Článek pojednává o účincích elektrického proudu protékajícího lidským tělem, když je tělo ponořeno do vody o různých úrovních vodivosti. Projednávají se sinusové proudy o kmitočtu 50/60 Hz a stejnosměrné proudy, ale účinky proudů jiných kmitočtů lze odhadnout s použitím informací uvedených v souboru norem ČSN IEC/TS 60479.
Údaje pro vyhodnocení rizik výbuchu
Proces vyhodnocení rizik by měl v podstatě zvážit pravděpodobnost, že vznikne výbušné prostředí a pravděpodobnost, že jsou přítomny zdroje vznícení.
Určování nebezpečných prostorů pro elektrická zařízení
Směrnice EU a nařízení vlády vyžadují, aby byl vypracován dokument o ochraně proti výbuchu, jehož první částí je posouzení a zařazení všech prostorů, ve kterých se vyskytují hořlavé látky ve formě plynů, par, mlhy, aerosolů a prachů.
Omezení ustáleného dotykového proudu a náboje
Ze základních poznatků o účincích proudů na člověka víme, že do určité meze nemusíme dotykový proud protékající lidským tělem při dotyku živých částí považovat za nebezpečný.
Ochranná zařízení pro detekci (snímání) polohy osoby
Mezi ochranná zařízení pro detekci patří elektrická snímací ochranná zařízení (ESPE) a ochranná zařízení citlivá na tlak (PSPD), jako jsou např. rohože citlivé na tlak.
Ochrana před úrazem elektrickým proudem u transformátorů
Transformátory musí být zakrytovány a opatřeny odpovídající ochranou před dotykem nebezpečných živých částí a nesmí vytvářet riziko úrazu elektrickým proudem, způsobené nábojem akumulovaným v kondenzátorech.
Ochrana před dotykem živých částí u kabelové rozvodné skříně
Kabelová rozvodná skříň – venkovní distribuční rozváděč pro veřejné distribuční sítě je krytý rozváděč konstruovaný pro venkovní instalaci (ve venkovním prostoru) na místech přístupných veřejnosti.
Ochrana proti požáru v prostorách se zvláštním rizikem nebo nebezpečím
Kromě požadavků uvedených v normě ČSN 33 2000-4-42 ed. 2 musí být respektovány též požadavky pro výběr a provedení instalací v prostorách s nebezpečím vzniku požáru v důsledku nebezpečných vlastností zpracovávaných nebo skladovaných materiálů.
Požadavky na ochranu při poruše podle nové normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 3
Základní ochrana je zajištěna automatickým odpojením od zdroje. Jedná se o ochranné opatření, jehož základní ochrana je zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami nebo kryty, v souladu s přílohou A normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 3.
Ochrana osob před úrazem elektrickým proudem u rozváděčů nn
Mnohé z požadavků popsaných v této technické zprávě přispívají ke schopnosti rozváděče poskytovat ochranu osobám před úrazem elektrickým proudem v souladu s ČSN 33 2000-4-41 ed. 2.