Systémy strojového vidění Turck-Banner

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každá moderní automatizovaná aplikace potřebuje správně identifikovat, analyzovat nebo kontrolovat různé parametry zpracovávaných či přepravovaných výrobků. Tak jak lidé využívají svůj zrak pro zkoumání předmětů, se kterými mají pracovat, tak i automatizované aplikace potřebují mít svůj „zrak“.

A to pro zajištění obráběcích, montážních či balicích procesů nebo následně pro kontrolu jejich výstupů pro zajištění kvality, například zda procesy probíhají správně, zda výrobky či obaly mají správné tvary a rozměry, zda nevykazují vady nebo zda nedošlo k chybnému zadání procesu výroby.

Oblast strojového vidění lze zhruba rozdělit na následující oblasti:

  • Detekce a vyhodnocení vad a chyb.
  • Identifikace a třídění předmětů a materiálů.
  • Čtení, identifikace a validace čárových kódů.
  • Měření rozměrů a identifikace pozice / umístění.

Každá z těchto oblastí požaduje odlišné vlastnosti, parametry a funkce snímání a tím i jinak koncipované kamerové senzory. Ty se pak odlišují nejen svojí výbavou, ale i svými implementovanými funkcemi, rozměry a ve výsledku samozřejmě i cenou.

strojove videni 2021 1

Kamerové senzory iVu

V sortimentu Turck/Banner jsou základní ekonomickou, a přesto univerzální řadou výrobky s označením iVu, které dokáží provádět všechny standardní požadavky v prvních třech výše uvedených oblastech. Jsou proto první základní volbou pro velkou škálu aplikací.
Pro kontrolu a vyhodnocení tvarů, natočení, počítání a přítomnosti prvků či oblastí v nasnímaném obraze v porovnání s referenční předlohou slouží základní varianta „iVu Vision Sensor“ s černobílým snímáním obrazu a funkcemi „Match“ (shoda), „Area“ (oblast), „Blesmish“ (vady) a „Sort“ (třídění). Pro kontrolu barev a jejich odstínů, například pro hlídání správné funkce tiskáren a kvality obalů, nebo pro detekci přítomnosti a třídění výrobků podle barev pak slouží senzory typu „iVu Color“ s barevným snímáním obrazu a implementovanými přidanými funkcemi porovnání odstínu barev a velikosti barevné plochy („AverageColor“, „Color Area“ a “Color Compare“).
Čtení, identifikaci a validaci všech běžně rozšířených čárových 1D i 2D kódů provádí typ „iVu Barcode Reader (BCR)“. Ten umožňuje číst informaci uloženou v čárovém kódu, odeslat ji do nadřazeného systému nebo porovnat část s uloženou předlohou. Tedy provádět i základní validace.
Všechny výše uvedené varianty iVu kamerových senzorů spojují stejné kompaktní rozměry 95,3x81,2x52,3 mm s krytím IP67 a provedení s integrovaným či vzdáleným barevným dotykovým displejem, nebo zcela bez displeje jen s ethernetovým nastavením z PC. Podle typu aplikace a požadavků obsluhy tak lze zvolit tu nejvýhodnější variantu. Z displeje i z PC lze kontrolovat provozní stav, aktuální výsledky snímání i vyhodnocení a provádět kompletní nastavení. Vzdálený kabelem připojený displej se hodí zejména ve stísněných podmínkách či při použití senzoru v nebezpečné oblasti, například uvnitř ochranné oblasti robotů.
Senzory iVu jsou standardně osazeny vestavěným objektivem, který však dovoluje měnit čočku podle požadovaného dosahu a oblasti snímání. Senzor tak může zůstat stále stejný i při případné pozdější změně řešení aplikace. Napájení a komunikaci zajišťuje dvojice konektorů M12, jeden pro multiprotokolovou ethernetovou komunikaci (Modbus-TCP, Profinet, EtherNet/IP) s nadřazeným PLC či PC systémem, druhý pak pro přivedení napájení 10 až 30 VDC a I/O signálů obsahující nejen řídicí trigger vstup a spínané vyhodnocovací výstupy, ale také sériovou komunikaci RS-232.
Součástí iVu senzorů je i LED osvětlení snímané oblasti (červené, zelené, modré, bílé, UV). To je však efektivní do vzdálenosti cca 30 cm od senzoru. Pro větší vzdálenosti lze vybrat ze široké nabídky externích osvětlovacích LED modulů, ať již pro přímé přední nasvícení, pro tzv. zadní backlight nasvícení vhodné pro detekci tvarů, nasvícení v ose, či kolmé na snímanou plochu.

strojove videni 2021 2

Chytré kamery VE Smart

Pro aplikace rychlé detekce a identifikace, měření rozměrů předmětů či jejich pozice pro koordinaci například uchopování roboty, slouží vyšší řada chytrých barevně snímajících kamer VE Smart. Které umožňují současně provádět funkci identifikace (vad, tvaru, natočení apod.) i čtení čárových kódů. Pro plné přizpůsobení různým podmínkám jsou standardně vybaveny systémem výměnných objektivů s bajonety C-Mount, rychlejším zpracováním a výbavou sofistikovanějších funkcí jako například „Line Detect“ a „Circle Detect“ (detekce přímek a kruhů), „Edge“ (hrany), „Measurement“ (měření rozměrů), „Locate“ (lokace umístění), „Math“ (matematické operace) a další.

strojove videni 2021 3
Kamery VE Smart vyhovují pro prostředí s náročnými světelnými podmínkami, proměnnou vzdáleností pohybu produktů od objektivu kamery a vysoké výrobní kapacitě linky. Objektivy je možné osadit různými filtry a použít různé typy externího nasvícení. Instalovaná funkce automatického ostření (autofocus) a rozlišení až 5 megapixelů umožňuje současně detekovat mnoho malých detailů v jednom obraze nebo používat současně více detekčních funkcí, například kontrolovat vady, detekovat přítomnost namontovaných prvků (např. konektorů, šroubků, správný typ a natočení součástek), snímat tzv. DPM kódy přímo vyznačené na povrchu produktu, jejichž správné přečtení je často velmi náročné, pokud jsou například vylaserované na leském povrchu kovů.
VE Smart kamery si však stále uchovávají velmi odolné kompaktní provedení pouzdra rozměrů 88x67x41,4 mm, které při použití přídavného krytu objektivu dosahují stupně krytí až IP67. Připojení je opět realizováno průmyslovými konektory M12 a M8, opět jak pro komunikační multiprotokolové ethernetové rozhraní, tak pro napájení i I/O signály. Pro základní hlídání stavu běhu a nastavení komunikačních parametrů (např. IP adresy) slouží malý displej a ovládací tlačítka.

strojove videni 2021 4

Bezplatný software Banner Vision Manager

Pro nastavení, ladění funkce i kontrolu provozu, statistické výsledky i zpětnou kontrolu pořízených a uložených obrazových snímků slouží bezplatný software „Banner Vision Manager“ volně stáhnutelný ze stránek společnosti Banner. Ten navíc umožnuje režimem „emulátor“ vyzkoušet funkci požadované aplikace s vložením fotek pořízených například mobilním telefonem. Tak je možné si otestovat možnosti realizace implementovaných funkcí a požadovaného vyhodnocení bez jakýchkoliv nákladů.

strojove videni 2021 6

Čtečky ARB

Pro čtení a validaci čárových kódů prakticky libovolných známých typů na libovolném povrchu, a to nejen těch základních 1D a 2D DataMatrix a QR, ale i pro speciálních kódů využívaných v přepravních službách, slouží specializované kamerové čtečky ARB. Specializovanou konstrukcí poskytují proti iVu BCR větší čtecí výkon a současně menší zástavbové rozměry. Platí to zejména u řady ARB3000 s kompaktním hliníkovým pouzdrem velikosti cca malé krabičky sirek (48,5x23,5x45,4 mm). Přitom obsahuje základní nasvícení dvěma LED, zaměřovací laserové ukazovátko a jak IO výstupy (např. pro přímé řízení vyřazovacích prvků), tak multiprotokolovou ethernetovou nebo USB komunikaci. Pro nastavení parametrů čtení slouží opět bezplatný PC software „Barcode Manager“, který provází uživatele celkem 3 kroky nastavovacího/učícího procesu k úspěšné a bezchybné
detekci.
V případě náročných světelných podmínek čtení čárových kódů je možné zvolit vyšší řadu ARB7000, která se sice vyznačuje o něco většími rozměry, ale již obsahuje vestavěné LED přisvícení scény (včetně UV nasvícení) a možnost upevnit různé filtry (barevný či polarizační).

strojove videni 2021 5

Technická podpora

Široké množství variant kamerových senzorů, možností objektivů, filtrů a různého integrovaného i externího LED nasvícení umožňuje realizovat téměř jakoukoliv aplikaci optického vyhodnocení. Pro pomoc s vhodným výběrem a realizací poskytuje české zastoupení Turck odbornou technickou podporu i možnost předběžného nezávazného vyzkoušení funkce produktů pro danou aplikaci.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku