Monitorovací relé elektrického oblouku

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Záblesk elektrického oblouku může způsobit nebezpečný žár, silné ultrafialové záření a tlakový ráz s ohlušující zvukovou vlnou. Vzduch se ohřeje, stane se vodivým, dojde k uvolnění velkého množství tepelné energie a následkem může být požár a s tím spojené materiální škody.

Monitorovací relé výrazně zmírňuje následky tím, že zkracuje dobu trvání oblouku. Čím rychleji oblouk zhasne, tím méně energie se uvolní. Pro prevenci této události nabízí ENIKA.CZ s.r.o., jako výhradní zastoupení firmy Littelfuse, tři provedení relé pro monitorování elektrického oblouku.
Příčinou vzniku elektrického oblouku může být zkrat dvou fází vyvolaný personálem údržby, porušením kabelové izolace, korozí nebo vodivým prachem na svorkách. Společným, výrazným parametrem všech provedení je rychlá detekce oblouku, méně než 1 ms, a následná aktivace výstupního signálu do 5 ms pro odpojení napájecího zdroje energie. Princip činnosti spočívá v kombinaci snímání světla optosenzory a případně v detekci překročení proudu.

monitorovaci rele 1

Typ AF0100 je ekonomické řešení, detekce oblouku je pouze optosenzory. Dva vzdálené senzory světla mohou být připojeny k jednomu nebo i více relé. Jedná se o kompaktní provedení s uchycením na DIN lištu. Výstupem jsou dva vzájemně izolované kontakty umožňující připojit několik ovladačů hlavního spínače.
Typ AF0500 je vybaven polovodičovým výstupem IGBT jež rozšiřuje funkční možnosti, komunikaci Modbus, TCP (Ethernet). USB port je používán pro konfiguraci a pro přístup k zapamatované poruše.
PGR-8800 má další rozšíření funkcí o vstupy pro proudové transformátory a o programovatelné nastavení limitu nadproudu.

monitorovaci rele 2
Klíčovými prvky detektoru elektrického oblouku jsou senzory světla. K dispozici je bodový senzor PGA-LS10 pro detekci oblouků způsobených relativně malými proudy do 3 kA a s dosahem 2 m v polokouli. Druhou variantou je optosenzor se světlovodiči PGA-LS20, který detekuje oblouk podél napájecí sběrnice.
Senzory elektrického oblouku najdou uplatnění v trafostanicích, rozvodnách, měnírnách proudu.

monitorovaci rele 3
Svůj význam mají pro ochranu mobilních generátorů, díky velkému rozsahu pracovních podmínek. Snadná instalace a malé rozměry umožňují touto ochranou dovybavit i stávající zařízení, např. akumulátorovny, UPS stanice, fotovoltaické systémy nebo větrné turbíny.

ENIKA.CZ s.r.o.
Vlkov 33, 509 01 Nová Paka
Tel. +420 493 773 311
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
www.enika.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku