Automatické přepínače sítí ATyS M pro aplikace od 40 do 160 A

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při výpadku elektrické sítě je v některých případech nutné zajistit náhradní zdroj napájení. Tímto zdrojem může být generátor nebo druhá síť. Důležitou částí správně fungujícího systému záložního napájení je záskokový automat, zajišťující automatické přepínání mezi hlavním a náhradním zdrojem.

Francouzská společnost SOCOMEC vyvinula automatický přepínač sítí ATyS M, který spolehlivě zajišťuje plně nebo částečně automatické přepínání dvou zdrojů tam, kde lze akceptovat krátký výpadek napájení.

Řešení automatického přepínání sítí nachází uplatnění v systémech napájení budov, datových center, nemocnicích, bankovnictví a dopravních stavbách (tunely, železnice, letiště), všude tam, kde je nutné zajistit stálé napájení. Automatické přepínače sítí řady ATyS TM, GM a PM jsou navrženy v jednoduchém a kompaktním řešení, splňující plně normu ČSN EN 60947-6-1. Velká výhoda kompaktního řešení přepínače je minimální riziko nesprávné montáže a zapojení. Jednoduchost řešení se projeví již v objednacím procesu, kde je zařízení vedeno pod jedním referenčním číslem.

automaticke prepinace atys 1
Přepínač sítí ATyS M se skládá ze dvou mechanicky vzájemně blokovaných odpínačů, které zajišťují rychlé a spolehlivé přepnutí. Tyto odpínače se vyznačují výbornými mechanickými vlastnostmi s velkým počtem přepínacích cyklů a vysokým spínacím výkonem. Automatické přepnutí zajišťuje záskokový automat, sledující a vyhodnocující napětí a kmitočet sítě. Vlastní přepínání odpínačů je prováděno pomocí elektromagnetického pohonu. U přepínače jsou vždy spolehlivě zajištěny tři stabilní polohy, které neovlivní ani poklesy napětí nebo vibrace. Aktuální poloha přepínače je vždy vidět nezávisle na napájení. V nouzové situaci je možné přepínač ovládat ručně pomocí páky, kdy odklopením krytu manuálního přepínače dochází k vypnutí automatického režimu. Přepnutí do manuálního režimu je využíváno také například při údržbě nebo opravách systému napájení. Přepínač je zkonstruován pro rychlé uchycení na DIN lištu nebo upevnění šrouby přímo na panel. Připojení přepínače je velmi jednoduché a intuitivní pomocí šroubových svorek. Přepínače ATyS M jsou napájeny přes přívodní svorky jednotlivých zdrojů napětím 230 V AC.
V nabídce jsou tři varianty automatických přepínačů, kde se jednotlivé typy liší podle použití a následného nastavení.
Základní typ ATyS TM (obr. 1) je určen pro přepínání sítí typu transformátor / transformátor v třífázových sítích. Tento přepínač byl navržen tak, aby poskytoval všechny důležité funkce potřebné v těchto aplikacích. Nabízí preferenci výběru zdroje (s nebo bez priority), sledování napětí a kmitočtu obou třífázových zdrojů. Nastavení času zpoždění přepnutí při výpadku a následně při obnovení sítě se provádí pomocí jednoho potenciometru.

automaticke prepinace atys 2
Druhým typem přepínače je ATyS GM (obr. 2) určený pro přepínání sítí typu transformátor / generátor. Tento přepínač se dodává ve verzi pro třífázové nebo jednofázové sítě. Poskytuje všechny funkce typické pro tyto aplikace, jako kontakt pro řízení generátoru, test při zátěži a monitorováním napětí a kmitočtu obou zdrojů. Nastavení ATyS GM se prování pomocí čtyř potenciometrů, kterými je možné určit hranici napětí a hysterezi hranice napětí, kdy má přepínač přepnout a dobu zpoždění přepnutí při výpadku a obnovení napájení.
Třetí typ ATyS PM (obr. 3) je plně programovatelný automatický přepínač třífázových sítí, s možností komunikace RS 485 MODBUS. Obsahuje všechny základní funkce předchozích typů, s možností přesných nastavení časových zpoždění, vstupních a výstupních relé, včetně sledování elektrických parametrů na displeji. Nastavení parametrů je možné provést pomocí tlačítek a displeje nebo prostřednictvím komunikace RS485 MODBUS na dálku. Pomocí této komunikace je také možné přepínač dálkově ovládat. Přepínač ATyS PM nabízí navíc funkci automatického přepnutí do polohy „0" v případě ztráty napájení obou zdrojů. Tato funkce zajišťuje ochranu zátěže v případě nestability zdroje při obnovení napájení.

automaticke prepinace atys 3
Případné technické dotazy pomohou vysvětlit pracovníci firmy GHV Trading, spol. s r.o., která zajišťuje distribuci a technickou podporu produktů firmy SOCOMEC.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, Brno 612 00
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku