LED světelný zdroj pro nouzové osvětlení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Malé rozměry, nízká spotřeba elektrické energie a dlouhá životnost znamenají, že LED nabízejí větší prostor pro design svítidel a snižují provozní náklady. Poskytují také okamžité neblikající světlo – které zajišťuje bezpečnost a splňuje všechny relevantní normy.

Prvním pravidlem pro nouzové osvětlení je, aby bylo světlo dostupné okamžitě v případě výpadku proudu tak, aby mohly být rizikové zóny bezpečně evakuovány.
LED jsou ideálním světelným zdrojem pro nouzové osvětlení a rychle dobývají trh. Jsou odolné, nevadí jim časté spínání a jsou efektivní, malý příkon postačuje na vysoký světelný výkon. Většina kvalitních LED systémů má životnost více než 60 000 hodin. Některé dosahují dokonce i delší životnosti v provozu. Což snižuje náklady pro provozovatele.
Pro nouzové osvětlení se doporučují ucelené systémy obsahující modul a svítidlo LED. Napájecí modul a LED zdroj zařízení jsou specificky navrženy pro provoz ze záložního zdroje napájení. Retrofit světelné zdroje, které se často používají v provozních svítidlech, jsou pro nouzové osvětlení méně vhodné.

led moduly 2019 1

Životnost LED

Na rozdíl od konvenčních světelných zdrojů LED prakticky nikdy nepřestanou fungovat. Ale intenzita jejich světla se časem snižuje. Takže je nutné definovat konec životnosti LED v příslušném použití. Životnost se zpravidla má za ukončenou, když LED poskytuje pouze 70 % původního světelného výkonu.
Životnost LED záleží do velké míry na provozních a okolních teplotách.
Čím je prostředí chladnější, tím účinněji LED pracují. Nemají rády vysoké teploty; jejich světelný tok se snižuje a jejich životnost se může výrazně zkrátit.
Účinné odvedení tepla je zvlášť důležité pro vývoj výkonných systémů LED. Dobré řízení teploty je hlavním rysem kvalitních systémů, které jsou také navrženy s dostatečnou rezervní kapacitou, jež bere v úvahu snížení světelného toku, k němuž se stárnutím LED dochází.

Moduly a rysy kvality

Výroba svítidel LED vyžaduje nejen značné zkušenosti s vývojem i výrobou, ale také použití vysoce kvalitních materiálů. Efektivní řešení vyžadují pro moduly, sekundární optiku (čočky, reflektory nebo difuzory) a kryty svítidla, které jsou dokonale vyladěny pro optimální výkon; vždy tvoří ucelený systém. Řízení osvětlení, optický návrh a řízení teploty jsou další otázky, kterými je třeba se zabývat.
Zejména řízení teploty klíčovým způsobem ovlivňuje, jak dobře svítidla a moduly fungují ve smyslu světelného toku a životnosti. Renomovaní výrobci tedy vždy uvádějí maximální teplotu prostředí pro své LED tak, aby mohlo být teplo vzniklé v polovodiči odvedeno.
Další oblastí, ve které se projevuje kompetence výrobce, je převod bodové svítivosti LED na rovnoměrný svítící povrch. Aby byly splněny příslušné normy, musí být značky pro únikové trasy jasně rozeznatelné, i když je zapnuto celkové osvětlení.
Bezpečnostní a fotobiologické požadavky jsou uvedeny v normě ČSN EN 62031 a požadavky na výkon v normě ČSN EN 62717. Stejně jako elektromagnetická kompatibilita (EMC), jsou ověřovány a certifikovány relevantními evropskými institucemi.
Na trhu je dostupná široká škála svítidel LED, ale ne každý produkt na trhu splňuje, co uvádí. Nedostatečná kvalita osvětlení a špatný teplotní management nejsou často zjevné, dokud nejsou svítidla nainstalována. Je důležité, zejména v oblasti nouzového osvětlení, ujistit se, že výrobce zaručuje stálou vysokou kvalitu. Energetická účinnost, dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu znamenají, že vyšší počáteční výdaje jsou kompenzovány v horizontu několika let.

led moduly 2019 2

Likvidace světelných zdrojů

Většina evropských zemí požaduje, aby byly zářivky a plynové výbojky recyklovány. Světelné zdroje mohou být odevzdány v městských recyklačních centrech a sběrných místech zdarma. Hlavní průmysloví spotřebitelé si mohou také zařídit odvoz světelných zdrojů z jejich prostor.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku