Paralelní lanový robot – polohovací systém se šesti stupni volnosti

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lanový robot umožnuje manipulaci s předmětem paralelně zavěšeným na několika napnutých lanech. Navíjením a odvíjením těchto lan pomocí servopohonů dochází ke změně polohy a orientace předmětu v prostoru. Velký dosah lan je největší výhodou této zajímavé kinematiky.

V praxi se nabízí použití pro manipulaci na velké vzdálenosti: například při lakování trupů letadel nebo lodí.

lanovy robot 1

Pohyblivý model lanového robota vznikl jako diplomová práce FEKT VUT v Brně za využití inovativních hardwarových i softwarových technologií B&R. Technologie mapp umožnila pohodlně zapouzdřit kinematické transformace robota. Díky originálnímu mechanickému řešení závěsu lan dosahuje robot rychlosti 6 m/s, zrychlení 10 g a polohuje s přesností 0,01 mm.

mapp technology

Pro integraci robota jako elektromechanické komponenty nabízí B&R technologii mapp. Tato technologie dovoluje pracovat s robotem v prostředí B&R Automation Studio metodou "plug and play". To zahrnuje využití předkonfigurovaných sad parametrů a grafického rozhraní pro nastavení a diagnostiku robota. „Redundantní paralelní kinematika lanového robota krásně ukazuje, co B&R rozumí pod pojmem Jedno řízení pro všechny typy robotů." říká Tomáš Prchal, B&R Global Technology Manager, Metal and Robotics.

lanovy robot 2

Synchronizace os díky sběrnici POWERLINK

Polohování předmětu zajišťuje osm lan řízených servopohony ACOPOSmicro. Všech osm pohonů je synchronizováno sběrnicí POWERLINK.

Více naleznete na: www.br-automation.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2022

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku