Acti 9, výsledek 50leté zkušenosti

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pět generací zkušeností s výrobou modulárních přístrojů umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje ty nejnáročnější požadavky. Nový systém nabízí řešení pro všechny typy koncových rozvodů. Je vhodný i pro ta nejnáročnější prostředí a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými nároky na údržbu.

Často slyšíme otázku, co se dá na jističi ještě vymyslet a Acti 9 je tou odpovědí. Vedle mimořádných technických parametrů, které si ovšem nemůžeme osahat, nabízí nová řada spoustu unikátních konstrukčních prvků. Tyto novinky usnadňují výběr přístroje i jeho použití všem uživatelům.

acti 9 50 let 1

S citem pro detail

Nové svorky přístrojů umožňují, tzn. biwiring, tzn. připojení dvou vodičů různého průřezu i konstrukce. Můžete tak do jedné svorky zapojit dva vodiče s průřezy 1,5 a 16 mm2 (obr. 2).

50let acti9 2
Propojovací lišta je umístěna v zadním otvoru svorky a přední otvor je určený pro zapojení vodiče. Na rozdíl od provedení svorky pro propojovací lišty typu vidlička, která se umisťuje v přední části a vodiče za ní, takto provedená svorka zcela vylučuje chybné zapojení vodiče. Odpadá tak situace, kdy už máte „vydrátovanou" rozvodnici, ale musíte doplnit vodič do zadní svorky, na kterou nevidíte a jejíž polohu jen odhadujete (obr. 3).
Změnu si vyžádalo také upevnění jističe na DIN liště. Praxe totiž ukazuje, že až 30 % přístrojů je během výroby přemístěno nebo zaměněno. Je tedy nutné s přístroji na DIN liště manipulovat a měnit jejich zapojení. Často se tak děje za plného provozu, kdy je rozvaděč pod napětím a je potřeba změnit hodnotu nebo charakteristiku jističe. Pozornost se dosud věnovala jen existenci zámků uchycení jističů, které dovolovaly jejich vyjmutí z řady bez nutnosti demontáže propojovací lišty. V praxi jsou ale tyto zámky vzadu, a pokud je rozvaděč již zapojen, jsou velmi těžko přístupné. Nové modulární přístroje mají tyto zámky umístěny na přední horní hraně krytu a jsou tedy vždy přístupné manipulaci. Výrazně se zkracuje montáž a demontáž přístroje, která navíc nevyžaduje použití dalších nástrojů. Stačí přiložit dva prsty k zámku jističe a bezpečně ho usadit v rozvaděči (obr. 4 a 5).

50let acti9 3

50let acti9 4

Rychlé odstranění poruch

Díky patentované technologii VisiTrip poznáte velmi rychle obvod s poruchou. Když najdete v rozvaděči vypnutý přístroj, nemusí se jednat o poruchu obvodu. Jak ale najít ten, který byl vybaven právě poruchou? S přístroji Acti 9 snadno. Jističe i proudové chrániče mají nad páčkou malý terčík, který barevně odliší ruční vypnutí (bílá) od poruchy (červená) (obr. 6 a 7).

50let acti9 5

S Acti 9 od kolébky do hrobu

Acti 9 se snadno přizpůsobí místním zvyklostem i novým požadavkům norem pro elektroinstalace, průmysl nebo budovy. 100% recyklovatelnost splňuje požadavky ekologických norem a minimalizuje dopad instalace na životní prostředí po celou dobu provozu zařízení, až po případnou recyklaci.

Schneider Electric logo

Více informací na: www.schneider-electric.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku