Software Field Information Manager - Správa zařízení snadno, rychle a intuitivně

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ABB Field Information Manager (FIM) je nástroj pro správu zařízení, který plně využívá společné hostitelské komponenty FDI. Usnadňuje konfiguraci přístrojů, urychluje uvádění zařízení do provozu a zjednodušuje diagnostiku a údržbu přístrojů připojených na společnou sběrnici.

S nástupem Smart Factory (tzv. chytrých továren) a Industry 4.0 (průmyslu 4.0) se klade důraz na snižování nákladů – finančních, časových a na údržbu i provoz. V otázce údržby jsou zásadní informace o provozních stavech a veličinách jednotlivých komponent. Pokud máte k dispozici tyto informace jste schopni včas zachytit různé nesrovnalosti či nenadálé situace bez zničujících důsledků pro zařízení, stroj nebo materiály (např. polotovary). Digitalizace neustále roste zvláště v petrochemickém a chemickém průmyslu, v energetice nebo v těžebním průmyslu. Prostřednictvím standardu FDI (Field Device Integration) se do síťového prostředí a cloudových služeb připojují a integrují další senzory a zařízení.

Hlavní funkce a vlastnosti

  • Efektivní a produktivní – výkonné grafické uživatelské rozhraní.
  • Snadná hromadná konfigurace zařízení HART a PROFIBUS z centrálního místa prostřednictvím připojení všech zařízení přes System 800xA.
  • Snadné použití a navigace – grafické prostředí FIM umožňuje uživateli snadný přístup ke všem otevřeným připojeným zařízením.
  • Kompatibilita s instalovanou základnou – podporuje starší zařízení i zařízení s novými balíčky FDI. Tedy jeden nástroj pro stávající i nová zařízení.
  • Jeden nástroj pro všechny potřeby – použít jej můžete na dohledové stanici, v terénu nainstalovaný v tabletu, na dveřích rozváděče (přes HMI panel) nebo třeba v dílně údržby.

Minimální HW požadavky najdete na webových stránkách.

FIM 2023 1

Využití FIM s univerzální řídicí jednotkou UMC100.3

Jednotka UMC100.3 představuje kombinaci dvou klasických funkcí – ochrany a řízení motoru – zabudovaných do jediného přístroje. Funkce lze v širokém rozsahu upravovat tak, aby vyhověly potřebám nejrůznějších průmyslových aplikací, např. ve výbušném prostředí. Řídicí jednotku je možné využívat pro řízení jednofázových, třífázových i asynchronních motorů s napájecím napětím do 1000 V. UMC100.3 obsahuje konfigurovatelné funkce, jako je přímý rozběh, reverzace, spouštěč hvězda-trojúhelník, přepínání pólů, relé na přetížení, režim „actuator“ nebo režim softstartér.
V případě zákaznických specifických aplikací můžete UMC100.3 volně programovat interní logikou vytvářenou pomocí funkčních bloků.
Výhodou jednotky je přímé měření proudu až do hodnoty 63 A. K napájení lze použít jak 24 VDC, tak síťové napětí v rozsahu 110–240 VAC (dle modelu). Samotná jednotka disponuje také jedním PTC vstupem pro kontrolu teploty vinutí motoru, šesti digitálními vstupy a čtyřmi digitálními výstupy.

FIM 2023 2

Modularita systému:
Základní jednotka (1), komunikační rozhraní (2) se zapojuje k základní jednotce, která je tak připravená pro různé sběrnice – rozhraní Profibus (tj. moduly PDP32.0: Profibus DP, DNP31.0: DeviceNet, MRP31.0: Modbus RTU) nebo rozhraní Ethernet (tj. moduly MTQ22-FBP.0: Modbus TCP, PNQ22-FBP.0: Profinet IO, EIU32.0: EtherNet/IPTM).
Napěťové moduly (3) VI150/VI155-FBP.0 slouží ke stanovení fázových napětí, účiníku (cos φ), činného výkonu, zdánlivé energie a obsahu vyšších harmonických (THD). Připojením napěťových modulů získáváte možnost využít ochranné funkce závislé na přítomnosti napětí.

FIM 2023 3

Dalším rozšířením jsou digitální moduly DX111/DX122-FBP.0 (4) s napájením 24 VDC. Rozdílnost modulů je v jejich vstupech, zatímco DX111 obsahuje osm digitálních vstupů 24 VDC, modul DX122 osm digitálních vstupů 110/230 VAC. Oba moduly disponují čtyřmi digitálními reléovými výstupy a jedním konfigurovatelným analogovým výstupem.
Analogový/teplotní modul (5) umožňuje rozšíření základní jednotky o analogové a teplotní vstupy pro připojení teplotních senzorů a standardních signálů.

FIM 2023 4
Na obrázku nejsou uvedeny transformátory proudu pro měření proudu do hodnoty 850 A, tj. pro řízení motorů velkých výkonů a senzory zemního spojení. Jednotlivé moduly lze propojit se základní jednotkou přímo, nebo pomocí konektoru a kroucené dvoulinky. Výsledná sestava pak může vypadat zhruba jako na obr. 1.
Jednotka UMC100.3 funguje samostatně (bez komunikace) nebo v rámci motorových řídicích center, stacionárně nebo ve výsuvných systémech. Jednotku nastavíte lokálně ovládacím panelem nebo konfiguračním softwarem FIM UMC Edition (obr. 2). Konfigurovat jednotku UMC100.3 jde on-line i off-line. V „monitorovacím“ režimu se všechna data zobrazují on-line, zatímco v „provozním“ (angl. operating) režimu můžete zařízení testovat a konfigurovat pomocí příkazů start a stop a také sledovat stav on-line. Do pokročilých aplikací je možné zařadit Custom Application Editor, který umožní vytvoření individuálních motorových spouštěcích funkcí. Komunikace mezi PC a UMC100.3 probíhá po jednoduché sériové lince (kabelu), nebo sběrnici s protokolem Profibus.

FIM 2023 5

Uvádění zařízení do provozu s FIM

Jakmile je program nainstalovaný a UMC připojené přes sběrnici, můžete začít s programem pracovat. Po potvrzení licence je potřeba vybrat komunikační server – zaškrtnete a potvrzením tlačítka ADD přidáte do okna topologie (obr. 3 a 4).
Dle typu sběrnice se ukáže následující topologie: Připojení přes PROFINET.
V topologii se podle komunikačního serveru a protokolu zobrazí připojená zařízení.

FIM 2023 6

Rychlá navigace

  • zařízení připojeno (šipky do kruhu)
  • přes tlačítko myši vyvolaná nabídka pro dané zařízení (obr. 5, klik na tři černé tečky)
  • přes tlačítko myši vyvolaná nabídka pro zobrazení (obr. 6, klik na dvě bílé tečky)

FIM 2023 7

Díky FIM urychlíte nastavování zařízení do provozu. UMC lze nastavit manuálně přes UMC PAN panel, postupně parametrem po parametru nebo panelem a nahráním předpřipraveného nastavení ze souboru. Anebo se můžete v programu (obr. 7) přepnout do záložky Device (zařízení) a Parametrize (nastavení parametrů). A následně pohodlně naklikat použité rozšiřovací moduly, nastavit ochranné funkce nebo si naprogramovat vlastní logiku (Enable Custom Application Editor).

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku