Společnost B&R dodala řídicí systém pro novou lanovku

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Červenohorské sedlo, oblíbené lyžařské středisko severní Moravy, má od letošní zimní sezóny nové lákadlo - moderní čtyřmístnou lanovku s bublinou z plexiskla.

Počátky lyžování na Červenohorském sedle se datují od časů první republiky. Samotné středisko bylo vybudováno v roce 1958. Modernizace se zdejší areál dočkal před několika lety, kdy zastaralé pomy na severních svazích nahradila sedačková lanovka. Areál se rozkládá na dvou protilehlých svazích, jeho větší část se nachází na severním svahu Velkého Klínovce. Velkému zájmu návštěvníků stará lanovka nestačila, a proto byla od letošní zimní sezony nahrazena novou, více než kilometr dlouhou lanovou dráhou na Velký Klínovec. Tato odpojitelná čtyřsedačková lanovka je vybavena nejmodernější technologií, je rychlejší a má plastovou krycí „bublinu“, která chrání lyžaře před nepřízní počasí. Přináší lyžařům mimo jiné větší komfort, výrazně vyšší přepravní rychlost a pohodlnější i bezpečnější nastupování a vystupování. Na 2300 metrů dlouhém šestipramenném nosném laně jsou sedačky navěšeny systémem speciálních kladek. Průměr lana je 44 milimetrů a je na něm pověšeno celkem 70 sedaček.

lanovka 2023 2

Originální řešení

Vedení Ski areálu pověřilo celkovou elektroinstalací lanovky společnost MPS TECHNIK s.r.o., jež má bohaté zkušenosti s instalacemi průmyslových strojů a zařízení. „Instalovali jsme celou řadu lyžařských vleků, například lanovku v nedalekých Filipovicích,“ říká Ing. Pavel Suchánek, jednatel firmy. „Ovšem tato lanovka představovala náročnější úkol. Hlavní důraz se u lanovek klade na bezpečnost provozu. Kromě náročných zatěžovacích zkoušek a dalších mechanických testů je nutná certifikace elektroinstalace. Na základě naší předchozí dobré spolupráce jsme se obrátili na B&R. Od ní jsme totiž už před lety odebírali komponenty pro elektroinstalaci lyžařských vleků. Hlavní výzvou při návrhu a realizaci tohoto zařízení byla koncepce bezpečnostního řídicího systému, což si můžeme představit jako dva systémy - bezpečnostní a vlastní řídicí sytém, které mezi sebou komunikují. B&R nabízí spolehlivé řešení. Stejně jako při stavbě lanovky ve Filipovicích jsme nasadili optické spojení mezi horní a dolní stanicí. V té době to byla převratná inovace. Komunikační protokol Ethernet POWERLINK lze na optickém kabelu spolehlivě provozovat. A tak jsme toto řešení použili i nyní. Velkou výhodou u B&R je, že mohu k naprogramování veškerého použitého HW (řídicí systém, vstupy/výstupy, pohony, vizualizaci a bezpečnostní systém) použít jednotné vývojové prostředí – Automation Studio. A samozřejmě nelze opomenout nejdůležitější věc a tou je vynikající technická podpora.“

lanovka 2023 1

Největší frekvenční měnič

Kompletní řízení lanovky zabezpečuje technika B&R. „Aplikace je unikátní také tím, že je zde nasazený největší frekvenční měnič řady P96, jaký jsme dosud v Česku instalovali. Měnič ovládá hlavní motor tažného lana a jeho výkon je 450 kW,“ říká Ing. Robert Charvát z brněnské pobočky B&R, který měl projekt na starosti. „Vedle výkonu měniče jsou klíčové také jeho bezpečnostní funkce, aby lanovka mohla v případě potřeby snížit svoji rychlost nebo nouzově zastavit. Při plné zátěži do několika vteřin!

Nová lanovka na Červenohorském sedle je skutečná perla mezi lanovkami. Jak z technického, tak estetického hlediska.

B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39, 616 00 Brno
Tel.: +420 541 4203 11
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.br-automation.com/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku