považujete ušetření místa v rozváděči za zásadní, jistě vás potěší pojistkový odpínač nesoucí název QUADRON 60Classic. Ten disponuje hned několika zásadními výhodami. Je určen pro pojistky NH velikosti 000 a to o pouhé konstrukční šířce 49,5 mm. Ano, i při takto malém rozměru se do tohoto QUADRONu vejdou 3 pojistky. Je konstruován pro jmenovitý proud 125 A, umožňuje montáž bez použití nářadí a můžete jej libovolně otočit o 180°, čímž získáte možnost horního či spodního připojení dle libosti.
Navíc je použitelný pro systém CrossBoard, 30Compact a 60Classic.

60Classic pod lupou 2020 2
Inovace se dočkal také jeden z elektronických komponentů, a to konkrétně MOTUS 60Classic. Tento hybridní motorový spouštěč disponoval již v předchozí verzi funkcemi přímého a reverzního spouštěče, ochrany proti přetížení a nouzového vypnutí. Nově se rozšířil o verzi s rozhraním IO-Link a o možnost připojení externího nouzového zastavení v případě nehody.
Jeho konstrukční šířka je pouze 22,5 mm a umožňuje pohánět malé pohony a motory o výkonu maximálně 4 kW, které jsou v řídicí technice a strojírenství používány velmi často.
Obdobně jako QUADRON, je kompatibilní se systémy CrossBoard, 30Compact a 60Classic.
Dalším pomocníkem z řady elektronických komponentů je hybridní spínač pro spínání odporových zátěží OMUS 60Classic. Díky opětovnému využití hybridní technologie je elektronický spínací proces s nízkým opotřebením propojen s energeticky úspornou, spolehlivou mechanickou spínací funkcí. I tento model disponuje konstrukční šířkou pouze 36 mm a stejně jako ostatní komponenty je chlazen zcela pasivně. Toto prostorově úsporné řešení poskytuje zároveň napájení systému, jeho jištění, monitorování stavu a spínání, které lze volit 3-pólově nebo 1-pólově společně s monitoringem proudu 16, 20 a 25 A.
I OMUS 60Classic je možné použít pro systém CrossBoard, 30Compact a 60Classic.

60Classic pod lupou 2020 3
Prozatím posledním přírůstkem mezi elektronickými komponenty je nový napájecí zdroj pro přímé připojení nesoucí označení BROOME10. Ten disponuje výstupním napětím 24 V DC pro napájení automatizačních a řídicích systémů. Horní hranicí výstupního proudu je 10 A, pokud by vám to však nestačilo, zdroj umožňuje vzájemné sériové či paralelní propojení více zdrojů pro zvýšení rozsahu ať už výstupního napětí tak proudu. Navíc je zdroj při vynikající účinnosti 95 % o šířce 45 mm chlazen pouze pasivně. Obrovskou výhodou je taktéž vysoká odolnost proti přepětí a vlastní ochrana v případě zkratu s inteligentním resetem. BROOME10 je také možné použít v systémech CrossBoard, 30Compact a 60Classic.

Zaujaly vás tyto systémy a toužíte vědět více? Napište nám nebo zavolejte:

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 541 235 532
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku