Omezení ustáleného dotykového proudu a náboje

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ze základních poznatků o účincích proudů na člověka víme, že do určité meze nemusíme dotykový proud protékající lidským tělem při dotyku živých částí považovat za nebezpečný.

Také vyšší proudy nemusí být nebezpečné, pokud lidským tělem procházejí po velmi krátkou dobu. Tak je vlastně omezen celkový elektrický náboj, který může lidským tělem projít. Těchto poznatků se využívá při uplatňování ochrany omezením ustáleného dotykového proudu a náboje. Při aplikaci této ochrany se musí zajistit, aby osoby nebo hospodářská zvířata nebyly vystaveny působení ustáleného dotykového proudu a náboje o takových hodnotách, které by mohly být nebezpečné, nebo jejichž průchod by mohl být spojen i jenom s nepříjemnými pocity.

omezeni dot proudu a anboje

Pro informaci zde uvádíme maximální hodnoty proudů (střídavé hodnoty pro kmitočty do 100 Hz) a nábojů, jejichž průchod tělem osob je za různých okolností ještě přípustný:

  • Ustálený proud mezi vodivými částmi současně přístupnými dotyku tekoucí činným odporem 2 000 Ω nesmí překročit práh vnímání; doporučuje se pro střídavý proud 0,5 mA, pro stejnosměrný proud 2 mA.
  • Mohou být stanoveny hodnoty prahu bolesti AC 3,5 mA nebo DC 10 mA.
  • Doporučuje se, aby nahromaděný náboj mezi současně přístupnými vodivými částmi nepřekročil 0,5 μC (práh vnímání); může být stanoveno 50 μC (práh bolesti).
  • V některých technických normách mohou být stanoveny i vyšší hodnoty nahromaděného náboje a ustáleného proudu. Je to např. u částí speciálně určených k tomu, aby podnítily reakci na bolest. Při výrobě zařízení využívajícího takových účinků je třeba si uvědomit, že nesmí být překročen tzv. práh komorové fibrilace, tj. meze, od které dochází k záchvěvům srdečních komor. Některá speciální zařízení však pracují i s proudy a náboji, které mohou srdeční fibrilace vyvolat. Jedná se o zdravotnické elektrické přístroje, pro které platí speciální technické normy.

Uvedené opatření se neaplikuje jenom ve speciálních případech (elektronická zařízení), ale je nutno s ním počítat i u elektrických spotřebičů a strojních zařízení.
V kabelových sítích je nutno počítat s jevem zbytkového náboje, který může být po vypnutí vedení nebezpečný. Tam, kde nebezpečně velký zbytkový náboj může v zařízení zůstat i po vypnutí zařízení, je nutno provést potřebná opatření.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.