Nehlučné stykače pro domovní i průmyslové instalace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Velice častým požadavkem v domech a jednotlivých bytech je nehlučné automatické připojování a odpojování běžných spotřebičů jako je bojler, varná deska, elektrická trouba, podlahové topení, čerpadlo vodárny, ovládání vrat a dveří.

V průmyslových zařízeních pak jde o zátěže se středními zapínacími proudy jako jsou topení nebo motory nebo o zátěže s vysokými zapínacími proudy, kam patří chladící zařízení, kompresory nebo svítidla.
Pro tyto účely jsou velice vhodné jedno – nebo třífázové stykače Finder pro trvalé proudy od 25 A do 64 A při zapínacích proudech od 120 A do 240 A v provedení s kontakty z materiálu AgSnO2 nebo při nižších zapínacích proudech s kontakty z materiálu AgNi.
Konfigurace u dvoupólových stykačů umožňuje použití 2 zapínací (2Z) nebo 2 rozpínací (2R) kontakty nebo jeden zapínací a jeden rozpínací (1Z+1R) kontakt. Čtyřpólové stykače mají k dispozici konfigurace 4Z, 3Z+1R nebo 2Z+2R.
Stykač je při pohybu kontaktů nehlučný ze dvou důvodů: jednak díky reléové konstrukci kontaktů umístěných na pružných bronzových nosičích, které podstatnou měrou snižují hlučnost tradičního cvaknutí kontaktů při jejich sepnutí, a jednak díky elektronice buzení cívky stykače u provedení 12 a 24 V AC/DC odstraňující známý brum střídavým proudem při napětí 100 až 240 V AC buzených cívek.

Stykace finder 2018 1
Vysoká životnost kontaktů při spínání jak odporových, tak induktivních nebo kapacitních zátěží je zajišťována jejich můstkovým uspořádáním do dvou sériově řazených kontaktů. Toto uspořádání rozdělí spínané napětí na dva kontakty a omezí intenzitu přechodových jevů způsobujících opalování a degradaci kontaktního materiálu. Životnost kontaktů vysokou měrou podporuje i vzdálenost u zapínacích kontaktů větší než 3 mm a u rozpínacích kontaktů větší než 1,5 mm.
Varistor připojený k paralelně cívce odstraňuje napěťové špičky indukované při odpínání cívky a zabraňuje tím jejich šíření do dalších přístrojů v okolní instalaci.
Mechanická indikace sepnutí kontaktů je u stykačů 25 A doplněna navíc indikací pomocí LED.

Stykace finder 2018 2
Pomocné z boku montované kontakty 2Z nebo 1Z+1R pro trvalý proud 6 A s kontaktním materiálem AgNi umožňují spínat odpovídající zátěže nebo informace pro řídicí systém.
Pro případ poruchy ovládajícího elektronického řídicího systému může být stykač vybaven přepínačem mezi stavem připojení k automatice, přepnutím na manuální ovládání nebo do stavu odstavení od jakéhokoliv ovládání.

Stykace finder 2018 3
Nehlučné stykače s reléovou mechanikou pohybu kontaktů nebudou rušit v žádné místnosti domu, bytu nebo v průmyslovém nasazení.

finder logo web

Finder CZ, s.r.o.
Radiová 1567/2b, 102 00 Praha 10
Tel: +420 286 889 504
Fax: +420 286 889 505
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.finder.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cervenec 2022

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2022

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku