Moderní analyzátor izolace SONEL MIC15k1

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Testování izolačního odporu je obvykle spojeno s pravidelnými kontrolami elektrických zařízení (dle EN 60364:2008). V těchto případech se jedná o relativně jednoduchou operaci, kdy většinou příprava lokace pro měření zabere více času než samotné měření.

Nabídka měřicích přístrojů pro tento segment je tak poměrně široká.

Měření izolačního odporu kabelů, motorů nebo transformátorů je odlišná oblast. Posouzení stavu izolace takových objektů je složitější a vyžaduje tak kromě měření samotného izolačního odporu i ověření různých faktorů vyplývajících z jevů vyskytujících se během měření. Například existují objekty s velkou kapacitou, které určují požadované parametry pro HV převodník v přístroji. Nový analyzátor izolačního odporu MIC-15k1 od firmy SONEL je zařízení, které v této oblasti měření nastavuje nový trend.
Přístroj je navržen k měření izolačního odporu především elektroenergetických objektů, tj. jedno a vícežilových kabelů, transformátorů, motorů, generátorů, kondenzátorů, přepínačů a dalších zařízení instalovaných v elektrárnách nebo jejich blízkosti. Přístroj je také možné požívat v oblastech s velmi vysokým elektromagnetickým rušením – rozvodny 1200 kV AC nebo 500 kV DC.

SONEL MIC15k1 2020 1

Díky měřicímu napětí 15 kV (v souladu s ANSI / NETA ATS-2009 TABULKA 100.1) lze měřič použít pro objekty se jmenovitým napětím vyšším než 34,5 kV. Velkou pozornost si zaslouží použitý invertor, který s výkonem 150 W (15 kV, proud 10 mA, rozsah 40 TΩ) činí tento přístroj bezkonkurenčním ve své třídě v rámci světového trhu. Díky těmto parametrům je možné propálením izolace usnadnit lokalizaci poškozeného místa na kabelovém vedení. Lokalizace poškozeného místa může být provedena např. reflektometricky za použití přístroje TDR420 nebo v případě, že kabely jsou pod zemí je možné místo lokalizovat pomocí A-rámu a přístroje LKZ 1500.
MIC 15k1 je vybaven celou řadou diagnostických funkcí izolačních systémů založených na standardním izolačním odporu (IR), dielektrickém absorpčním poměru (DAR), indexu polarizace (PI), krokovém napětí (SV), RAMP testu (RT), koeficientu vybíjení dielektrika (DD). Možnosti jsou dále rozšířeny o indikátor částečného výboje (PDI) pro každé z těchto měření.
Přístroj umožňuje uživateli určit izolační odpor použitím zkoušky nabíhajícím napětím 1 kV / s (RT). Na rozdíl od maximálního zkušebního napětí, tato metoda aplikace zkušebního napětí chrání izolaci před náhlým „elektrickým napětím“. Tento proces může odhalit vady, které nelze při klasickém měření odporu RISO pozorovat. Pokud je testovaná izolace oslabená nebo vadná, RampTest umožní uživateli určit jeho maximální výdržné napětí. Vestavěné digitální filtry s dobou průměrování 10, 30, 60 a 100 sec. zaručují stabilní výsledky měření v oblastech se silným elektromagnetickým rušením.

SONEL MIC15k1 2020 2
Přístroj je vybaven velkým segmentovým LCD displejem a rovněž podporován bezplatnou aplikací Sonel MIC Mobile. Aplikace pak umožňuje sledování výsledků a vykreslování grafů různých parametrů v reálném čase, během měření. Díky tomuto je možné posoudit stav testovaného objektu již během zkoušky, protože tvar grafu mimo jiné nese informaci o stavu izolace, i když měření ještě nebylo dokončeno.
Zvláště užitečná je funkce vzdáleného spuštění a zastavení měření. Díky tomu může být měření prováděno na dálku, např. z jiného pokoje nebo z automobilu v případě nepříznivých klimatických podmínek. Pomocí GPS v telefonu lze určit přesné místo měření. Díky mobilní aplikaci a softwaru Sonel Reader může uživatel shromažďovat historická data a porovnávat je s nedávnými výsledky přenesenými z paměti přístroje. Toto řešení umožňuje připravit komplexní zprávu o měření izolace, sledovat vývoj opotřebovávání izolace a plánovat tak včasnou údržbu. Další výhodou pro uživatele je funkce automatického záznamu měření, kterou lze využít v případě kdy obsluha opomene uložit výsledky měřeni do paměti přístroje. Přístroj automaticky ukládá všechna měření (do dočasné paměti), která lze identifikovat podle data a času jejich provedení, díky hodinám reálného času (RTC) měřiče.
Sečteno, podtrženo MIC-15k1 je extrémně moderní, ergonomický měřicí přístroj s intuitivním ovládáním. Uspokojí i ty nejnáročnější uživatele v nejtěžších podmínkách a při vysokém rušení v místech, kde ostatní přístroje nestačí. Průkopnické řešení kombinace měření izolačního odporu s indikátorem částečného vybití činí z tohoto analyzátoru jeden z nejúčinnějších diagnostických přístrojů na světě. Přístroj rovněž zaznamenal úspěch v rámci soutěže Zlatý Volt, kde získal zlatou medaili pro nejlepší elektrotechnický produkt.

SONEL MIC15k1 2020 3

SONEL S.A. rok 2019 ve znamení inovací a ocenění

Rok 2019 byl pro dynamicky rostoucí a vyvíjecí se firmu SONEL S.A. rokem velice úspěšným. Jako výsledek neustálého vývoje a inovací byly úspěšně na trh uvedeny nové měřicí přístroje. Za zmínku pak stojí zejména multifunkční tester elektrických instalací MPI 540, který získal hned 2 prestižní ocenění Inovace roku 2019 (viz článek v čísle 10/2019 časopisu ElektroPrůmysl.cz). Dalším představeným a oceněným přístrojem byl analyzátor izolace MIC15k1, dále pak nové přístroje PAT 85 a 86, které slouží k revizím nářadí, spotřebičů a svařovacích zařízení a také bezkontaktní indikátor napětí VT 3.

SONEL MIC15k1 2020 4
Pro rok 2020 firma Sonel S.A. chystá rozšíření stávající nabídky testerů el. instalací sítě. Dosavadnímu přístroji MPI 502 chybělo k dokonalosti pouze měření izolačního odporu, které musel technik realizovat jiným přístrojem. Tato nutnost však s příchodem přístroje MPI 506 bude minulostí.

SONEL MIC15k1 2020 5
MPI 506 bude kombinovat vlastnosti MPI 502, které budou doplněny o měření izolačního odporu do 500 V – výsledkem tak bude praktický přístroj kompaktních rozměrů se zajímavou cenovou úrovní. Uvedení na trh výrobce přepokládá zhruba v polovině letošního roku. Další v blízké době dostupnou novinkou bude adaptér pro testování dobíjecích stanic elektromobilů a tuzemští uživatelé přístroje MPI 540 se mohou těšit na kompletní českou lokalizaci firmwaru, která by měla vyjít zhruba v polovině dubna 2020.

Tech Aid Czech Branch s.r.o.
Vídeňská 188/119d, 619 00 Brno
Provoz: Pražská 1602/7, 678 01 Blansko
Tel.: +420 606 319 143
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tacb.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku