Mimořádně kompaktní průmyslová PC Nano s novými procesory Intel Atom

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prvními produkty nové řady jsou dva základní přístroje v několika variantách – kompaktní počítač Nanobox PC s různými možnostmi montáže a panelový počítač Nanopanel PC se zabudovaným dotykovým displejem s úhlopříčkou velikosti 7" nebo větší.

Jádrem přístrojů Simatic IPC227D Nanobox PC a Simatic HMI IPC277D Nanopanel PC jsou procesory Intel Atom nejnovější generace. Jednotka Simatic IPC227D Nanobox PC v letošním roce získala za svůj moderní design prestižní ocenění iF Product Design Award. Embedded průmyslové počítače uvádí na trh společnost Siemens.

Průmyslová PC řady Nano jsou určena k nepřetržitému provozu bez nutnosti údržby, a to i v prostředích vyznačujících se vysokými teplotami a přítomností vibrací, rázů a elektromagnetického rušení. Jsou vhodná pro jednoduché řídicí, vizualizační a komunikační úlohy. Přístroje lze použít také jako záznamníky dat v oborech stavby strojů, řízení dopravy, automatizace technických zařízení budov, přenosu energie atd. Jednotky jsou dodávány zkompletované v soupravách obsahujících počítače i předinstalovaný software, takže je lze okamžitě uvést do provozu.

Simatic_IPC_Nano

Základem nových vestavných průmyslových PC Simatic IPC227D Nanobox PC a Simatic HMI IPC277D Nanopanel PC jsou procesory Intel Atom řady E6xx optimalizované z hlediska spotřeby energie. Procesory Atom nabízejí rychlé zpracování a přenosy dat při malém ztrátovém teple a malém příkonu, počínaje pouhými cca 8 W. Přístroje se vyznačují velkou odolností vůči vibracím a rázům a mají vestavěný napájecí zdroj v průmyslovém provedení s napětím 24 V. Jednotky určené k provozu bez údržby (např. ve strojírenství, na lodích, v systémech pro automatizaci budov nebo pro řízení dopravy) nemají větráky a lze je provozovat při teplotě okolního prostředí až 50 °C. Jako odolné velkokapacitní paměti lze použít karty Compact-Flash s kapacitou až 8 GB nebo polovodičový paměťový disk typu SSD s kapacitou 50 GB. Na přání zákazníka je možné dodat Nanobox PC s pevným diskem o kapacitě 250 GB. V případě zájmu lze do přístrojů vestavět také trvalou paměť s kapacitou až 512 kB k využití zejména v konfiguraci bez záložních baterií. Při výpadku napájení lze v rámci časové rezervy zaznamenat až 128 kB dat, např. za účelem zálohování důležitých údajů ze stroje.

Simatic IPC227D Nanobox PC je se svou kompaktní konstrukcí o rozměrech od 191 × 100 × 60 mm (š × v × h) vhodný pro použití nejen v malých rozváděčích, ale i k zástavbě přímo do stroje, popř. do jeho podstavce. Standardně ho lze namontovat podle potřeby na lištu DIN nebo na stěnu, a to delší stranou svisle či naležato. Aby bylo možné snadněji připojovat kabely, jsou všechna rozhraní na přístroji umístěna z jedné strany. Jednotka může být provozována bez větráku při teplotě okolí až 50 °C, a to v téměř libovolné montážní poloze. Díky prachotěsnému pouzdru a nepřítomnosti baterií, větráku a pevného disku nevyžaduje počítač Nanobox PC v základní sestavě vůbec žádnou údržbu. Je-li potřeba základní jednotku IPC227D rozšířit, jsou dle specifikace k dispozici jeden slot PCIe, tři doplňková sériová rozhraní nebo čtyři digitální I/O (24 V DC). Pro účely rychlé diagnostiky má počítač Nanobox PC čtyři stavové světelné diody typu LED, z nichž jsou tři programovatelné. Za účelem podrobné analýzy stavu přístroje je v PC předinstalován diagnostický software.

Panelový počítač Simatic HMI IPC277D Nanopanel PC se v současnosti dodává s průmyslovými dotykovými širokoúhlými displeji s velkým rozlišením i pozorovacím úhlem. K dispozici jsou displeje s úhlopříčkami o délce 7", 9" a 12", přístroje Nanopanel PC s většími displeji se připravují. Jas světelných diod podsvětlujících displej lze nastavit v rozmezí od nuly do 100 %, což výrazně snižuje množství spotřebovávané energie.

Zatímco všechny verze jednotek IPC227D mají po čtyřech portech USB 2.0, jednotka HMI IPC277D má minimálně tři. Oba přístroje mají po dvou portech pro gigabitový Ethernet schopných činnosti ve spřaženém režimu (teaming), z nichž jeden lze v případě potřeby použít jako rozhraní sítě Profinet s deterministickým chováním. Na sériovém portu je k dispozici linka RS-232. Na přání zákazníka lze dodat jednotku Nanobox PC také v provedení s rozhraním RS-485 nebo CAN. Při použití funkce Wake-on-LAN lze přístroje na dálku přepínat z režimu aktivní činnosti do stavu pohotovosti, a zmenšit tak množství spotřebované energie.

Nabízená průmyslová PC jsou určena k dlouhodobému používání a lze je konfigurovat on-line. Na přání jsou v současnosti k dispozici s předem nainstalovaným a aktivovaným operačním systémem Windows XP Professional nebo Windows Embedded Standard 2009 od společnosti Microsoft. Verze s Windows 7 a Windows Embedded Standard 7 se připravují. V přípravě jsou také okamžitě použitelné soupravy obsahující vizualizační software Simatic WinCC V11 nebo řídicí software WinAC RTX (F) 2010, který je dostupný také v bezpečnostní verzi určené pro úlohy s těmi nejpřísnějšími požadavky z hlediska funkční bezpečnosti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku