Monitorovací relé elektrického oblouku

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Záblesk elektrického oblouku může způsobit nebezpečný žár, silné ultrafialové záření a tlakový ráz s ohlušující zvukovou vlnou. Vzduch se ohřeje, stane se vodivým, dojde k uvolnění velkého množství tepelné energie a následkem může být požár a s tím spojené materiální škody.

Monitorovací relé výrazně zmírňuje následky tím, že zkracuje dobu trvání oblouku. Čím rychleji oblouk zhasne, tím méně energie se uvolní. Pro prevenci této události nabízí ENIKA.CZ s.r.o., jako výhradní zastoupení firmy Littelfuse, tři provedení relé pro monitorování elektrického oblouku.
Příčinou vzniku elektrického oblouku může být zkrat dvou fází vyvolaný personálem údržby, porušením kabelové izolace, korozí nebo vodivým prachem na svorkách. Společným, výrazným parametrem všech provedení je rychlá detekce oblouku, méně než 1 ms, a následná aktivace výstupního signálu do 5 ms pro odpojení napájecího zdroje energie. Princip činnosti spočívá v kombinaci snímání světla optosenzory a případně v detekci překročení proudu.

monitorovaci rele 1

Typ AF0100 je ekonomické řešení, detekce oblouku je pouze optosenzory. Dva vzdálené senzory světla mohou být připojeny k jednomu nebo i více relé. Jedná se o kompaktní provedení s uchycením na DIN lištu. Výstupem jsou dva vzájemně izolované kontakty umožňující připojit několik ovladačů hlavního spínače.
Typ AF0500 je vybaven polovodičovým výstupem IGBT jež rozšiřuje funkční možnosti, komunikaci Modbus, TCP (Ethernet). USB port je používán pro konfiguraci a pro přístup k zapamatované poruše.
PGR-8800 má další rozšíření funkcí o vstupy pro proudové transformátory a o programovatelné nastavení limitu nadproudu.

monitorovaci rele 2
Klíčovými prvky detektoru elektrického oblouku jsou senzory světla. K dispozici je bodový senzor PGA-LS10 pro detekci oblouků způsobených relativně malými proudy do 3 kA a s dosahem 2 m v polokouli. Druhou variantou je optosenzor se světlovodiči PGA-LS20, který detekuje oblouk podél napájecí sběrnice.
Senzory elektrického oblouku najdou uplatnění v trafostanicích, rozvodnách, měnírnách proudu.

monitorovaci rele 3
Svůj význam mají pro ochranu mobilních generátorů, díky velkému rozsahu pracovních podmínek. Snadná instalace a malé rozměry umožňují touto ochranou dovybavit i stávající zařízení, např. akumulátorovny, UPS stanice, fotovoltaické systémy nebo větrné turbíny.

ENIKA.CZ s.r.o.
Vlkov 33, 509 01 Nová Paka
Tel. +420 493 773 311
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
www.enika.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, září 2020

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.