Základní přístroje pro automatizaci procesů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Výrobní program, který představujeme v tomto článku, nabízí přístroje splňující všechny důležité požadavky kladené na rozhraní mezi technologickým procesem a technickým zařízením pro řízení tohoto procesu.

Přístroje jsou k dispozici v jiskrově bezpečném provedení se schválením uznávané zkušebny (např. PTB, BVS), mají značku CE a splňují nejvyšší požadavky na elektromagnetickou kompatibilitu pro zajištění bezporuchového provozu. V přístrojích se používají jednotné, velmi kvalitní a univerzální napáječe.

automatizace 1

Převodníky procesních veličin

Univerzální převodníky
Používají se v dnešních technologických procesech převážně v programovatelném provedení.
To znamená, že prostřednictvím osobního počítače a programového vybavení s vedením operátora pomocí menu lze naprogramovat druh měření a měřicí rozsah a stejným způsobem výstupní veličiny. Takto nadefinované vlastnosti se potom prostřednictvím standardního rozhraní trvale uloží v přístroji tak, že nemůže dojít k jejich ztrátě, ale kdykoli je možno je změnit.
Popsaným způsobem lze tyto přístroje v nejkratším možném čase přizpůsobit potřebné měřicí úloze. Paleta možných funkcí je přitom velmi široká: proudy, napětí a odpory se převádějí na příslušnou zvolenou výstupní veličinu.
Vstupní citlivosti jsou přitom takové, že lze tyto přístroje používat i k měření teploty pomocí termočlánků nebo odporových teploměrů.
Souběžně s vlastní měřicí úlohou jsou zajišťovány některé pomocné funkce: galvanické oddělení, kontrola přerušení vedení, generování signálu při dosažení mezní hodnoty, přizpůsobení charakteristiky atd. Jak již bylo uvedeno, jsou přístroje, které zde představujeme, ve svých funkcích velmi univerzální.

Hlásiče mezních hodnot
Slouží k signalizaci překročení nebo podkročení jedné nebo více nastavených mezních hodnot měřenou veličinou.
Signalizace se provádí pomocí relé nebo polovodičových spínačů na výstupu. Mezní hodnoty se mohou zvolit kdekoli mezi 0 a 100% vstupní hodnoty. I zde jsou k dispozici některé pomocné funkce: galvanické oddělení, zpoždění nebo hystereze signalizace.

automatizace 2

Vazební členy a interface

Oddělovače
Jsou určeny hlavně pro standardní signály 0 nebo 4 až 20 mA. Používají se tam, kde musí být signály mezi procesem a řízením procesu galvanicky oddělené. Zpravidla je lze provozovat bez napájení.
Slouží k odstranění zemních smyček, oddělení signálů mezi prostředím SNV a bezpečnou oblastí, bezpečnému oddělení např. podle VDE 106, EN 61010 a k oddělení od možných rušivých signálů vzniklých elektromagnetickými vlivy. Zvláštní skupinu tvoří oddělovače s možností přenosu napájecí energie k dvouvodičovým převodníkům.
Další provedení umožňuje obousměrný přenos FSK signálu. Tento signál slouží ke komunikaci s „inteligentními" převodníky, především u převodníku tlaku a diferenciálního tlaku.

Oddělovací zesilovače
Mají podobný ale značně rozšířený rozsah funkcí ve srovnání s oddělovači bez napájení. Zde se signály nejen galvanicky oddělují, nýbrž se i podle potřeby převádějí; konverze probíhá např. mezi proudy, napětími, bipolárními veličinami, „live zero" a „dead zero".
Jako další typické vlastnosti takové přístroje vykazují velmi malou závislost na zátěži a nulový úbytek napětí při přenášení proudů.

automatizace 3

Napájecí zdroje s oddělovačem

Napáječe
Dodávají stejnosměrnou napájecí energii dvouvodičovým převodníkům.
V základní funkci je měřený signál galvanicky oddělen a v poměru 1:1 přenášen na výstup. Podle provedení jsou vybaveny doplňkovými funkcemi pro konverzi výstupního signálu na jiné druhy nebo rozsahy signálů. Kromě funkce „bariéry" pro připojený převodník v jiskrově bezpečném provedení, kontroly a signalizace přerušení vodiče nebo zkratu vedení může být takový přístroj zkonstruován tak, aby mohl v obou směrech propouštět standardní FSK signály pro „inteligentní" převodníky.

Měniče signálu

Moduly pro řízení ventilů
Mohou se kromě dvoustavového řízení magnetických ventilů používat také pro jiné provozní prostředky nacházející se v jiskrově bezpečné oblasti.
Provedení přístroje dovoluje budit magnetické ventily, kontrolky nebo generátory výstražného signálu s různým elektrickým uspořádáním.
Mezi vstupem a výstupem je přitom vždy zařazeno galvanické oddělení.
Řízení těchto zařízení se provádí logickými signály. Přístroj umožňuje provádění logických operací NEBO nebo NEGACE. Výstupní signál je navíc zobrazován diodami LED na přední straně přístroje.

Nespojité oddělovací zesilovače
Používají se ke galvanickému oddělení binárních signálů z jiskrově bezpečných řídicích obvodů a jejich přenosu do oblasti SNV. Buzení může být uskutečněno prostřednictvím „iniciátoru", senzoru dle DIN 19234, nebo kontaktu.
V obou případech přitom dodává energii pro senzor nebo čtení stavu kontaktu nespojitý oddělovací zesilovač.
Podle provedení pouzdra může přístroj obsahovat více kanálů.

Certifikace CE

Od listopadu 1992 platí v Evropě zákon pro elektromagnetickou kompatibilitu, který nahrazuje odpovídající starší evropské normy, a nepřipouští od 1.1.1996 uvádět na trh přístroje bez značky CE, která zaručuje jeho dodržení.
Všechny zde představované výrobky mají značku CE. Navíc jsou přístroje zkoušeny podle doporučení NAMUR, normalizačního výboru pro měřicí a regulační techniku. Doporučení, která jsou zde specifikována, zpravidla překračují rámec požadavků certifikace CE.
Tak je zajištěno, aby byly k dispozici výkonné přístroje i pro aplikace, kde jsou kladeny maximální požadavky na odolnost proti rušení.

GMC – měřicí technika, s.r.o.
Fügnerova 1a, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 482 611
Fax: +420 516 410 907
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.gmc.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku