Modulární I/O systém EXCOM do všech podmínek

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Existuje mnoho různých typů farmaceutických nebo chemických provozů. Některá média jsou výbušná, některá ne, některá jsou velmi vzácná, některá tolik ne. A proto Turck nabízí ten správný I/O systém pro připojení signálů z jakýchkoliv aplikací.

Jeho systém EXCOM představuje vynikající řešení pro připojení libovolných senzorů i akčních členů v menších i rozsáhlých DCS distribuovaných řídicích systémech v téměř jakémkoliv prostředí. Umožňuje provoz při teplotách -20 až +70°C a poskytuje plnou certifikaci pro instalaci nejen v běžném prostředí a i ve výbušných prostředích v zónách 1 a 2 i 21 a 22, tedy nejen v druhé výbušné třídě pro prach a plyn (2 a 22) a i v třídě první (1 a 21), což již není zcela obvyklé. Navíc jeho všechny I/O moduly jsou certifikovány i pro připojení senzorů umístěných v zóně 0.
Zajištění maximálně spolehlivého a nepřetržitého provozu může být dosaženo vybavením jak zdvojeného (tj. redundantního) napájení, tak i průmyslové komunikace. Místo jednoho zdrojového a jednoho komunikačního modulu lze instalovat vždy dva stejné moduly, přičemž jeden pracuje jako hlavní a druhý jako záložní. V případě poruchy jednoho z nich pak bez jakéhokoliv přerušení funkce přebírá jeho práci modul druhý a signalizovaný poškozený modul lze za neustálého plného běhu I/O jednotky také vyměnit. Lze tak zajistit trvalý běh bez jakéhokoliv přerušení funkce systému požadované zejména v náročných provozech chemického a petrochemického průmyslu, kde rizikové chemické procesy nelze ani na chvilku nechat bez kontroly. Stejně tak lze za plného běhu vyměnit nebo přidávat i jednotky vstupů a výstupů, protože propojovací základna (backplane rack) se vyznačuje vestavěným protijiskrovým zabezpečením. Vyjímané či vkládané moduly tak nemohou poškodit ani ohrozit prostředí výbušné zóny.

Excom 2020 1
Jak již bylo naznačeno výše, celý modulární I/O systém EXCOM se skládá z propojovací základny o velikosti 8, 16 nebo 24 I/O slotů, napájecích zdrojů 24 VDC nebo 115/230 VAC, komunikační brány Profibus-DP nebo multiprotokolové brány GEN-N s protokoly EtherNet/IP, Modbus-TCP, Profinet a příslušným počtem modulů různých vstupů či výstupů. Multiprotokolová brána GEN-N obsahuje standardní konektory RJ45 a integrovaný switch pro realizaci kruhové topologie v souladu s DLR nebo MRP pro vysokou spolehlivost celého systému. Pro konfiguraci slouží GSD, GSDML a EDS soubory obsahující všechny potřebné konfigurační informace a sady parametrů. Změna konfigurace a parametrů je možná pomocí vhodných hostitelských systémů během provozu. Podporováni jsou všichni hlavní výrobci: Siemens, ABB, Honeywell, Emerson, Schneider Electric, Yokogawa apod. Mimo standardního diagnostického rozsahu protokolů tak brány nabízí i chybové kódy specifické pro každého výrobce a tak poskytují informace jak o stavu systému, tak o stavu připojených HART zařízeních.
Pro přímou konfiguraci systému z PC slouží softwarový balíček DTM EXCOM umožňující on-line konfiguraci celé I/O sestavy, i specifická nastavení každého modulu. K dispozici je možnost kompletní simulace, včetně signálů na vstupech a výstupech, i podrobná identifikace a diagnostika systému za běhu.
V oblasti modulů (karet) vstupů a výstupů jsou k dispozici různé konfigurace dvoustavových binárních vstupů a spínaných tranzistorových i reléových výstupů, i různé provedení analogových napěťových a proudových vstupů a výstupů. Některé z nich přímo podporují HART komunikaci snímačů do nadřazené řídící jednotky. Nechybí moduly pro odporové senzory teploty, rychlé frekvenční signály nebo připojení potenciometrů. Velmi příjemně je provedeno připojení vodičů prostřednictví vyjímatelných pružinových nebo klasických šroubovacích svorek.

Excom 2020 2
Moduly pro nevýbušné prostředí umožňující připojení všech typů senzorů (např. PNP/NPN třívodičových optických, indukční a dalších senzorů). Typy pro výbušné prostředí pak slouží pro přímé připojení Ex certifikovaných senzorů a akčních prvků (např. senzory typu NAMUR).
Pro snadné přímé nasazení v Ex prostředí jsou nabízené i kompletní od výrobce certifikované rozvaděče, čímž zejména pro zóny 1/21 odpadá jakákoliv nutná Ex certifikace na straně dodavatele systému.
Modulární I/O připojovací systémy Turck EXCOM tak umožňují realizovat všechny rozsáhlé automatizační i distribuované řídicí systémy a jejich spolehlivost je již dlouhodobě ověřena u náročných procesů chemického průmyslu.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.

Najdete nás na Facebooku