Pokud se to vyžaduje, musí být každá elektrická instalace pravidelně revidována v souladu s následujícím textem. Kdykoliv je to možné, musí se vzít v úvahu záznamy a doporučení z předchozích pravidelných revizí.
Jestliže není z předchozí revize k dispozici evizní zpráva, je nezbytné provést předběžnou prohlídku.
Pravidelná revize se provádí bez demontáže, nebo pokud to situace vyžaduje, jenom s částečnou demontáží. Přitom se provádějí příslušné zkoušky a měření podle čl. 6.4 normy ČSN 33 2000-6 ed. 2, k zajištění:
- a) bezpečnosti osob a užitkových zvířat vůči účinkům úrazu a popálení elektrickým proudem;
- b) ochrany před poškozením majetku ohněm nebo teplem vzniklým při poruše instalace;
- c) potvrzení správných hodnot a nastavení ochranných přístrojů požadované ČSN 33 2000-4-41 ed. 3;
- d) potvrzení správných hodnot a nastavení kontrolních přístrojů;
- e) potvrzení, že instalace není poškozená ani narušená tak, že by to ohrozilo bezpečnost;
- f) potvrzení správných hodnot a nastavení ochranných přístrojů; a
- g) identifikace závad v instalaci a odchylky od požadavků příslušných částí souboru ČSN 33 2000, jejichž následkem by mohlo dojít ke vzniku nebezpečí;
- h) potvrzení správných hodnot a nastavení kontrolních přístrojů.
Pokud je obvod trvale monitorován pomocí RCM odpovídajících ČSN EN 62020 nebo IMD odpovídajících ČSN EN 61557-8 ed. 3, není třeba při řádné funkci IMD nebo RCM měřit izolační odpor. Funkčnost RCM nebo IMD musí být ověřena.
Musí být provedena taková opatření, aby při pravidelné revizi nedošlo k ohrožení osob nebo užitkových zvířat ani k poškození majetku a zařízení, a to ani v případě, kdyby v ověřovaném obvodu byla porucha.
Měřicí přístroje a zařízení ke sledování stavu instalace a zkušební metody musí být zvoleny v souladu s příslušnou částí souboru ČSN EN 61557. Pokud se použijí jiné měřicí přístroje, nesmí být při jejich použití zajištěn nižší stupeň užitných vlastností a bezpečnosti.
Podrobnosti o poškozeních, zhoršení stavu, vadách nebo nebezpečných podmínkách musí být zaznamenány ve zprávě.
Revizi musí provést osoba znalá, která je pro provádění revizí kvalifikovaná.
Lhůty pravidelných revizí
Lhůty pravidelných revizí instalace se musí určit podle druhu instalace a zařízení, jejího použití a způsobu provozu, četnosti a kvality údržby a s ohledem na vnější vlivy, kterým je instalace vystavena.
Nejdelší lhůta mezi pravidelnými revizemi může být stanovena právními nebo národními předpisy.
Lhůta může být třeba několik let (např. čtyři roky). Výjimkou z tohoto pravidla jsou však následující případy, ve kterých se může vyskytovat vyšší riziko a pro něž se vyžadují kratší lhůty:
- pracoviště nebo místa s nebezpečím úrazu elektrickým proudem, požáru nebo výbuchu v důsledku degradace;
- pracoviště nebo místa, kde jsou vedle sebe instalace jak vysokého, tak i nízkého napětí;
- veřejně přístupná místa;
- staveniště;
- instalace pro bezpečnostní účely (např. nouzové osvětlení).
Pro byty, obydlí a příbytky mohou být vhodné delší lhůty. Důrazně se doporučuje provedení revize elektrické instalace při výměně nájemníků nebo majitelů.
Pokud je to možné, je také nutné brát v úvahu výsledky a doporučení předchozích zpráv.
Jestliže instalace podléhá účinnému systému řízení zajišťujícímu preventivní údržbu při normálním použití, mohou se pravidelné revize nahradit odpovídajícím režimem trvalého sledování a údržby instalace a všech jejích podstatných částí, které provádí znalá osoba. O této činnosti musí být vedeny odpovídající záznamy.
Uvedené příklady lhůt jsou návodem pro případy, kdy v jednotlivých evropských zemích nejsou lhůty pravidelných revizí dosud stanoveny. V ČR jsou lhůty pravidelných revizí uvedeny v ČSN 33 1500, popř. i v dalších normách a určují se s ohledem na základní charakteristiky instalací. Na základě těchto podkladů je možno doporučit pro elektrické instalace provedené v jednotlivých objektech a prostorech podle příslušných oddílů části 7 souboru ČSN 33 2000 tyto lhůty:
- prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory (oddíl 701) - doporučená lhůta 3 roky;
- prostory plaveckých bazénů a fontán (oddíl 702) - doporučená lhůta 1 rok;
- místnosti se saunovými kamny (oddíl 703) - doporučená lhůta 3 roky;
- staveniště a demolice (oddíl 704) - doporučená lhůta 0,5 roku;
- zemědělská a zahradnická zařízení (oddíl 705) - doporučená lhůta 3 roky;
- omezené vodivé prostory (oddíl 706) - doporučená lhůta 3 roky;
- parkoviště karavanů, kempinková parkoviště (oddíl 708) - doporučená lhůta 1 rok;
- venkovní osvětlení (oddíl 714) - doporučená lhůta 4 roky.
Provádění pravidelných revizí odběrných míst elektrických zařízení bytů, obydlí a příbytků není v ČR předepsáno. Je však vhodné, účelné a žádoucí tyto revize po dohodě s vlastníkem nemovitosti provádět. Zejména se považuje za účelné revizi provést při zvýšení hodnoty rezervovaného příkonu (při zvýšení jmenovité hodnoty hlavního jističe před měřícím zařízením), v některých případech i při změně uživatelů bytů, obydlí a příbytků (změně odběratelů elektřiny), tj. v případech vyžadujících uzavření nové smlouvy o dodávce elektřiny. Viz také zákon 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), v aktuálně platném znění.
Vypracování zprávy o pravidelné revizi
Po dokončení pravidelné revize provozované instalace musí být k dispozici zpráva o stavu elektrické instalace. Zpráva musí obsahovat:
- podrobnosti o těch částech instalace, která byla zkontrolována;
- každé omezení prohlídek a zkoušek;
- každé poškození, zhoršení, vady nebo nebezpečné okolnosti;
- každé nedodržení požadavků souboru ČSN 33 2000, která by mohlo způsobit vzrůst nebezpečí;
- seznam prohlídek;
- seznam výsledků příslušných zkoušek.
Zpráva smí obsahovat doporučení oprav a vylepšení, jako je například modernizace instalace tak, aby odpovídala vhodným platným normám.
Zpráva musí obsahovat doporučení lhůt do provedení příští pravidelné revize.
Zprávy musí být zpracovány a podepsány nebo jiným způsobem ověřeny kvalifikovanou osobou nebo osobami, které jsou způsobilé k provádění revizí.
Zprávu o pravidelné revizi musí osobě, která si revizi objednala, předat osoba oprávněná k provádění revizí nebo osoba oprávněná jednat jejím jménem.
Vzorové formuláře zpráv a seznamů, které mohou být použity pro sepsání výchozí a pravidelné revize instalace, které jsou zvláště vhodné pro vnitřní instalace, jsou obsaženy v přílohách E, F a G normy ČSN 33 2000-6 ed. 2.