Paralelní lanový robot – polohovací systém se šesti stupni volnosti

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lanový robot umožnuje manipulaci s předmětem paralelně zavěšeným na několika napnutých lanech. Navíjením a odvíjením těchto lan pomocí servopohonů dochází ke změně polohy a orientace předmětu v prostoru. Velký dosah lan je největší výhodou této zajímavé kinematiky.

V praxi se nabízí použití pro manipulaci na velké vzdálenosti: například při lakování trupů letadel nebo lodí.

lanovy robot 1

Pohyblivý model lanového robota vznikl jako diplomová práce FEKT VUT v Brně za využití inovativních hardwarových i softwarových technologií B&R. Technologie mapp umožnila pohodlně zapouzdřit kinematické transformace robota. Díky originálnímu mechanickému řešení závěsu lan dosahuje robot rychlosti 6 m/s, zrychlení 10 g a polohuje s přesností 0,01 mm.

mapp technology

Pro integraci robota jako elektromechanické komponenty nabízí B&R technologii mapp. Tato technologie dovoluje pracovat s robotem v prostředí B&R Automation Studio metodou "plug and play". To zahrnuje využití předkonfigurovaných sad parametrů a grafického rozhraní pro nastavení a diagnostiku robota. „Redundantní paralelní kinematika lanového robota krásně ukazuje, co B&R rozumí pod pojmem Jedno řízení pro všechny typy robotů." říká Tomáš Prchal, B&R Global Technology Manager, Metal and Robotics.

lanovy robot 2

Synchronizace os díky sběrnici POWERLINK

Polohování předmětu zajišťuje osm lan řízených servopohony ACOPOSmicro. Všech osm pohonů je synchronizováno sběrnicí POWERLINK.

Více naleznete na: www.br-automation.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku