Nové termokamery FLIR T840 a GF77 a vysokorychlostní kamery i-SPEED

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady vyžaduje důkladnou kontrolu a diagnostiku výrobních strojů i procesů.

Nástroji s prokazatelnými výsledky jsou jak termokamery FLIR, tak i vysokorychlostní kamery FASTEC a i-SPEED, které umožňují rychle zobrazit skryté děje i problémy a pomáhají nalézt nová řešení v oblasti výzkumu a testování materiálů.

Termokamery FLIR – měření teplot

Spolehlivým nástrojem pro zjištění skutečného stavu strojů, zařízení a výrobních procesů je termodiagnostika – snímání teplotního pole termokamerami FLIR, od nejstaršího a největšího světového výrobce termokamer na světě. Termodiagnostika má výhodu v tom, že se jedná o bezkontaktní metodu, která se provádí za plného provozu a má prokazatelné výsledky ve snížení výrobních a provozních ztrát způsobených neplánovanými odstávkami, zmetkovitostí a zvyšuje spolehlivost strojů a zařízení.

spektravision termokamery 2019 1
Nejrozšířenější využití termodiagnostiky je v oblasti rozvodů elektrické energie, elektrických strojů a zařízení, mechanických strojů, ale také kontroly teplot výrobních procesů a výzkumu. Nejčastější závady jdou přehřáté elektrické spoje, přetížené stroje a zařízení, které mohou vést k výpadkům strojů a zařízení, což se projeví neplánovanou odstávkou a výrobním ztrátám a v nejhorším případě k požáru. Pravidelnou kontrolou termokamerou FLIR, lze potenciální kritická místa včas odhalit a zabránit tak nemalým ztrátám.
Nabídka termokamer FLIR je největší a uspokojí všechny požadavky na kvalitní bezkontaktní měření teplot. Termokamery FLIR využívají nejmodernější technologie, jsou odolné, mají snadné ovládání a unikátní měřící a obrazové funkce umožňující měření až do +2000 °C a využívají se v celé řadě odvětví, jako je elektro (kontrola rozvodů, elektro zařízení a strojů, FVE), strojírenství a mechanika (tepelné namáhání strojů a zařízení), výrobní procesy (kontrola teplot a zpracování materiálu), hutnictví (kontrola teploty taveniny) i stavebnictví (detekce tepelných mostů, vlhkostí, atd.) a také detekci a zobrazení úniků celé řady plynů a těkavých látek.

spektravision termokamery 2019 2

Funkce FLIR MSX – zvýšení kontrastu
Pro rychlou prostorovou orientaci při termografickém měření nabízí termokamery FLIR patentovanou funkci MSX – multispektrální zobrazení, která je založena na propojení termogramu a reálného snímku, kdy se propojují kontury z reálného obrazu do termogramu. Výsledkem je kvalitnější termogram s mnohem vyšším kontrastem snímaného objektu a také podstatně jednodušší a také rychlejší měření.

spektravision termokamery 2019 3

Funkce FLIR UltraMax – 4x zvýšení rozlišení
V případech, kdy dochází k ojedinělým potřebám vyššího rozlišení, ale v drtivé většině případů dostačuje stávající rozlišení termokamery, nabízejí termokamery FLIR speciální funkci UltraMax.
Funkce FLIR UltraMax umožňuje pořídit termogramy s 4x vyšším rozlišením a hlavně s vyšší přesností měřených hodnot. Výhodou dále je, že funkce UltraMax je založena jen na vlastním pohybu termokamery uživatelem, tedy nikoli na mechanickém systému pohybu snímače, který se dříve nebo později může poškodit a představuje tak budoucí nákladnou opravu.

spektravision termokamery 2019 4

Mezi termokamery, které disponují výše uvedenými obrazovými funkcemi, patří ruční termokamery FLIR Exx (E53, E75, E85 a E95). Nabízejí vysoké rozlišení až 464 x 348 bodů, citlivost až 0,03 °C, výměnné objektivy pro široké spektrum použití s přesným automatickým laserovým ostřením, dálkoměr pro přesné měření vzdálenosti, GPS pro uložení souřadnic místa měření a v neposlední řadě velký a přehledný 4“ dotykový displej s českým menu, a to vše v kompaktním a odolném provedení.

spektravision termokamery 2019 5
Vyšší řadou jsou pak termokamery FLIR T530 a FLIR T540 s rozlišením až 464 x 348 bodů (s UltraMax 928 x 696 bodů), které doplňují profesionální termokamery FLIR T640 a T660 s rozlišením 640 x 480 bodů (s UltraMax 1280 x 960 bodů) a špičkovou termokameru FLIR T10x0 s rozlišením 1024 x 768 bodů (s UltraMax 2048 x 1536 bodů). Termokamery FLIR řady T mají 4“ dotykový odolný LCD displej a otočnou snímací část v úhlu až 180° velmi usnadňující měření ze všech pozic i těžko přístupných objektů.
Poslední novinkou je unikátní termokamera FLIR T840 s rozlišením 464 x 348 bodů (s UltraMax 928 x 696 bodů) a citlivostí až 0,03 °C, která je vybavena vysoce kontrastním hledáčkem umožňující venkovní měření při jakýchkoli světelných podmínkách.

 

spektravision termokamery 2019 6


Termokamera FLIR T840 má stejně jako termokamery FLIR Exx výměnné objektivy s přesným automatickým laserovým ostřením pro široké spektrum použití, dálkoměr pro přesné měření vzdálenosti, GPS pro uložení souřadnic místa měření a vyjma vestavěného hledáčku také velký a přehledný 4“ dotykový displej s českým menu. Termokamera FLIR T840 je určena zejména profesionálním termodiagnostikům v elektrorozvodných společnostech, ale uplatnění najde i v průmyslových podnicích.

spektravision termokamery 2019 7
Další novinkou je unikátní první nechlazená vysoce citlivá termokamera FLIR GF77, která umožňuje nejen měření teplot, ale také hlavně detekci úniků metanu (CH4). Termokamera FLIR GF77 navíc umožňuje detekci dalších plynů, jako je např. SF6, a to díky unikátnímu systému výměnných objektivů, které tvoří speciální filtr pro detekci dalších plynů. Designově vychází z nové termokamery FLIR T840 s kontrastním hledáčkem a dotykovým 4“ displejem a otočnou snímací částí v úhlu až 180° velmi usnadňující použití v petrochemickém a plynárenském průmyslu.

spektravision termokamery 2019 8
Nová termokamera FLIR GF77 tak doplňuje unikátní termokameru FLIR GFx320 certifikovanou do výbušného prostředí a určenou pro detekci plynů, uhlovodíků a těkavých látek a další ucelenou nabídku speciálních termokamer FLIR GF pro detekci plynů jako jsou SF6, CO2, CO, chladírenské plyny atd. a FLIR GF309 pro vysokoteplotní měření v pecích.

spektravision termokamery 2019 9
Termokamery FLIR je možné spojit přes WiFi se smartphone / tabletem pro přenos obrazu a měřených dat, které lze využít jako např. bezdrátové dálkové ovládání nebo přes Bluetooth s měřicími multimetry FLIR pro záznam externích dat, která jsou pro mnohá měření nepostradatelná. Uložené snímky a radiometrické videosekvence lze snadno vyhodnotit v programech FLIR a vytvořit přehlednou zprávu z měření nebo exportovat data pro další zpracování.
Vysoká technická úroveň termokamer FLIR však není jediná, která je potřebná k dosažení kvalitních výsledků v technické diagnostice. Je to i kvalitní zaškolení a následná podpora uživatelů. To si výrobce FLIR uvědomuje a pro zachování dlouhodobé spokojenosti uživatelů, provádí změny nejen po technické stránce termokamer, ale také po obchodní stránce ve výběru svých partnerů.

Vysokorychlostní kamery FASTEC pro využití v průmyslu

V průmyslových provozech se běžně používají stroje s velmi rychlými a přesnými pohyby. Jejich spolehlivost a přesnost ovlivňuje kvalitu výrobku, a tedy i výrobní náklady. U rychle se pohybujících strojů (výrobní, balící, plnící linky, řezačky, ohýbačky, obráběcí stroje, atd.) není možné provést kontrolu pouhým okem či běžnou kamerou, ale speciální - vysokorychlostní kamerou, která umožní kvalitní záznam tisíce snímků za sekundu.
Pro tyto potřeby vyvinula firma FASTEC Imaging zcela přenosnou vysokorychlostní kameru FASTEC TS.
Vysokorychlostní kamera FASTEC TS5 umožňuje pořizovat záběry ve vysokém rozlišení až 2560x2048 bodů přímo „z ruky“ nebo při montáži na stativ ze vzdáleného PC či bezdrátově z tabletu. Na dotykovém LCD lze přímo na místě analyzovat pohyby stroje a provést jeho seřízení. Právě proto se kamery FASTEC TS5 úspěšně používají v průmyslových provozech s prokazatelným přínosem zvýšení spolehlivosti strojů a snížení zmetkovitosti.

spektravision termokamery 2019 10

Vysokorychlostní kamery i-SPEED pro vědu a výzkum

Pro účely výzkumu velmi rychlých dějů (obrábění, crash testy, test airbagů atd.) jsou určeny špičkové vysokorychlostní kamery i-SPEED od výrobce iX Cameras (dříve Olympus). Vysokorychlostní kamery i-SPEED vynikají celou řadou bezkonkurenčních parametrů, jako je kvalita a rozlišení obrazu vs. rychlost snímání a také příznivou cenou.

spektravision termokamery 2019 11
Novinkou je vysokorychlostní kamera i-SPEED 513 s full HD rozlišením 1920 x 1080 bodů (při > 6300 fps) a rychlostí záznamu až 500 000 fps s vysokou citlivostí, kvalitou obrazu a hlavně příznivou cenou. Na úplné špičce stojí kamera i-SPEED 726, které díky snímači s vysokým rozlišením 2048 x 1536 bodů a záznamu až 1 000 000 fps umožňují využití zejména v oblasti výzkumu a testování materiálů, kde přinášejí kamery i-SPEED 5 i 7 bezkonkurenční výhodu při studování extrémně rychlých dějů.

spektravision termokamery 2019 12
Společnost SpektraVision s.r.o. jako "PREMIUM Partner FLIR" nabízí široké spektrum pokročilých termokamer FLIR s bezkonkurenční desetiletou zárukou na snímač a dále celou řadu diagnostických přístrojů a metod, mezi které patří systémy pro nedestruktivní testování na bázi termografie (IrNDT), průmyslové i laboratorní vysokorychlostní kamery a další diagnostické přístroje.

SpektraVision s.r.o.
Kruhová 128, 251 01 Nupaky
Tel.: +420 312 310 258
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.spektravision.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku