Monitorovací relé elektrického oblouku

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Záblesk elektrického oblouku může způsobit nebezpečný žár, silné ultrafialové záření a tlakový ráz s ohlušující zvukovou vlnou. Vzduch se ohřeje, stane se vodivým, dojde k uvolnění velkého množství tepelné energie a následkem může být požár a s tím spojené materiální škody.

Monitorovací relé výrazně zmírňuje následky tím, že zkracuje dobu trvání oblouku. Čím rychleji oblouk zhasne, tím méně energie se uvolní. Pro prevenci této události nabízí ENIKA.CZ s.r.o., jako výhradní zastoupení firmy Littelfuse, tři provedení relé pro monitorování elektrického oblouku.
Příčinou vzniku elektrického oblouku může být zkrat dvou fází vyvolaný personálem údržby, porušením kabelové izolace, korozí nebo vodivým prachem na svorkách. Společným, výrazným parametrem všech provedení je rychlá detekce oblouku, méně než 1 ms, a následná aktivace výstupního signálu do 5 ms pro odpojení napájecího zdroje energie. Princip činnosti spočívá v kombinaci snímání světla optosenzory a případně v detekci překročení proudu.

monitorovaci rele 1

Typ AF0100 je ekonomické řešení, detekce oblouku je pouze optosenzory. Dva vzdálené senzory světla mohou být připojeny k jednomu nebo i více relé. Jedná se o kompaktní provedení s uchycením na DIN lištu. Výstupem jsou dva vzájemně izolované kontakty umožňující připojit několik ovladačů hlavního spínače.
Typ AF0500 je vybaven polovodičovým výstupem IGBT jež rozšiřuje funkční možnosti, komunikaci Modbus, TCP (Ethernet). USB port je používán pro konfiguraci a pro přístup k zapamatované poruše.
PGR-8800 má další rozšíření funkcí o vstupy pro proudové transformátory a o programovatelné nastavení limitu nadproudu.

monitorovaci rele 2
Klíčovými prvky detektoru elektrického oblouku jsou senzory světla. K dispozici je bodový senzor PGA-LS10 pro detekci oblouků způsobených relativně malými proudy do 3 kA a s dosahem 2 m v polokouli. Druhou variantou je optosenzor se světlovodiči PGA-LS20, který detekuje oblouk podél napájecí sběrnice.
Senzory elektrického oblouku najdou uplatnění v trafostanicích, rozvodnách, měnírnách proudu.

monitorovaci rele 3
Svůj význam mají pro ochranu mobilních generátorů, díky velkému rozsahu pracovních podmínek. Snadná instalace a malé rozměry umožňují touto ochranou dovybavit i stávající zařízení, např. akumulátorovny, UPS stanice, fotovoltaické systémy nebo větrné turbíny.

ENIKA.CZ s.r.o.
Vlkov 33, 509 01 Nová Paka
Tel. +420 493 773 311
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
www.enika.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku